Жай б?лшектер мен аралас сандар (5-сынып)


Салихова Гүлжүзім Нұрболатқызы,
Ш. Жексенбаев атындағы жалпы орта білім беретін мектеп балабақшасының математика пәні мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер мен аралас сандарға амалдар қолданып есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Өтілген тақырыптарды қайталау және жүйелеу. Жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану дағдыларын қалыптастыру. Жай бөлшектерге қолданылатын амалдарды қайталау.
Ойлау қабілеттерін, өз беттерімен жұмыс жасауын дамыту, математикаға деген қызығушылығын арттыру.
Алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға үйрету.
Сабақтың түрі: Бекіту сабағы
Сабақтың әдісі: қайталау, сұрақ-жауап, есептер шығару.
Сабақтың көрнекілігі: Акт, үлестірмелі тапсырмалар,

Сабақтың өту жоспары:
1 . Ұйымдастыру бөлімі.
2. Үй тапсырмасын тексеру.(слайд арқылы)
3. Ой толғау. (топтың атын анықтау).
4. Ой қозғау (өткенді қайталау, сұрақтар қою арқылы)
5. Ғажайып алаң. ( А , В деңгейінің тапсырмалары)
6. Сергіту сәті (сөзжұмбақ шешу)
7. Кім шапшаң. (Капитандар сайысы)
8. Үйге тапсырма.
9. Бағалау, қорытынды.
Сабақтың барысы:
1 . Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды түгендеп, фигуралар арқылы үш топқа бөлу.
2. Үй тапсырмасы: №630




3. Ой толғау. Есепті дұрыс шешу арқылы әр топ өздерінің топ аттарын анықтайды.
-603251333500
есеп р ы д с ұ Жауабы:
2 1 2 7 1 3 1 5 12-7= 8 5 7 4 6 3 10 1 -47625317500
есеп р ы б с ұ Жауабы:
2 1 2 7 1 3 1 5 12-7= 8 5 7 4 6 3 10 1 -603251333500
есеп а л а с а р Жауабы:
2 1 3 2 7 1 3 1 5 12-7= 8 5 7 4 6 3 10 1 0 2 1 4. Ой қозғау. Әр топ кезекпен жасырылған сұрақтарға жауап береді.
1. Жай бөлшектің бөлімі нені көрсетеді, алымы нені көрсетеді?
2. Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге қалай келтіреді?
3. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосады?
4. Аралас сандарды азайту амалы қалай орындалады?
5. Бөлшектер қалай көбейтіледі?
6. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз?
7. Аралас сандар қалай көбейтіледі?
8. Өзара кері сандар деп қандай сандарды атайды?
9. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қалай қосамыз?
10. Бөлшекті бөлшекке бөлу қалай орындалады?
11. Аралас сандарды бөлу амалы қалай орындалады ?
12. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді азайту қалай орындалады?
5. Ғажайып алаң: Оқулықпен жұмыс №631,632,633
6. Сергіту сәті: Оқушылар сөзжұмбақ шешеді.
Сөзжұмбақ шешу:
Алымы бөліміне тең немесе алымы бөлімінен үлкен бөлшек.
Бөлшек сызығының астындағы сан.
Бөлшек сызығының үстіндегі сан.
Бөлшектің алымы мен бөліміне көбейтілетін санды бөлшектің .... көбейткіші деп атайды..
Ең кіші жай сан.
Көбейтіндісінің мәні 1-ге тең сан қалай аталады.
45720014668500
7. Кім шапшаң: Әр топ басшылары жұлдызшаның орнындағы санды ауызша тез орындау керек
7)
6) 8)
8. Үйге тапсырма: Тобының атына сөзжұмбақ құрау, №634
9. Бағалау, қорытынды. Оқушылар қызыл, сары, көк түсті жетондар арқылы бағаланады.

