Денелерді? электрленуі. Электр заряды, электр зарядыны? са?талу за?ы. Электроскоп. Электр ?ткізгіштер ж?не электр то?ын ?ткізбейтіндер. 8 сынып
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Пәні: физика
Сынып:8
Пән мұғалімі: Джакенова А.Н.
қазан 08.12.16 Сабақ тақырыбы Денелердің электрленуі. Электр заряды, электр зарядының сақталу заңы. Электроскоп. Электр өткізгіштер және электр тоғын өткізбейтіндер.
Оқу мақсаттар
Smart •Электростатикалық өріс жөнінде, электр заряды туралы түсінік қалыптастыру;
•Денелердің электрленуі,электр зарядының сақталу зағы туралы түсініктерін нығайту;
•Ұжымшылдыққа, тиянақтылыққа, өз бетінше, топтық ғылыми ой қорытындыларын жасай алуға жетелеу.
Оқудан күтілетін нәтижелер
(Табыс критерийлері) Барлық оқушылар : Электр зарядын бір денеден екінші денеге қалай берілетіндігін сипаттайды.
Көпшілік оқушылар : Электроскоп ұғымымен таныса отырып, жұмыс істеу процесін тұжырымдайды.
Жекеленген оқушылар: Атом құрамы қандай бөлшектерден тұратындығын тұжырымдай отырып, зарядтарды жоғалтуы және қосылуы туралы білімдерін қолданып қорытындылайды.
САБАҚ БАРЫСЫ
Реттілігі
уақыты Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеттері Оқушылардың іс-әрекеттері Оқудың тиімді дағдылары Бағалау
1 сек.
I.ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ:
1.Топты сабаққа жұмылдыру, топқа бөлу
түстер арқылы
Оқушылар сандар арқылы 5 топқа біріктіріледі.
Ізеттілік, құрмет көрсету. Бірлесіп жұмыс жасау өзара әрекеттестікке түсу арқылы үйрену Мұғалім мадақтауы
6 минут БІЛІМДІ ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢІ
Үй жұмысын тексеру Келісемін. Келіспеймін.
Оқушыларға сұрақтар тарату
(түсінік жұмыстарын жүргізу)
әр топтан сұрақтарға жауап беру.
А) Іштен жанатын қозғалтқыш деп қандай қозғалтқышты айтады?
Олар қайда қолданылады?
Б) Іштен жанатын қозғалтқыштың 1 жұмыстық циклінде қанша жүріс немесе такті болады?
В) Қозғалтқыштағы 4 тактінің әр – қайсысында қандай процесстер жүреді? Бұл тактілер қалай аталады?
Г) Іштен жанатын қозғалтқышта маховик қандай қызмет атқарады?
Д) Автөкөліктерде көбіне қандай іштен жанатын қозғалтқыштар пайдаланылады?
Е) Бу турбинасының құрылымы, оның пайдалану мақсаты?
Ж) Жылу машиналарын қолдану қоршаған ортаға қандай кері нәтижелерге алып келеді?
З) Жылу қозғалтқыштардың пайдасы және зияны. Сұрақтардың жауаптарын талқылау, жұмыстард ы бағалау. ойланады, ізденеді, есептеулер жүргізеді.
Бірін –бірі бағалау
2 минут. 2. Миға шабуыл.
Неліктен киімге шаң – тозаң жабысады? ойланады,топта талдайды, спикер сөйлейді. Көру, есте сақтау, ой қорыту. Түйіндеу Мұғалім мадақтауы
5минут
3 минут
13минут
5минут.
3 минут
5 минут
III.БІЛІМДІ ИГЕРУГЕ ДАЙЫНДЫҚ КЕЗЕҢІ:
IY. БІЛІМДІ ИГЕРУ КЕЗЕҢІ
Y. ТҮСІНУІН ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢІ
(үйренушілер мазмұнды игерді ме, жоқ па көз жеткізу, табылған проблемаларды жою)
Топтық жұмыс Оқулықпен жұмыс
Теорияны меңгеру кезеңі
5 топқа мәтіндер бөлініп беріледі.
ДЖИГСО. 1о.-1,2т.;
2о-3т; 3о-4, 5т; 4о-6,7т.; 5о-8т.
Не түсіндіңіздер?
(мұғалім оқушының түсінгеніне көз жеткізеді, топ аралайды)
«Менің ойымша » стратегиясы топтық
Алдарында тұрған алма ағашындағы алмаларды топ болып екі топ таңдап онда жасырылған тапсырмаларды топ болып орындайды.
Қызыл алманы таңдаған топ:
Электр зарядының неше түрі бар? (Оң және теріс).
Электр заряды бар денелер қалай аталады? (Зарядталған немесе электрленген).
Электр заряды жоқ денелер қандай денелер? (Нейтраль немес бейтарап)
Сары алманы таңдаған топ:
1.Статикалық заряды бар тыныштықтағы денелердің өзара әрекеттесуі қалай аталады? (электростатикалық өзара әрекеттесу)
2.Денелердің электрленгенін білуге арналған құрал қалай аталады? (Электрометр немес электроскоп)
Әр топ 3 нақты деректер келтіреді топта ойласады, ақ параққа үш жауаптан кем емес жазады.
Оқушылар жаңа тақырыпты ашады
Оқушылар оқиды
Оқып түсінгендерімен бөліседі.
Оқушылар оқыған мәтіндері бойынша идеяларды жинақтайды, қағазға жазады.Спикер үлкен топқа өз жазғандарымен таныстырады. Зерттеушілік, ізденушілік
топтық, сұрақ – жауап, пікірталас, баяндау,постер қорғау т.б.
Ойлану, тұжырым жасау
Оқылым дағдысы
Интерпретация жасау
Жинақтау,тұжырымдау, Топтардың өзара бағалауы
Мұғалім модерациясы
Критерийлер
арқылы өзара бағалау
5 минут
YI. САБАҚТЫ БЕКІТУ КЕЗЕҢІ
(Дарынды және талантты балаларды оқытуға қолдау көрсету )
жұптық тапсырма:
Электрленудің пайдасы
Электрленудің қандай зияны бар? Жұпта бірлесіп, оқулықтан сұрақтың жауабын іздейді, өз сөздерімен тұжырым жасайды.
Сыни ойлау дағдысы
Интерпретация жасау
Әр оқушы критерийлер арқылы өздеріне балл қояды
5минут
ҮІІ. САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ КЕЗЕҢІ «Кім жылдам» стратегиясы жеке жұмыс:
1.Дененің электрленгенін қалай анықтаймыз?
2.«Электр» атауы қайдан шыққан?
3.Қандай жағдайда электрлену өтеді?
4.Электрленген дене деп қандай денені айтады? Оқушылар барлығы шеңбер болып тұрады, мұғалімнің
Әр оқушыға берілген тапсырманы орындайды.
Топта өзара бағалау арқылы ең жақсы жұмыс жасаған оқушының жұмысы ұсынылады. Сыни тұрғыдан ойлау
Шығармашылық ойлау
Тыңдау, бағалау, өзара бағалау арқылы үйрену Әр оқушы критерийлер арқылы өздеріне балл қояды
5минут
2 минут ҮІІ. БАҒАЛАУ
ҮІІ. ҮЙГЕ ТАПСЫРМА Кері байланыс жүргізу Критерийлер арқылы өз білімдерін бағалайды Өзін бағалау