Урок по украинскому языку для 11 класса. Классификация текстов. Тексты разных типов, стилей и жанров.
Тема: Класифікація текстів за сферою використання, метою, структурними особливостями. Види текстів у діловому, професійному мовленні. Тексти різних стилів, типів, жанрів мовлення.
Мета: систематизувати й узагальнити основні відомості зі стилістики тексту;
поглибити знання про стилі, типи і жанри мовлення; сформувати практичні вміння й навички, передбачені темою; розвивати мовленнєво-мислительські вміння аналізувати тексти різних стилів, типів і жанрів мовлення; уміння порівнювати й узагальнювати вивчений мовний матеріал, моделювати висловлювання відповідно до комунікативного завдання; засобами мовленєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в учнів шану й повагу до мови як невід’ємного складника формування й самовираження особистості, виховувати толерантне ставлення до оточуючих.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: таблиці «Тексти за стильовою належністю», «Типи мовлення та їхні ознаки», роздатковий матеріал, картки самооцінки
Методи та прийоми: робота в групах, робота в парах, робота з підручником, робота з таблицею
Соціокультурна змістова лінія: ввічливість, УНТ
Хід уроку
І. Організаційний момент (1 хв.)
ӀӀ. Мотивація навчальної діяльності
(записали число, класна робота, епіграф) (2 хв.)
1. Робота з епіграфом (3хв.)
Потрібне слово в потрібному місці – ось справжнє визначення стилю.
Д. Свіфт - Як ви розумієте ці рядки?
(Тобто кожен стиль мовлення має свої ознаки, мету, призначення, мовні особливості, а також жанри, у яких він реалізується, тому, щоб наше мовлення було комунікативно доцільним, при виборі стилю мовлення треба це враховувати.)
- Наприклад, вживання просторічної лексики, фразеологізмів,окличних речень для якого стилю характерно? (розмовного)
ӀӀӀ Повідомлення теми та мети уроку
1. Слово вчителя (2 хв.)
- Отже, яка тема нашого уроку? (Тексти різних стилів, типів та жанрів мовлення) (на екрані з’являється тема)
- Протягом уроку ми будемо працювати над поглибленням знань про стилі, типи і жанри мовлення, розвиватимемо вміння аналізувати тексти різних типів, стилів та жанрів мовлення, спробуєте моделювати висловлювання відповідно до комунікативного завдання, а виховувати - шану й повагу до мови як невід’ємного складника формування й самовираження особистості, толерантне ставлення до оточуючих (мета на екрані)
- У кожного на парті є картка самооцінки, яку ви в кінці уроку заповнюєте, щоб учитель остаточно оцінив вашу роботу на уроці.
1 Самооцінка (прізвище) 2 Оцінка групи 3 10 запитань 4 Завдання для капітанів 5 Оцінка учителя Загальний бал ІV. Актуалізація опорних знань
1. Стилістичний аналіз тексту (8 хв.)
- Відкрийте, будь ласка, зараз впр. 152 підручника
- Ви заздалегідь об’єдналися в 3 групи. (Соколята, Мовознавці, Розумники) Почитайте запропоновані тексти (1,2,3) і дайте відповіді на питання:
1. Доведіть, що це текст. (Речення пов’язані за змістом і граматично, можна визначити тему, головну думку).
2. Визначте сферу використання, мету та стиль мовлення
- При роботі ви можете скористатися таблицею «Тексти за стильовою належністю», що вміщена на форзаці підручника.
(учні працюють 3 -4 хвилини, потім представники груп відповідають, на екрані з’являються тексти з відповідями)
Текст 1.
Найважливіше правило ввічливості, яке діє в усьому світі однаково, - посміхайтеся! Посмішка – засіб встановлення добрих стосунків між людьми. Ви можете не знати мови, але ви усміхаєтесь, в оточуючі «перекладають» вашу посмішку так: «Ви мені подобаєтеся. Я радий бачити вас». При цьому слід пам’ятати, що нещира усмішка нікого не введе в оману. Ми говоримо про справжню усмішку, сповнену приязні, доброти, усмішку, яка йде від щирої душі. (А. Коваль)
(Сфера використання - суспільно – культурна діяльність, навчання; мета – формування добрих стосунків між людьми; стиль – публіцистичний)
Текст 2.
Усмішка – особливий порух м’язами обличчя (губ, очей), який виражає схильність до сміху. Цей порух як вираження чого – небудь. Такий порух як вираз глузування, кепкування і т. ін.; посмішка (Зі словника)
(Сфера використання - освіта, мета - виклад наукової інформації, пояснення явищ; стиль – науковий)
Текст 3.
Забувши про все, Зимова Дівчинка притуляла гілочки до своїх щічок, гладила їх своїми ніжними пальчиками, цілувала своїми устами – і якесь незнано –невідане почуття наповнювало стиха її душу. Й ніжно – лагідна усмішка, яка сама собою з’явилася на її обличчі, навіть не думала сходити. Дівчинка стояла та усміхалася … Усміхалася небу. Усміхалася сонцю. Посміхалася землі. І струмочки її сміху розливалися навсібіч – по ще чорно – прозорому зимовому гаю, понад кригою не скреслого озерця, понад шляхом, який утікав кудись на Південь. (З казки)
(Сфера використання - література, мета – естетичний вплив через образне відтворення дійсності, стиль – художній)
- Подумайте, усмішка належить до національних засобів комунікації чи до універсальних (не тільки українці посміхаються, а й люди всього світу)
- Які асоціації викликає у вас слова посмішка, сміх
(дотеп, показувати зуби, жартувати, доброта, приязнь, щирість)
- Я бажаю, щоб наш урок викликав у вас тільки позитивні емоції.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Робота з підручником (5 – 7 хв.)
