Презентация ?арыш ?леміне саяхат
Ғарыш әлеміне саяхат Сабақтың мақсаты:Білімділік:тарауды қайталау арқылы оқушылардың алған білімдерін тексеру,тиянақтау және белсенділігі мен қызығушылығын,оқуға деген ынтасын арттыру.Дамытушылық:ойлау,өзбетімен іздену қабілеттерін жетілдіріп,шығармашылық дағдылары мен ой өрісін дамыту. Тәрбиелік:алдарына қойған мақсаттарына жетуге, өздеріне сенімді болуға,жауапкершілікке,топпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.Сабақта пайдаланылған көрнекіліктер: Слайдтар,интерактивті тақта, стакан, су, бояу, қант, қайнаған су. Сабақтың түрі:Саяхат сабақ.Сабақтың типі:Білімді жинақтау,жүйелеу.Сабақтың әдісі:Деңгейлеп-дамыта оқыту.Пәнаралық байланыс:Орыс тілі, ағылшын, география, математика.Сабақтың барысы:I.Ұйымдастыру кезеңі.II.Үй тапсырмасын тексеруIII.Өткен тақырыптарды қайталай отырып,есептер шығарту.IV.ҚорытуV.БекітуVI.БағалауVII.Үйге тапсырма беру I.Ұйымдастыру кезеңі. Сабақты бастамас бұрын сынып оқушыларын екі топқа бөлемін. Әр топ өздерін таныстырып, басшыларын тағайындайды. Топ басшысы өздерінің тобының ұпай сандарын есептеп отырады. 1. «Физика» 2. «Астраномия» Ой қозғау - Сабағымыз «Саяхат сабақ» болғандықтан, біз бүгін ғарыш әлеміне аяхатқа шығамыз. Ғарыш әлеміне саяхат біздің Қазақстан жерінен - «Байқоңырдан» басталғанын білеміз. Сонымен, «Байқоңыр» ғарыш айлағы туралы қысқаша мағлұмат бере кетейін.Ғарыш айлағының құрылысы 1955 жылы басталып, 1957 жылы мамырайында пайдалануға берілді. Байқоңыр деп аты айтып түрғандай, айлақтың айналасы қара қоңыр топырақты, шөбі де алтын түстес қоңыр. Ғарыштық старт алаңына орын таңдауда көптеген жағдайлар ескеріледі. Біріншіден, ол халық тығыз орналасқан аймақтар мен өндіріс орталықтарынан алыс, екіншіден, Алматы – Мәскеу теміржолының Қызылқұмнан өтетін маңына жақын болуытиіс еді. Бүрынғы КСРО-ның, қазіргі Қазақстанның оңтүстігі салыстырмалы түрде экваторға тым қашық емес. Бұндай жағдайдың ғарыш кемелерін ұшыру барысында жердің айналу жылдамдығын пайдалануға мүмкіндік беретіні де ескерілген болатын. «Байқоңыр» ғарышайлағынан «Қазақстан – 2050» кемесімен саяхатқа шықпас бұрын 2 топ өз тобымызды таныстырып өтейік. Физика – табиғаттағы физикалық құбылыстарды әрі денелердің физикалық қасиеттерін зерттейтін ғылым және оқу пәні. Астрономия – аспан денелерінде және олардың жүйелерінде орын тебетін құбылыстарды зерттейтін ғылым және оқу пәні. Аталған екі топ ғаламшарларға барып – келуі үшін бірнеше кедергі тапсырмаларды орындауы керектігі туралы спутниктен хабарлама келді. Тапсырмалар 4 – деңгейлік құрылымнан тұрады. Тапсырмалар 4 – деңгейлік құрылымнан тұрады.Танымдық деңгей (ауызша тапсырмалар) а) «Физика тілінде сөйлесек»ә) «Физикалық шамалар» 2. Алгоритімді деңгей (суреттермен жұмыс)б) Семантикалық картав) «Физика – біздің айналамызда»3.Эвристикалық деңгей (деңгейлік татсырмалар) г)Деңгейлік есептер ғ)Графикалық диктант 4.