Пән: алгебра
Сынып: 7
Күні: 28/01/15
Сабақтың тақырыбы: Қысқашы көбейту формулаларын қолданып
есептер шығару
Мақсаттары:
Білімділік: Оқушылардың қысқаша көбейту формулаларын бүтін өрнектерді түрлендіруде қолдана білу іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: Пәнге деген қызығушылығын арттыру, ой-өрісін кеңейту, ынтасын арттыру, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Тәрбиелік: Оқушылардың есте сақтау, ойлау қабілеттілігін жетілдіру және білім дағдыларын дамыту.
Сабақтың түрі: Қайталау сабағы
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, топтық, жеке, деңгейлеп-саралап оқыту
Көрнекілігі: Формулалар жазылған плакат, тест есептері, үлестірме материалдар.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру:
Оқушыларды түгелдеп, А, В, С деңгейде үш топқа бөлемін. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырамын.
II.Үй тапсырмасын тексеру: Формулаларды еске түсіру, үй тапсырмасының есебін тексеру.
№467
25х2-(х+у)2=(4х-у)(6х+у)
100-(3а+7у)2=(10-3а-7у)(10+3а+7у)
1-(а2+в2)2=(1- а2-в2)(1+а2+в2)
m6n2-(m-n)2=(m3n-m+n)(m3n+m-n)
x4y2-(а2-в2)2=(x2y-а2+в2)(x2y+а2-в2)
9x2y4-(a-b)2=(3xy2-a+b)(3xy2+a-b)
III. Деңгейлік есептер. Әр топ өз тобының есептерін шығарады.
Көбейткіштерге жіктеңдер:
А тобы №431
х3+у3= (2+в)2= (2-в)3=
m3-n3= (а-с)2= (р-к)3=
В тобы №438
27а3-8в3= (2х-4у) 3=
х6+27 = (3р-4) 3=
С тобы № 442
х3+х2-ху2-у2= 8х3к+27у6р=
(х+1)3+64= а3+6а2в+12ав2+8в3= (а-в)3+8в3=
IV. Математикалық диктант. Өрнек түрінде жазыңдар:
А тобына:
а мен 3 сандарының қосындысының квадраты.
2х және 1 санының қосындысы мен айырымы.
В тобына:
3у және 4 сандарының кубтарының қосындысы
а және 2х2 сандарының айырымының квадраты
С тобына
5у2 және 4х3 сандарының қосындысының кубы.
8а5 және 9в3 сандарының кубтарының айырымы
V. Сергіту сәті. Логикалық есеп, фокус жасыру.
1. Допты лақтырғанда, доп сол ізімен кері қайту үшін оны қалай лақтыру керек? (Жоғары)
2. Қай санның жазылуында қанша әріп болса, сонша цифр бар? (10)
3. Түлкі аралардан 100 кг балды 1000 теңгеге сатып алып, оны базарда 1кг-ын 12 теңгеден өткізді. Түлкі барлық балды сатқаннан кейін қандай пайда көрді? (200)
«Ойлаған санды табу» фокусы
Тапсырма: Бір сан ойла, одан 1-ді шегер, нәтижесін 2-ге көбейтіп, оған тағы да бастапқы ойлаған саныңды қос, нәтижесін хабарла, мен қандай сан ойлағаныңды тауып беремін. (2-ні қосып, 3-ке бөлу керек).
VI. Теңбе-теңдік орындалатындай А мен В бірмүшелерін табу керек.
А тобына:
(А-2)2=х2-4х+В
(m – В)2 = А- 10m + 25;
4-В= (А+х)(2-х)
В тобына:
1. (А-с)2 =9а2-6ас+В
2. (А-2а)2=49х2-28ха+В
3. (3х+А)2=В-30х+25х2
С тобына
1. А + 54а2в+36ав2 + 8в3 = (3а + В)3
2. (А)3 + 64у3 = (х2 + 4у)(х4-4х2у+В)
3. А3 - 27у3 = (2х + 3у)(4х2-6ху+В)
VII. Қорытынды: Тест (ия, жоқ)
1 (a+b)2 Екі өрнектің айырымының квадраты ия жоқ
2 (a-b)2 Екі өрнектің қосындысының кубы ия жоқ
3 а2-в2 Екі өрнектің квадраттарының айырымы ия жоқ
4 (a-b)3 Екі өрнектің айырымының кубы ия жоқ
5 (a+b)3 Екі өрнектің қосындысының квадраты ия жоқ
6 а3-в3 Екі өрнектің кубтарының айырымы ия жоқ
7 а3+в3 Екі өрнектің қосындысының кубы ия жоқ
VIII. Оқушыларды бағалау. Оқушылар бағалау парағы арқылы бағаланады
IX. Үйге тапсырма беру. Қысқаша көбейту формулаларына есеп құрастыру.
№ Оқушының аты-жөні Үй тап. Деңг. есептер Матем. диктант Лог. есеп Теңбе-теңдік тест
1 2 Сабақтың тақырыбы: Келтіру формулаларын қолданып есептер шығару
Мақсаты:
а) білімділік: Теориялық білімін практикада қолдана білу және білім, білік, дағдыларын қалыптастыру.
б) дамытушылық: Оқушыны ұқыпты тыңдауға, сұрақтарға нақты жауап беруге, практикамен ұштастыруға, тез шешім қабылдай білуге үйрету.
в) тәрбиелік: Оқушыларды өз бетінше есеп шығаруға, ізденуге, шығармашылықпен еңбектенуге баулу
Сабақтың түрі: Қайталау
Сабақтың әдіс – тәсілдері: Ақпараттық технология бойынша, түсіндірмелі-көрнекілікті.
Сабақтың түрі: Топтық
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, аквариум, балықтар
Сабақтың барысы:
І)Ұйымдастыру бөлімі. Сыныпты 2 топқа бөлу
1-топ : Синус
2-топ: Косинус
1) «Алғашқы қадам» (Үй тапсырмасын тексеру)
2) «Мен оны білемін» (Веен диаграммасы)
3) «Сиқырлы балықтар» (деңгейлік есептер шығару)
4) «Сәйкестікті тап» (әр топқа тапсырмалар беру)
5) «Біліктілік» сайысы (тест жұмыстарын орындау)
6) Үйге тапсырма (сөзжұмбақ құру)
7) Қорытынды, бағалау
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпты 2 топқа бөлу. 1-топ : Синус
2-топ: Косинус
2. «Алғашқы қадам» (Үй тапсырмасын тексеру)
Интерактивтік тақтадан есептің шығарылу жолы мен жауабы көрсетіледі.
№ 336
а) sin(20000)= sin(5*360+2000)= – sin(1800+200)= – sin200
ә) sin(–10000)= –sin(10000)= –sin (2*360+2800)= sin(2700+100)= sin100
б) cos(15090)= cos(4*360+690)= cos690
в) cos(–29000)= cos(29000)= cos(8*360+200)= cos200
3) «Мен оны білемін» (Веен диаграммасы)
Синус Ортақ Косинус
-927106921500
1)600
2) 900
3) 450
4) 300
5) Қай ширектерде «-»
6) Қай ширектерде «+»

