Урок по химии на тему Ацетилен (9 сынып)
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мұғалімі: Кожахметова Айгуль Калиаскаровна
Күні:
Сыныбы: 9
Пәні: химия
Тақырыбы: Ацетилен
Мақсаты: -алкандар мен алкендерді байланыстыра отырып σ және π байланыстарды білу, қасиеттерін түсіну;
-метанның, этанның құрылыстарын ацетиленнің құрылысын жасауда қолдану;
-ацетиленнің алынуы, химиялық қасиеттері мен қолданылуы туралы алған білімді жинақтау, қорытындылау, бағалау.
Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сын тұрғысынан ойлауға үйрету. Оқыту мен оқуда АКТ-ды пайдалану
Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау.Талантты және дарынды балаларды оқыту. Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу. Оқытуды басқару және көшбасшылық.
Стратегиялар: «Сен бүгін...», «Фигуралар», «Қытай қағазы», «Миға шабуыл», «6 ойлау қалпағы», «Құлақ, мұрын», «Ыстық орындық», «Чемодан, себет,еттартқыш».
Сабақ жоспары:
Сабақ кезеңдері
Уақыты Жоспар мазмұны Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Кіріспе
3 мин.
1 мин.
3 мин. «Сен бүгін...»
Мақсаты: жылы сөздер мен тілек айту
«Фигуралар»
Мақсаты: топтасу
«Қытай қағазы»
Мақсаты: сұрақ – жауап арқылы өткен тақырыпты қайталау
Сәлемдесу.
Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру және ынтымақтастық атмосферасын құру үшін сабақты шеңберде тұрып бір-біріне жылы лебіз айтуды «Сен бүгін...» деп бастау.
Оқушыларға түрлі фигуралар беру арқылы топқа бөлу.
Оқушыларға топқа ат беруді ұсыну.
Үйге берілген үй тапсырмасын қайталауға арналған сұрақтарды жұптасып бір-біріне қоюды ұсыну
Оқушылар кезектесіп шеңбер бойымен бір-біріне жылы сөздер айтады. Мысалы: А. «Сен бүгін өте әдемісің»...
Оқушылар алған түсті фигураларға байланысты 4-6 оқушыдан тұратын 4 топқа бөлінеді.
Оқушылар дайындап келген қытай қағаздарынан бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді. Тамаша!
Смайликтер
Фигуралар
А4 қағаздары
Смайликтер
Тұсаукесер
5 мин.
«Миға шабуыл»
Мақсаты: түрткі сұрақтары арқылы тақырыпты ашу
Интерактивті тақтада
СН3-СН2-СН3
СН3-СН3
СН2꞊СН-СН3
СН2 ꞊СН2
СН≡С-СН3
СН≡СН формулаларының қандай ұқсастығы, қандай айырмашылығы бар?
Біз бұлардың қайсымен таныспыз?
Ал енді бүгін нені үйренеміз?
Оқушылар ұқсастығы мен айырмашылығын айтады. Ұқсастығы үш және екі көміртектен тұрады. Екі элементтен тұратын қосылыстар, яғни көмірсутектер.
Бұлардың ішінен дара және қос байланысы бар алкандар мен алкендерді біледі, аттарын атайды.
Бұдан құрамында үш еселі байланысы бар қосылыстарды бүгін өтетіндіктерін анықтайды. Критериалды бағалау парағы
АКТ
слайдтар
Смайликтер
Негізгі бөлім
20 мин.
1 мин «6 ойлау қалпағы»
Мақсаты: топтық жұмыс жасау арқылы тақырыпты жан-жақты талқылау
«Құлақ, мұрын»
Мақсаты: сергіту
Оқушыларды 6 топқа бөліп 6 түрлі қалпақ беріп, әр қалпақтың міндетін түсіндіру. Оқулықтағы ацетилен тақырыбы бойынша әр түсті қалпақ өздігінен топтасып дайындалуға уақыт беру. Уақыт болған соң ортағы шығып өз ойларын айтуға жағдай жасау.
Қалай жасау керектігін түсіндіру, оқушылармен бірлесе жасау. Оқушылар топтаса отырып, белсенді әрекет жасайды. Топта талқылайды, тақтада қорғайды. Басқа топтарды тыңдайды, пікір алмасады, тақырыпты толық талқылайды.
Оқушылар шеңберге тұрып жасайды. Критериалды бағалау парағы
Өте тамаша!
Оқулық
6 түсті қалпақтар
Қорытынды
5 мин.
2 мин «Ыстық орындық»
Мақсаты: алған білімдерін сұрақтар қою және жауап беру арқылы қортындылау
«Чемодан, себет,еттартқыш»
Мақсаты: кері байланыс
А,В,С оқушыларды шығарып тақырыпты қорытындылау үшін оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша орындықта отырған оқушыға сұрақтар қоюды ұсыну.
Оқушыларға кері байланыс жасату.
Бүгінгі сабақтан сізге не ұнады?
Сізге әлі не түсініксіз?
Сізге не ұнамады? Оқушылар топта жұптасып шығарады, топтасып дұрыс жауабын табады.
Кері байланыс жасайды.
Өзін-өзі бағалайды
Смайликтер
Өзін-өзі бағалау
Смайликтер
Стикерлер
Үй тапсырмасы §48 оқу 230-236 бет А(3), В(2), С(4) жаттығуларды орындауды тапсыру. §48 оқу 230-236 бет А(3), В(2), С(4) тапсырмаларды күнделіктеріне жазып алады. Оқулық
Күнделік