Б?лімдері бірдей б?лшектерді азайту


Сабақтың тақырыбы: Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту
Сабақтың мақсаты:
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін меңгерту
Оқушылардың логикалық қортынды жасау, салыстыру, талдау, шапшаң есептеу білігін дамыту.
Қарым-қатынас ұстанымдарын,өзінің және сыныптасының , жұмысын бағалауда жауапкершілік қасиеттерін қалыптастыру.
Сабақ түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Интерактивті тақта , жұппен және топпен жұмыс.
Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру,
2. Өткен сабақты қайталу мақсатындағы тапсырмалар
Ауызша : Тіктөртбұрыштың (дөңгелектің) қандай бөлігі көрсетілген? Сол бөліктерді салыстыр және қсуды орында.
А) Б)





А) Өсу ретімен жаз: жауабы:
QUOTE ; QUOTE ; QUOTE ; QUOTE ; QUOTE ; QUOTE ; QUOTE QUOTE ; QUOTE ; QUOTE ; QUOTE ;
Б) Кему ретімен жаз: жауабы:
QUOTE ; QUOTE ; QUOTE QUOTE ; QUOTE ; QUOTE
Дұрыс шешімін интерактивті тақта көмегімен өзін-өзі тексереді!
3) А) Телехабар 1сағ. 30мин. болды. Шешімі:
Осы уақыттың QUOTE - сінде жарнама 1сағ.30мин. = 90мин.
көрсетілді. Жарнама неше мин. болды? (90 :45) *2 = 4мин.
Б) Саябаққа қайың және шырша Шешімі:
ағаштарының көшеттері отырғызылды (60 : 12)*7= 35
оның QUOTE – сі шырша ағашы болса ,саябаққа 60-35=25(түп)
қанша түп қайың отырғызылды?
(Қатар отырған екі окушы бір-бірінін жұмысын тексереді.)
4) Ой сергіту - логикалық тапсырма:
5 кондитер 5 пирогты 5 сағатта дайындаса, 10 кондитер 10 сағатта неше пирог дайындайды?
Шешімі: 5 кондитер 1 сағ.-1пирог
10 кондитер 1сағ.-2пирог
10 кондитер 10сағ.-20пирог дайындайды
5) Жаңа сабақты оқып үйрену
А) Сурет бойынша жай бөлшек құрастырып , оны азайтуды орында:

QUOTE - QUOTE = QUOTE
Б) Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтуды орындандар:


QUOTE - QUOTE = QUOTE
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда олардың алымдарын азайтып алым етіп, бөлімінің өзін қалдыру керек:
QUOTE - QUOTE = QUOTE . Мысалы , QUOTE
6) Жаңа білімді бекіту: оқулық бойынша № 659,667 есептер.
7) Үйге тапсырма: № 658,667 (5,6).
8) Қорытынды: Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, күлегештерге ілу.
9) Білім бағалау.