Б?лімдері бірдей б?лшектерді? ?осындысы мен айырымасы
Сабақтың тақырыбы: Бөлімдері бірдей бөлшектердің қосындысы мен айырымасы
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу мен азайту арқылы рационал бөлшекке түрлендіруді үйрету;
Дамытушылық: Оқушылардың жаңа тақырып ты өз беттерінше меңгеруіне мүмкіндік туғызу, берілген формуланы қолдана отырып, есеп шығару дағдыларын қалыптастыру, алған білімдерін мысалдармен бекітіп, қорытынды жасауға үйрету, пәнге деген қызығушылығын арттыру;
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, іскерлікке, ұйқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақта қолданылатын әдіс – тәсілдер: түсіндірмелі, сұрақ – жауап, жеке, топпен жұмыс, ішінара ізденушілік, репродуктивті, «миға шабуыл», деңгейлік тапсырма, ауызша есептеу, ақпараттық технология элементтерін пайдалану.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, ноутбуг.
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу
Сәлеметсіздер ме, балалар! Сіздерді аман – есен, жарқын жүзде көргеніме қуаныштымын.
Абай атамыз: «Ондай болмақ қайда деп, айтпа, ғылым сүйсеңіз» - десе, Ы. Алтынсарин атамыз, «Кел, балалар, оқулық, оқығанды көңілге ықыласпен тоқылық» - деген. Осындай жақсы сөздермен сабағымызды бастасақ.
ІІ Өткен білімді қайталау
Қысқаша көбейту формуласын тұжырымдап айту.
(a + b)2 = a2 + 2ab + b2
(a - b)2 = a2 - 2ab + b2
a2 – b2 = (a + b)(a - b)
(a + b)3 = a3+ 3a2b +3ab2+ b3
(a - b)3 = a3- 3a2b+3ab2- b3
a3 + b3 = (a+b) ( a2 - ab + b2)
a3 – b3 = (a - b)( a2 +ab + b2)
«Миға шабуыл»
Венн диаграмасына салып, айырмашылығын көрсетіңіздер.
Айырмашылығы неде?
20154901333527a2 – 3b3-7a+x – x-6/x+b-4/5ax22a – b/a-b
3y3-(3x – y)(x3+4y3)8p/11q
A, B, C деңгейлік тапсырма
А – деңгейі
3a + 12/ 6ab y2 – 16/ 3y + 12
(a+5)2/ a2-25
B - деңгейі3a(a+b)2/9a2(a+b)x+ x2/x2-1
A2+ab+b2/ a3-b3
C - деңгейіa3 – a2 – a +1/ a4- 2a2 + 1 (a+b)2 – c2/ a+b+cСөйлемнің жалғасын тап (Жақшалар ережесі)
А) Егер жақша алдында «+» таңбасы тұрса, онда ...........
В) Егер жақша алдында «-» таңбасы тұрса, онда.............
5. Есте сақта (Есеп шығару барысында көздесетін мысалдарға қолданатын ереже)
- Бөлшектің бөлімі нөлге тең болса ,онда сол бөлшектің мағынасы болмайды.
- Бөлшекті өрнектің алымы мен бөліміндегі қосу, азайту амалдарымен берілген бөлшекті қысқартуға болмайды.
- Бөлшектің алымы мен бөлімінің таңбасы өзгерсе, онда бөлшек таңбасы да өзгереді.
- (a-2) және (2-a) өрнегін -1 ге көбейту арқылы ортақ бөлімге келтіруге болады.
Есіңе сақта!
I.x2-4/ x+1 = x=-1
II. a-3b/ a2+3ab
III. -ab=-ab a-b=-abIY.2xa-b-xb-aIII.Жаңа сабақты түсіндіру
Мұғалім: Балалар, жаңа сабақты мысалдарын әдеттегідей өздерің түсіндіресіңдер. 1,2 – мысалдарға қарап, 5-сыныпта өткен жай бөлшектерді қосу және азайту ережесі мен формуласын есімізге түсірейік. Ендіше, бүгін өтетін сабағымызда тура осы 5-сыныпта өткен ереже, формуланы қолданамыз. Айырмашылығы : алымы мен бөлімін түрлендіреміз, ықшамдаймыз.
a/c + b/c = a+b/c
a/c- b/c = a-b/c
Ауызша есептеу: 3/7 + 2/7; 3/13 + 5/13
Алгебралық бөлшектерді қосу және азайту алгоритмі
-4445901700473900590170Ықшамдап түрлендіреміз
00Ықшамдап түрлендіреміз
468249058547000-381090170Б.б.б. қосып, азайту үшін
0Б.б.б. қосып, азайту үшін
157734090169Бөлімдерін өзгертпейміз
0Бөлімдерін өзгертпейміз
314896590170Алымдарын қосып, азайтамыз
00Алымдарын қосып, азайтамыз
300609058547000142494058547000
Оқулықпен жұмыс: №511,№ 512,№ 513
ІҮ. Сабақты бекіту:
Оқушылардың жаңа білімді қаншалықты меңгергендіктерін тексеру:
Сыныпты бес топқа бөліп, өздеріне бөлінген ноутбугтегі берілген тапсырманы топ басымен бірлесе тексереміз. Сонымен, бүгінгі сабақтан не білдік.
Не білеміз? Не білдік? Нені білгіміз келеді?
Қысқаша көбейту формулаларын; Рациоал өрнектерді түрлендіру. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу мен азайту. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу мен азайту.
Ү. Білімді талдау,бағалау
ҮІ. Үйге тапсырма: № 514,№516 /1,4/ № 517