4) «Сиқырлы балықтар» бөлімінде оқушыларға А,В,С деңгейлі есептер беріледі. Аквариумнан балық аулау арқылы әр балықтағы деңгейлік есептерді шығарып, тақтаға есептің шығарылу жолын тақтаға орындайды.
«А» деңгей
1) tg= 3) cos6060= 5) sin(3400)
2) ctg = 4) sin(-4000)= 6) ctg
«В» деңгей: №337 а) ә); №338 а) в) г) е).
«С» деңгей: Оқулықтан №339 а) ә).
5) «Сәйкестікті тап» бөлімінде әр топқа жеке тапсырмалар беріледі. Тапсырманы дұрыс орындаған топқа 10 ұпай қосылады.
Синус тобының тапсырмасы
sin –sin 900 sin cos 300 –1 cos sin 600 –1 cos –ctg 450 tg –tg 600 ctg cos 450 Косинус тобының тапсырмасы
cos –cos 600 –1 сos –sin 900 sin cos 450 sin –ctg 300 - ctg sin 450 – tg –tg 300 6. «Біліктілік сайысы» бөлімінде оқушыларға тест тапсырмалары беріледі.
1. Тригонометриялық функциялар саны?
а)3 б)4 в) 5
2. Қандай жағдайда функция өзгермейді?
а) б) в)
3. Қай уақытта синус косинусқа, тангенс котангенске және керісінше косинус синусқа, котангенс тангенсқа ауысады?
а) (1800+) б) (3600+) в) (2700-)
4. ctg неге тең?
а) tg б) –tg в) ctg
5. Келтіру формулаларында бұрышы қандай бұрыш болу кереек?
а) жазыңқы б) доғал в) сүйір
6. неше радусты береді?
а) 2100 б) 900 в) 2700
7) sin мәнін есептеңіз?
а) б) в)
8) cos мәнін есептеңіз?
а) б) в)
9) sin және cosа) жұп және тақ: б) жұп және жұп в) тақ және жұп;
10) ctgжәне tg
а) жұп және тақ: б) тақ және тақ в) тақ және жұп
7. Үйге тапсырма беру. №337 б) в); №339 б) в).
8. Қорытынды, бағалау. Топ басшысы бағалау парақшасына тапсырмаларды орындаған оқушылардың ұпай санын есептеп жазып отырады. Ұпай сандары бойынша бағаланады.
Топтың аты, оқушылардың аты-жөні Үй тапсырмасы Веен диаграммасы Сиқырлы балықтар Сәйкестікті тап Біліктілік сайысы (Тест жұмысы) Қорытынды
Синус