Шығармашылық деңгей (тәжірибе жасау) д) «Физикалық тәжірибелер» «Қазақстан – 2050» Орбиталары Жер орбитасының ішкі және сыртқы орбитасында орналасқан. Олар төменгі және жоғары ғаламшарлар болып екіге бөлінеді. Келіп жеткен ғаламшарымыз – төменгі орбитада орналасқан «Меркурий» ғаламшары. Бұл ғаламшардағы тапсырма «Физика тілінде сөйлесек» деп аталады. 2 топқа сұрақтар беріледі. Солардың қай тілден аударғанын және қазақша мағынасын түсіндіріп береді. «Физика» тобынаФизика-Планета-Атом-Геоцентрлік- грекше-фюзис-табиғат грекше-қыдырма «атомос»-бөлінбейтін грекше-гео-жер, центр-ортасы «Астрономия» тобынаАстрономия-Диффузия-Гелиоцентрлік-Зодиак шоқжұлдыздары – грекше-астрон-жұлдыз, номос-заң латынша-жайылу, таралу грекше-гелиос-күн грекше – зодиакос куклос-жан-жануарлар «Физикалық жұмбақтар» деп аталатын бөлімде, балалар, біз «Шолпан» ғаламшарына бет аламыз. Мұнда физикалық жұмбақтарды тауып, үш тілде айтасыңдар. 1. Суға салсаң батпайды, Отқа салсаң жанбайды.2.Аса қажет өмірге халық үшін Пайдаланады күн сайын жарық үшін3.Бір нәрсе жер мен көктің арасында, Көрінбейді өзі түгіл қарасы да Білінбейді жер үстінде жүрсе-дағы Пайдалы адамзаттың баласына 4.Көтеріліп теңізден Аспанға биік барамын Биіктен қайта түскенде Өңі кірер даланың (мұз, лед,ice ) (ток, ток,energi) (ауа, воздух,air) (жаңбыр, дождь,rain) II.Алгоритмдік деңгейЖер орбитасының сыртында, яғни жоғарғы орбитасында орналасқан ғаламшар – ол «Марс» ғаламшары. Осы ғаламшарға бару үшін «Семантикалық карта» тапсырмасын орындаймыз. Орташа жылдамдық Жылдамдық Жол уақыт s/t s/v s/t V * t M/C M/C M C t Vорт S V Формуласы Өлшем бірлігі Белгіленуі Физикалық шамалар “Физика біздің айналамызда”тақырыбында “Юпитер” ғаламшарына барамыз. Ћ(VҲC.ЂЂ䄄섅ĆБезимени-5 რHఀѓ0ƁࠀƃࠀƓ龎‹Ɣ뷞hƿǿ̄̿ Сергіту сәтіЕлеуішпен су әкелуге бола ма? Егер кеседегі судың бәрін ішіп қойсақ, ішінді, не қалады? Қандай ыдысқа су құйылмайды? Орнынан қозғалмай не өтіп бара жатыр? (Болады. Қар мен мұз күйінде) (Ауа) (Су толы ыдысқа) (Уақыт) III.Эвристикалық деңгей - Бұл бөлімде «Сатурн» ғаламшарына барайық. Деңгейлік тапсырмалар берілген, соларды орындап, ары қарай сапарымызды жалғастырамыз. А в с 5 10 15 10 15 20 ЖАУАБЫ 10 минутта неше секунд бар? ( 600с) АРТҚА Жер өз осін қанша уақытта толық бір айналады? ЖАУАБЫ (24сағ) АРТҚА №2 .4 Мына амалдарды орындаңдар.107 : 105 = 108 : 10-3=103 :10-7= 108* 10-6 = ЖАУАБЫ
107 : 105 =102 108 : 10-3=1011
103 :10-7=1010 108* 10-6 =102 АРТҚА Автомашина 1500 м жолды 36км\сағ жылдамдықпен жүріп өтті. Осы жолды жүруге кеткен уақытты анықтау керек. ЖАУАБЫ АРТҚА Берілгені:s = 1500 м Жауабы: t = 2мин 30с t-? Алматыдан шыққан автобус сарыөзекке дейінгі 180 км жолды 2,5 сағ жүреді. Автобустың қозғалысын бірқалыпты деп ұйғарып, оның жылдамдығын анықтау керек. ЖАУАБЫ Берілгені:s = 180 км t = 2.5 сағ Жауабы: v-? АРТҚА Жер Күнді айнала 30 км/с жылдамдықпен қозғалады. Бір сабақ өткенде, яғни 45 мин ішінде Жер қандай жол жүреді? ЖАУАБЫ Берілгені: t = 45 мин Жауабы: s-? АРТҚА Енді келесі саяқатымызды “Уран” ғаламшарына жалғаймыз. Бұһл ғаламшарда берілетін тапсырма - “Графикалық диктант”«Физика» тобына Материялық нүкте Траектория ұзындығы Жүрілген жол Бағытталған кесінді,яғни векторды Орын ауыстыру Сызық түрінде қалдырған із Қозғалыс траекториясы өлшемдерін елемеуге болатын Графикалық диктант«Физика» тобына Материялық нүкте Траектория ұзындығы Жүрілген жол Бағытталған кесінді,яғни векторды Орын ауыстыру Сызық түрінде қалдырған із Қозғалыс траекториясы өлшемдерін елемеуге болатын «Астрономия» тобына Бірқалыпты емес қозғалыс Бірқалыпты емес қозғалыстың жылдамдығы V=S/t Бір қалыпты қозғалатын дененің жылдамдығы Бірқалыпты қозғалыс Тең уақытта әртүрліжол жүрсе Vорт=S/t Тең уақытта бірдей жол жүрсе «Астрономия» тобына Бірқалыпты емес қозғалыс Бірқалыпты емес қозғалыстың жылдамдығы V=S/t Бір қалыпты қозғалатын дененің жылдамдығы Бірқалыпты қозғалыс Тең уақытта әртүрліжол жүрсе Vорт=S/t Тең уақытта бірдей жол жүрсе 4.Шығармашылық деңгей.-Енді саяхатымызды «Нептун» ғаламшарында жалғайық.бұл ғаламшарда бізді күткен қандай тапсырма бар екен? «Физикалық тәжірибелер» деген бөлімге тоқталайық. Қорытынды:«Шапқан озар, жатқан қалар»,- деп келесі кезең «Жорға» жарысына берейік. 1)Грекше «фюзис» қандай ұғымды білдіреді. 2)Физиканың «Бірінші ұстазы» кім? 3)Ең бірінші ғарышқа ұшқан кім? 4)Күн құрылысында қанша Планета бар? 5)Ұзындықтың өлшем бірлігі 6)Заттың ең кіші бөлшегі 7)Пішіні мен көлемін сақтай алмау қаңдай күйге тән қасиет? 8)Уақыттың өлшем бірлігі 9)Екінші қазақ ғарышкері кім? 10)1 сағатта қанша минут бар? 1)Грекше «фюзис» қандай ұғымды білдіреді. (табиғат)2)Физиканың «Бірінші ұстазы» кім? (Аристотель)3)Ең бірінші ғарышқа ұшқан кім? (Ю.А.Гагарин)4)Күн құрылысында қанша Планета бар? (8)5)Ұзындықтың өлшем бірлігі (метр)6)Заттың ең кіші бөлшегі (молекула)7)Пішіні мен көлемін сақтай алмау қаңдай күйге тән қасиет? (сұйық)8)Уақыттың өлшем бірлігі (секунд)9)Екінші қазақ ғарышкері кім? (Т. Мұсабаев)10)1 сағатта қанша минут бар? (60 минут) 1)Грекше «астрон» қандай ұғымды білдіреді. (жұлдыз)2)Физиканың «екінші ұстазы» кім? (Әбу Насыр әл- Фараби)3) Ең бірінші ғарышқа ұшқан тұңғыш қазақ ғарышкері кім? (Т.Әубәкіров)4) Массаның өлшем бірлігі? (килограмм)5) Температураның өлшем бірлігі? (градус)6) Заттын неше күйі бар? (3 )7) Өзінін пішіні мен көлемін сақтау затын қандай күйіне тән қасиет? (қатты)8) Жолдын өлшем бірлігі (метр)9) 1 минутта қанша секунд бар? (60 секунд)10) 1 километрде қанша метр бар? (1000 метр) 1)Грекше «астрон» қандай ұғымды білдіреді. 2)Физиканың «екінші ұстазы» кім? 3) Ең бірінші ғарышқа ұшқан тұңғыш қазақ ғарышкері кім? 4) Массаның өлшем бірлігі? 5) Температураның өлшем бірлігі? 6) Заттын неше күйі бар? 7) Өзінін пішіні мен көлемін сақтау затын қандай күйіне тән қасиет? 8) Жолдын өлшем бірлігі 9) 1 минутта қанша секунд бар?10) 1 километрде қанша метр бар?