Тригонометриялы? те?деулерді шешу 10 сынып
10сынып, алгебра
Тақырыбы: Тригонометриялық теңдеулерді шешу тәсілдері
Мақсаты:
Білімділік: Тригонометриялық теңдеулерді шешу тәсілдері және жолдары туралы түсінігін дамыту.
Дамытушылық: Өзіндік ойлау, шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту
Тәрбиелік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету
Сабақтың типі: есеп шығару сабағы
Сабақтың түрі: жеке,топпен жұмыс
Әдіс-тәсіл: сұрақ-жауап,сұхбат,оқылықпен жұмыс, ой-түрткі
Көрнекіліктер: оқулық, кесте
Нәтиже: Тригонометриялық теңдеулерді шешу тәсілдерін үйренеді. Тригонометриялық теңдеулерді шешу үшін тепе-тең түрлендіруді біледі.
Сабақтың барысы: І Мотивациялық кезең
ІІ.Қайталу -оқу анасы .Миға шабуыл :
1. Тригонометриялық теңдеулердің шешімі неге шексіз көп? 1.Тригонометрияик тәң лимиләрниң йешими немишкә чәксиз көп?
2.Тригонометриялық теңдеулер жүйесін шешудің алгебралық жүйені шешуде айырмашылығы неде?
2.Тригонометриялик тәңлимиләр системисини йешишниң алгебрилиқ системини йешиштин қандақ алаһидилиги бар?
ІІІ.Ой қозғау –есеп шығару .Мисаллар йешиш
Бет 75 № 115(а,ә)116,117
ІҮ Зерттеу №118 Теңдеулер жүйесін шешіңдер.Тәңлимиләр системисини йешиңлар
Тригонометриялық теңдеулер жүйесін шешудің алгебралық жүйені шешудегі айырмашылығын анықтайды және шығару жолы туралы ойларын айтады .х+у=π4tgх+tg(-у)=16
ҮОқушылар білімін бағалау
ҮІ Үйге тапсырма бет 75 №119(2,3)
Кері байланыс Бүгінгі сабақтан не үйрендім ?
Нені білгім келеді ? Не білемін?
Оқушылар өз пікірлерін стикерге жазып қалдырады . Келесі сабақта ескеріледі. Оқушылар қазақша –уйғырша сөздік жазады :
Кері –әкси
Теңдеуді шешіңдер –тәңлимини йешиңлар
Қиылысу нүктесі –қийилишиш чекити
Айырмашылық- пәрқи
Шешуі шексіз көп-йешими чәксиз көп