Саба?ты? та?ырыбы: Ыбырай Алтынсарин.
_____________________________________________________________________________________
Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин.
Сабақтың мақсаты:
Ыбырай Алтынсариннің өмірі мен шығармашылық жолы туралы оқушылардың білімдерін қысқаша толықтыру. Сабақтас құрмалас сөйлемнен өткенді қайталау.
Оқушылардың сөздік қорларын қалыптастыру, логикалық ойлау мен есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Оқушылардың ағартушы-жазушыға деген құрмет сезімін тәрбиелеуге, еңбектің, жақсылықтың адам өміріндегі маңыздылығын түсінулеріне ықпал ету.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, баяндау
Сабақтың көрнекілігі: жазушы портреті, қосымша материалдар, тірек сызбалар.
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу.
Кезекшімен сұхбаттасу.
Оқушылардың сабаққа көңілін аудару.
Үй тапсырмасын тексеру.
3 – тапсырма 130 бет. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
Сөздіктегі сөздерді қайталау.
Ережелерден өткенді қайталау.
Сабақтың мақсатын түсіндіру.
Жаңа сабақ:
Жаңа сөздермен жұмыс:
Ағартушы, білім беруші - просветитель
Тәрбиелеу, өсіру, бағу – воспитывать
Алғаш, алдымен, бірінші – первый, во-первых
Қызмет, жұмыс, іс, кәсіп – работа, дело
Саналы, мәнді, мағыналы – значимый
Ғұмыр, өмір – жизнь
Адалдық - честность
Тазалық - чистота
Әділдік – справедливость
Іскерлік -
Кәсіпшілдікке -
Тілмаш, аудармашы - переводчик
Негізін салушы - основатель
Алғашқы болып жасаған -
қолөнер –
Мәтінмен жұмыс.
Мәтінді мәнерлеп оқып, түсінгендеріңді айтыңдар.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
Сергіту сәті.
Сабақты қорытындылау:
5-тапсырма 134 бет. Мәтінді оқи отырып, сөйлемнің дұрыс-бұрысын тексеріңдер.
Сабақты бекіту:
Сұрақтарға жауап беріңдер
Ы.Алтынсарин кім?
Қандай шығармалары бар?
Сабақтас құрмалас сөйлем дегеніміз?
Үй тапсырмасы:
Жаңа сөздерді жаттау.
Ереже қайталау.
2-тапсырма 134 бет. Мәтінді мазмұндау.
Бағалау.