Поурочные планы по казахскому литературе на тему ?ле? — с?зді? патшасы, с?з сарасы 6 класс


Оңтүстік Қазақстан облысы Сарыағаш ауданы
№11 М П Окороков атындағы жалпы орта
Мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің
мұғалімі Тастанова Нұрсәуле
Абай-қазақ халқының рухани қазынасына өлшеусіз үлес қосқан ғұлама ғана емес, ел болуына ұлан-ғайыр еңбек еткен данагөй Абай әлемдік деңгейдегі ойшылдардың қатарындағы ғажайып тұлға.
Н Ә Назарбаев
А.Қунанбаев «Өлең-сөздің патшасы, сөз сарасы»
Сабақтың мақсаты Оқушыларға Абай өлеңін терең меңгерту,жатқа айту,өлеңнің мазмұнын ашуға жағдай жасау арқылы мағыналық талдау ынтасын жетілдіру. Сын тұрғысынан қисынды ойлау біліктілігін қалыптастыру.Тіл байлығын дамыту,өз-ойын еркін жеткізе білуге баулу,Абай жолы арқылы оқушыларды адами қасиеттерге баулу шығармашылық жұмыс істеуге үйрету.
Күтілетін нәтиже 1. Барлық оқушылар: Жазушының өмірі мен шығармашылық жолын біледі
2. Оқушылардың көбісі: «Өлең-сөздің патшасы,сөз сарасы» өлеңінің мазмұнын талдай алады өлеңнің негізгі идеясын біледі өзіндік іздеу жұмыстарын жүргізеді.
3.Кейбір оқушылар: Өлеңнің мазмұнын талдай отырып, автор көзқарасын түсінеді,ойын жинақтап дәлелдер келтіреп шығармашылық ,іскерлік әрекеттер көрсетеді.
Тілдегі міндеттер Тіл байлығын, сөздік қорын молайту,сөйлеу тілін дамыту.
Алдынғы менгерілген білім: Абай өмірі мен шығармашылығы
Стратегиялар, әдіс-тәсілдер «Топтастыру», «Аукцион»,«ДЖИГСО», «Оңай-Қиын» ,«Аяқталмаған сөйлем», «Бес тармақты өлең» ,«Бағдаршам» «Екі жұлдыз,бір тілек», «Айқын ойлар» ,«Поэзия минуты»

Сабақтың барысы жоспарланған уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Блум деңгейі Оқушының іс-әрекеті Ресурстар, көрнекіліктер
Ұйымдастыру кезеңі, 2 мин Оқушылармен сәлемдесіу,түгелдеп,сабаққа дайындығын тексеру.Психологиялық дайындық жасату,қызығушылық ояту.Бір шумақ өлең айтып ,жағымды ахуал туғызу.
Қазақ тілім,өз тілім, анам тілім,
Абай,Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,
Болашағым, бақытым, дара -тілім.
Түрл-і түсті қағаздар арқылы топқа біріктіру,Бағалау критерийлерімен таныстыру.
Мұғаліммен сәлемдесіп,сабаққа дайындалады.Әр топ өз орнына отырып,сабаққа дайындалады.Топ ережесін сақтап,топтағы рөлдерін анықтап алады.Топ мүшелері белсенділігін байланысын өзін-өзі бағалап отыруды.Топтағы оқушылар бірін-бірі оқытады,өзгелерге үйрете отырып,өздері үйренеді. Түрлі түсті кеспе қағаздары
Үй тапсырмасын сұрау 4 мин Ой қозғау
Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды орындайды.
А-деңгей.Міндетті деңгей А.Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығына байланысты сұрақтар.
1.топқа.Абайдың балалық шағы туралы не білесіңдер?
2.топқа.Ақынның қандай шығармаларын білесіңдер?
3.топқа.Абай туралы айтылған даналық ойлар.
4.топқа.Қазақтың бас ақыны мақаласының басты идеясы қандай? Білу Топ мүшелері өз тобының сұрақтарына жауап береді.Постерге өз ойларын түсіреді.Сұрақтарға топпен талқылап,ортақ шешімді айтады. Интерактивті тақтадан сұрақтар көрсетіледі. Постерлер, маркерлер, слайдтар Абайдың суреті, кітаптар сөресі
3. минут
6. минут
В-деңгей.Лайықты деңгей «Топтастыру» стратегиясы
Абай
«Абай кім?»
Ұлы ақын Сөзгер
Ағартушы Аудармашы
Қоғам қайракері Философ
С.деңгей.Шығармашылық деңгей.
«Аукцион» әдісі
«Ақынға хат» эссе жазу тапсырмаға жүлде.Ең үздік жазылған жұмысқа . «ЭКСПО-2017» халықаралық көрмеге билеттер сатылады . Тапсырманы топпен талқылап,өз ойларын топтастыру сратегиясы арқылы сызбаға түсіреді.
Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды алғырлық,шапшаңдық,таныта отырып орындауға тырысады.Топтық қорғау жасайды.
