Урок Біблійні притчі. Десять заповідей. Притча про блудного сина, притча про сіяча. Використання біблійних тем, сюжетів у світовій літературі
Розгорнутий конспект уроку
Клас: 9
Тема: Біблійні притчі. Десять заповідей. Притча про блудного сина, притча про сіяча. Використання біблійних тем, сюжетів у світовій літературі.
Мета уроку: ознайомити школярів з біблійними притчами, поглибити їх знання про біблійні легенди та притчі, їх особливості та повчальний характер,
вдосконалювати навички ідейно-художнього аналізу притч; розвивати культуру спілкування, вміння аналізувати, спостерігати, робити висновки; збагачувати словник учнів; формувати їх кругозір, світогляд;
виховувати почуття поваги до Святого Письма та духовної спадщини народу, любов і повагу до краси рідного слова; доброту, чуйність, працьовитість, скромність, простоту, риси чесності, порядності, скромності, любові до ближнього.
Методи і прийоми: евристична бесіда, слово вчителя, виразне читання, робота в групах, робота на картках
Обладнання: тексти творів
Тип уроку: комбінований
Література: Черсунова Н. І. Українська література. 9 клас. Хрестоматія / Н. І. Черсунова. – Х. : ФОП Співак В. Л. – 2012. – 528 с.;
Перебіг уроку
Біблія не антична, не сучасна,— вона вічна.
Лютер
Написана сорока людьми, перекладена сотнями,
надрукована тисячами. Прочитана мільйонами.
Теодор Василіан
1.Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Евристична бесіда:
Що таке Біблія ? - Яка мова Святого письма? - Яка структура Біблії?
Про що йде мова у Старому Заповіті? - Що покладено в основу Нового Заповіту?
Хто переклав Біблію українською мовою?
Кількість авторів, що брали участь у створенні світового шедевра
Тривалість написання Біблії
3. Повідомлення теми, мети уроку та очікуваних результатів
Слово вчителя: Сьогодні ми продовжуємо подорожувати сторінками Біблії, знайомлячись з її легендами. Кожна з них містить ґрунт для засвоєння моральних повчань, духовних цінностей, є справжньою скарбницею.
Минуло більше двох тисячоліть з часу написання перших рядків Книги Книг. Але нічого нового немає під Сонцем. Від гріхопадіння Адама і Єви вся історія зводиться до протиборства Добра і Зла. Проте цей шлях позначений складними і болючими процесами самопізнання і морального вдосконалення людства. Біблія не лише відтворює, а й намагається спрямувати цей шлях.
4. Основний зміст уроку
4.1.
4.2. Виразне читання учнями десяти Божих заповідей.
Словов вчителя:
4.3. Евристична бесіда:
— Які із заповідей ви віднесли б (за призначенням) віруючим, а які — всім людям?
— Які із заповідей ви вважаєте суто необхідними для людського суспільства, найважливішими? Чому саме?
— Чи дотримуються цих заповідей у вашій родині, чи говорять вам про них ваші батьки, дідусі, бабусі?
Слово вчителя: Біблія, Євангеліє (гр. – добра звістка) – звістка про народження Бога на землі, який має заснувати вічне царство добра і миру, характеризується використанням притч, найвідоміші з яких – Притча про блудного сина та Притча про сіяча та ін.
4.4. Словникова робота (учні записують у зошит подані відомості)
Притча – повчальне оповідання із яскраво вираженою мораллю без конкретних дійових осіб та хронотопних параметрів. Сюжет у притчі наявний, але він цілком підкорений моралізуючій частині твору, часто служить розгорнутою алегорією.
5. Аналіз художнього твору
5.1.
Бесіда за змістом твору:
Якими були сини в батька? - Що попросив молодший син у батька? Чи мав він на це право?
У чому звинувачував себе блудний син? Чи можна вважати це за покаяння?
Як батько зустрів сина, коли той повернувся додому?
Якою була реакція старшого брата на повернення молодшого?
Яке враження справила на вас притча? Чому саме? - Яка ідея твору?
Чи згодні ви з її мораллю? Свою думку обґрунтуйте
Слово вчителя: Притча про блудного сина — один із найвідоміших біблійних творів цього жанру. Вона написана дохідливо й лаконічно. При вдумливому прочитанні притчі привертають увагу чотири сюжети: боговідступництво як наслідок гріха; покаяння; невичерпна любов Бога Отця; розрахована й «розважлива» любов старшого брата. На прикладі цієї притчі Господь розкрив нам таємницю безкінечної любові Бога до свого творіння, усепрощаючої любові батьків до своїх дітей.
У творах художньої літератури мотив повернення блудного сина нерідко набуває філософського змісту і трактується як повернення людської душі до предковічних істин, витоків. Прикладом такого переосмислення може служити вірш Івана Драча «Матері від блудного сина».
5.2. Робота в групах:
Творче завдання: скласти міні-твір, який стосувався би продовження змісту притчі, висловлюючи думку про подальше життя братів.
5.3.
Евристична бесіда.
— З яких двох виразних частин складається притча?
Від чого залежить урожай?
Яким повинен бути ґрунт для зерна, щоб отримати гарний результат?
Хто у творі є сіячем? Якими якостями він наділений?
Чому зерна, які потрапили в добрий ґрунт, принесли «плід одні в стократ, другі в шістдесят, інші ж в тридцять»?
Яке символічне значення має образ зерна?
У чому полягає алегоричний зміст притчі?
Чого навчає вас цей твір?
З якими моральними настановами сучасності можна співвіднести мораль цієї притчі?
6.
6.1.
6.2. Робота на картках
7. Підсумок уроку
8. Оголошення результатів навчальної діяльності
9. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про життя і діяльність Нестора Літописця, скласти питання для дискусії до змісту історичної книги «Повість минулих літ».