- Ми зараз повторили з вами, що кожен текст має:
тему, головну думку, відноситься до певного стилю, має сферу використання.
- Відкрийте стор. підручника 98 -99. Читаєте самостійно статтю і готуєтеся до відповідей на питання:
1. Які особливості має кожен текст? ( сферу використання, мету,структурні та мовні особливості).
2. Назвати види текстів за стилістичними ознаками (розмовні, наукові, офіційно – ділові, публіцистичні, художні, конфесійні)
3. Який стиль не належить до книжних? (розмовний)
4. Залежно від чого тексти можуть належати до різних типів мовлення (від змісту).
5.Які типи мовлення використовуються у науковому стилі? (роздум, опис)
6. Які типи мовлення використовуються у публіцистичному стилі? (розповідь, роздум).
7. У чому реалізується кожен зі стилів? ( у жанрах)
8. У яких жанрах реалізується художній стиль? ( казка, оповідання, повість, пісня, усмішка)
9. Що характерно для ділових, професійних текстів? (стандартизація мови, використання книжних слів, своєрідність синтаксису)
10. Різновиди ділових текстів (документи, виступи, доповіді, репортажі, презентації)
( діти дають відповіді в зошитах, а потім показую на екрані правильні відповіді, діти себе оцінюють: одна відповідь – 0,5 б, записують оцінку в картку самооцінки)
2. Робота з таблицею (3 хв.)
- Зараз до дошки виходять представники – капітани кожної групи.
Завдання: дати визначення типу мовлення, скориставшись підказкою. Додається бал за приклад тексту. (на дошці таблиця)
Типи мовлення та їх ознаки
Назви
типів
мовлення
Основна
функція Відношення,
що виражаються
реченнями
Будова
висловлювання
Повідомлення
про події Часові Експозиція, зав’язка,
кульмінація, розв’язка
Словесне зображення предмета Просторові Певна послідовність загальних і часткових ознак, що відображають предмет
висловлювання
Доведення або пояснення чогось Причинно-наслідкові Теза, аргументи, висновки
3. Продовження роботи в групах (2 хв)
- Визначте типи мовлення та жанри розглянутих на початку уроку текстів
(1- роздум, жанр - стаття, замітка, 2- опис, жанр - доповідь, стаття, 3 – розповідь, жанр – казка)
VӀ. Закріплення та застосування знань, умінь, навичок
1. Робота в групах. (5 хв)
Доповнити речення тексту необхідними словами. Дібрати до нього заголовок, який виражав би тему висловлювання. З’ясувати стиль, тип і жанр тексту.
Тире між підметом і присудком
Текст 1 Тире ставиться між підметом і присудком, коли останній виражений іменником або кількісним числівником у називному відмінку, а дієслова-зв ‘язки немає. При цьому присудок може бути як поширеним, так і не поширеним:Бук – дерево.Три та сім – десять.Мистецтво — найкращий педагог.
(науковий, роздум, правило)
Про права жінки та чоловіка
Текст 2 Рівність прав жінки і чоловіка забезпечується: наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько – політичній і культурній діяльності, у здобутті освіти і професійній підготовці, у праці та винагороді за неї, встановленням пенсійних пільг, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством.
(офіційно – діловий, розповідь, закон)
Текст 3
На екзамені
Професор запитує в студента:
- Чому ви так хвилюєтеся? Боїтеся моїх запитань?
- Та ні, професоре, я боюся своїх відповідей.
(розмовний, розповідь, діалог)
2. Мовно – стилістичний аналіз (7 – 10)
Прочитати речення. Чи становлять вони зв’язне висловлювання? Яке слово в цих речення є ключовим? З’ясувати стильові ознаки й жанрову належність синтаксичних конструкцій.
Краще переконувати словами, ніж кулаками. Не говори, що знаєш, але знай, що говориш. На слові зірвався – увесь світ дізнався. Де багато слів, там мало мудрості. Слово без діла нічого не варте. Слово — не стріла, а глибше ранить.
Подані речення записати в такій послідовності: а) прості речення; б) складні речення. Визначити в них граматичні основи.
Робота в парах.(4 – 5 хв.) Вибрати вислів, який найбільше сподобався. Скласти невеличкі тексти (розмовного, наукового, публіцистичного стилів), розкриваючи зміст вислову з урахуванням адресата, ситуації мовлення, комунікативного завдання.
(учні читають готові тексти)
VӀӀ. Рефлексія
1. Вікторина «Хто швидше?» (5 хв.)
- Уважно дивіться на екран і визначайте, які типи і стилі мовлення використані у відеороликах.
(демонструю по черзі для кожної команди)
2.Заповніть картки самооцінки (2 хв.)
1 Самооцінка2 Оцінка групи (ставить капітан) 3 10 питань 4 Завдання для капітанів 5 Оцінка учителя Загальний бал VӀӀӀ. Оцінювання (учитель отримує картки самооцінки та виставляє загальний бал учням за урок)
ӀX. Підсумок уроку
- Знову повертаємося до мети уроку, чи досягли ми її.
- Де у подальшому житті вам знадобляться знання про типи, стилі мовлення?
- Уміння складати тексти різних стилів і типів мовлення є одним з основних, що характеризують культурну, освічену людину. Не менш важливим є вміння перебудовувати тексти одного стилю в інший. Це свідчить про високі знання, здатність знайти вихід у різних ситуаціях, чого я вам щиро бажаю.
X. Домашнє завдання (1 хв.)
Повт. § 10 – 12, виконати впр. 164, готуватися до контрольного переказу.