Әр топтың бір үздік оқушысы «Ақынға хат» тақырыбында жазылған жұмыстарын топтарға таныстырады.Оқушылар марапатталып билеттер сатып алынады. Аққағаз маркерлер
Сергіту сәті
3.минут «Абай шығармаларына саяхат» Поэзиялық минут
Оқушылар ақынның жазған жыр-шумақтарын өлеңдерін оқыту және жаңа сабаққа мотиватция жасату Топ мүшелері конверттен өлең шумақтарын алып,мәнерлеп оқиды. Интербелсенді тақта, сазды әуен
Жаңа сабақ
8.минут
Берілген топтық жұмыс. ДЖИКСО
Әдісін қолдана жаңа тақырыпты меңгерту Бүгінгі сабаққа байланысты мақал-мәтел айту арқылы жаңа сабақтың тақырыбын айтып , мақсатын айту.Жаңа сабақты өз бетімен меңгерту тапсырмалары.
Оқушылырға берілген өлеңді оқушылар тізбектеп оқиды.
1.топ.Абай өлеңге қандай анықтама берді?
2.топ.Абай ақынды қпен өлеңге қандай талаптар қояды?
3.топ.Ақын қаламының сынына кімдер іліккен? Өлең жолдарынан дәлелдеп себептерін анықтаңдар .
4.топ.Абай өлеңді неліктен үлкен өнер деп таныды? Түсіну Бүгінгі сабаққа қатысты мақал-мәтел айтады. «Өлең-сөздің патшасы,сөз сарасы» ,«Мен айтпаймын өлеңді ермек үшін»
Тапсырманы алдымен жұпта содан соң топта талқылайды ДЖИКСО әдісі бойынша тақырыпты бірлесе талдау жасап тақырыптың идеясын анықтап,өзіндік көзқарасын еркін жеткізеді,Қарсы топқа және өз тобына берілген тақырыптың өзектілігіне мән бере отырып пікір алмасады. Интербелсенді
Тақта, маркер, оқулық, слайд
Ой толғаныс Бірлескен, топтық, жұптық жұмыс 5 минут. Өлеңдегі негізгі ойларды талдаңдар. талдау Өлең қандай болуы керек Бұрынғының ақындарын сынау Ақынныңтыңдаушыға айтары Тілге жеңіл жүрекке жылы,теп-тегіс қиыннан қиыстырар Ақылсыз,надан,тілін безеп,жанын жалдап,біреуді алдап,біреуді арбап, Терең ой ,ғылым намыс ,сабыр,толып Оқушылар топ болып жұмыс жасайды. Әр топ Өздерінің нәтижелері бойынша қорытындыларын таныстырып,талдау жасайды Кеспе парақша
Сабақты бекіту
5.минут бөлініп өлең мазмұнына сәйкес «Оңай-Қиын» тәсілімен сұрақтар құрастырып,талдаңдар Оқушылар тапсырманы жұпта,сонан соң топта талқылап ой тұжырымдап кесте толтырады Оқушылар сұрақтар төңірегінде ой бөліседі,қарама-қарсы топтар берген сұрақтарға жылдамдықпен, тапқырлықпен,жауап береді Сызба кесте
Оңай-Сұрақтар Қиын-Сұрақтар
5минут «Аяқталмаған сөйлем»тәсілімен
«Егер ақын болсаңдар Абайға қандай өлең арнар едіңдер»
Тақырыбына ой толғау жазу Қолдану Топтық жеке оқушылармен орындайды жұмыс арқылы шығармашылық тұрғыдан алғырлық таныта тапсырмаларды белсенділікпен өзіндік позициясын ұстанады орындайды дәптер
Үйге тапсырма
2 минут 1.Өздеріңе ұнаған өлең шумақтарын жаттап келу.
2.Өлеңге сатылай кешенді талдау жасау.
3.Эссе «Абай әлемі»
4. «Өлең» сөзіне бес тармақты жол құрастыру Күнделіктеріне дәптерлеріне үйге берілген тапсырманы нақтылай белсенді және сабақта меңгерген білімдерін қойылған бағаларын қойдырады Бағалау парағы
Бағалау 2 минут Оқушылардың сабаққа қатысу деңгейі бойынша баға қою.Өзін –өзі бағалау.топтық бағалау,формативты бағалаулар қосылады. Бағалау парақшасын толтырады.Топ басшысының әр оқушының жауап берген деңгейі бойынша жиынтық бағалауды шығару Бағалау
Кері байланыс 2минут Рефлексиялық кезең
Бағдаршам әдісі
1.қызыл-маған не қиын болды
2.сары-мен бүгін нені білдім
3.жасыл-маған не қызық болды Оқушылар өз ойларын стикерге жазып «Блум» ағымына кері байланыс жасайды.
«Екі жұлдыз бір тілек » стратегиясын пайдаланып бүгінгі сабақтың екі ұнаған тұстарын,бір тілегін немесе ұсыныстарын стикерге жазып Блум ағашына жапсырады