Биология п?нінен ашы? саба?.Та?ырыбы Цитология ж?не оны? органоидтары


Сабақтың тақырыбы.Жасуша мембранасы мен атқаратын қызметі .
Сабақтың мақсаты: Жасушаның мембранасымен таныстыру.
Білімділік мақсаты: Жасуша мембранасы неден тұратынын оқып білу.
Дамытушылық мақсаты: Ең негізін анықтап, талдау жасауға салыстыруға үйрету
Тәрбиелік мақсаты: Өз ойларын ашық айтуға дағдыландыру
Сабақ типі: Аралас сабақ.
Оқыту әдісі: Сұрақ-жауап,зерттеу.
Тексеру формасы: Тест. Хабарлама.
Көрнекіліктер: Компьютердегі слайдтар. Плазмолиз,деплазмолиз слайды, микроскоп,тірек-сызбалар
Сабақтың кезеңдері:
І . Ұйымдастыру кезеңі: 3 мин. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Түгендеу. ІІ . Үй тапсырмасын тексеру: 10 мин .2.1. 5 мин. тест алу. 2.2 Хабарламаларын қорғау 5 минут
3 . .Жаңа сабақ түсіндіру 7 минут
1).Жаңа сабақ түсіндіру
2)Жаңа сабақ бойынша хабарлама тыңдау
3)Зертханалық жұмыс
4 . Пысықтау
1).Биологиялық терминдермен жұмыс
2).Кластер құрастыру
5. Үйге тапсырма
2.1 Үй тапсырмасын тексеру. Тест. 1.Цитология ғылымы нені зерттейді? А) Жасушаны. Ә) Ұлпаларды. Б) Өсімдіктері. В) Вирустарды. 2. Прокариоттар дегеніміз не? А) Ядролы ағзалар. Ә) ядросы жоқ ағзалар Б) бір жасушалы қарапайымдар В) көпжасушалы ағзалар. 3. Эукариотты ағзаларды ата А) бактерия . Ә) вирус Б) өсімдік ағзасы. В) жануарлар4. «Шіріту бактериялары қалай аталады. А) «сапрофиттер». Ә) «паразиттерт», Б)циста в)прокариоттар 5.Туберкулез таяқшасын ашқан ғалым. А)А.Левенгук Ә) Р.Кох Б) Е.Н.Виноградский. В) Т.Шванн6.Бактериялардың тіршілік етуіне қолайсыз жағдай туса не түзіледі ? А) спора . Ә) циста Б) тұқым В) жасуша 7. Қолайлы жағдайда бактериялар қалай көбейеді? А) спора арқылы. Ә) циста арқылы Б) тұқым арқылы В) бөліну арқылы 8. Бактериялар қандай ауру туғызады? А) тұмау. Ә)зоб. Б)туберкулез В)анемия9. Бактериялар қандай ортада тіршілік ете алмайды? А) ылғалды Ә) сілтілі. Б) қышқылды,тұзды,қантты В) аэробты10. 17 ғасырда бактерияларды микроскоп арқылы байқаған ғалым кім? А)Т.Шванн Ә) Л.Пастер. Б) Е.Н.ВиноградскийВ. В ) Антони ван Левенгуꧧ§
Тест жауаптары
1.А 2.Ә 3.Б,В 4.А 5.А 6.А 7.А 8.Б 9.Б 10.В
2.2 1)Бактериялардың әртүрлілігі Мөлдірдің хабарламасы
2)Бактериялардың ауру туғызатын түрлері Әсеттің хабарламасы
3)Бактериялардың табиғаттағы пайдасы Маншуктің хабарламасы
3 . Жаңа сабақ
3.1 Тірек сызбалар арқылы түсіндіру.
Мембрана
1 сыртқы 2 ортаңғы 3 ішкі
Ақуыз 2 қатар фосфолипид Ақуыз
Жануар жасушасы мембранасы гликокаликс деп аталады, ол созылмалы диаметрі 1 мм,өсімдік
жасушасы мембранасы жасұнықтан тұрады серпімді .
Қызметі
1.шалаөткізгіш 2.тасымалдау 3.қорғаныштық
3.2 Жасушаның өткізгіштік қабілеті хабарлама
3.3 Ми жасушаларының саны,қызметі.
3.4 Зертханалық жұмыс плазмолиз, деплазмолиз құбылысын бақылау,қорытындылау.
4. Пысықтау.
4.1. Биологиялық терминдермен жұмыс
Жасұнық, гликокаликс,плазмолемма,фагоцитоз,пиноцитоз,эндоцитоз,экзоцитоз.
4.2 .Кестемен жұмыс
Өсімдік және жануар жасушасы мембранасының айырмашылығы.
4.3 .Кластер құрастыру Мембрана
5. Үйге тапсырма § 12 49 бетте