Математика Бір та?балы сан?а кестелік к?бейтуді ж?не б?луді ?айталау 3 сынып
Қостанай қаласы
№18 мектеп-гимназиясының
бастауыш сынып мұғалімі
Жуматова Айнагуль Хамитовна
Тақырыбы Бір таңбалы санға кестелік көбейтуді және бөлуді қайталау Сабақтың мақсаты:Оқушылардың алған білімдерін нығайтып, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді қолдана отырып СТО стратегиялары арқылы өздігінен түсінісуін және тақырыпты меңгеруде өз ойларын еркін айтуын қалыптастыру Сабақтың әдісі: СТО технлогиясының әдістеріСабақтың көрнекілігі: ойын элементтері,дидактикалық материалдар,инерактивті тақта .
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, қазақ тілі, дүниетану,
Сабақтың барысы:Ұйымдастыру:
1.Қызығушылықты оятуПсихологиялық дайындық:Математика сабағын
Жақсылап ұғып аламыз.
Сәулесі деп сананың
Мәнінен ұғып ой табамыз
Балалар, біздің сабағымыз қайталау.
Ой шақыру
Топқа бөлу.Топтық ережелермен бағалау .Оқушылар бір сәт ойланайық. Мына сандар не сыр шертеді? Ал сендер қайдан білдіңдер?
1-тапсырма ( ҚЫЗЫЛ ЖАСЫЛ САРЫ қағазда сандар жазылған )
Қ Ы З Ы Л 20
Ж А С Ы Л 70C А Р Ы 550
- Қандай сандар шықты?- 20,70,550,.- Бұл сандар нені білдіреді?
Бұл не? қағаз- Қандай түсіті білдіреді?- Ендеше бүгін бізге осы қағаздармен топтасып жұмыс жасаймызОқушылардың іс-әрекеті:
Геометриялық пішіндерден құрастырып,келесі бетіндегі сандар жазылған қима қағаздармен топқа бөлінеді.20. 70. 550 сандарының қағаз қимасын біріктіру арқылы өз орындарына барып отырады. Теміртау 70 жыл.Қазақ хандығына 550 жыл.Ассамблеяға 20 жыл.
ІІ.Мағынаны тану
Топ ережесін еске түсіреді. Топтың атауы, ұраны , топ басшысының сайлануын қадағалау.
Әр топ өздері топ атауларын ұранын айтады.
1-тапсырма
Математикалық диктант : дәптермен жұмыс
х 2 х 7 х 6 х 0 х 5
: 2 : 7 : 6 1 х : 5
2-тапсырма ( ауызша) салыстыру : шарттарын,сұрақтарын,шешулерін және жауаптарын. Балалар мыны жердеі кг, грамга айналдырып алсақ (таразыны қолданамыз )І-топ 600 гр алма және 1,200 гр алмұрт сатып алынды. Алмұрттың кг алманың кг нан неше гр артық?
ІІ-топ 600 гр алма және 1,200 гр алмұрт сатып алынды. Алмұрттың кг алманың кг нан неше есе артық?
ІІІ-топ ( сыныптағы ағашты өлшеу,)
Табиғи шыршаның биіктігі 120 см,ал жасанды шыршаның биіктігі одан 2 дм қысқа.Жасанды шыршаның биіктігі неше дециметр?
Сергіту сәті «Бұрыштарды тап» музыка әуенін қою.
Бұрыштар атауларын қайталау.Бұрыштарды топтарымен бірігіп жасау. Сүйір, доғал, тік бұрыш, шеңберді музыка әуенімен жасайды3-тапсырма ( қағазға орындаймыз топпен )
9,12,15,18,20,21,24,27, сандары берілген.Жұп сандарды 2 есе,ал тақ сандарды 3 есе кеміт4-тапсырма ( интер тақтамен )
а) 2 тәул.3 сағ 1 тәул.12 сағ 2 сағ 3 мин 1сағ 65 мин
1 тәул.14 сағ 2 тәул.1 сағ 3 сағ 10 мин 2 сағ 40 мин
2 тәул.1 сағ 1сағ 65 мин
3 тәул.12 сағ 1 сағ 40 мин
5-тапсырма( қағазбен жұмыс )
( 99+1 ) х 5 6 х 4+6 ( 72+9 ) : 9
( 100-75 ) : 5 7 х 6-6 ( 89-54 ) : 7
( 76+24 ) х 0 8+8 х 5 8 х (40-38)
Топ басшылары өз тобының оқушыларын тексереді. Бағалалайды. Қай топ оқушылары қатесіз орындаса. Сол арқанды тартып аладыІІІ Ой-қорыту «кубизм» стратегиясы бойынша сұрақтарға жауап алу1.Көбейту компонеттерін атап шығыңдар?
2.Сандардың неше есе артық, неше есе кем екенін білу үшін қайтеміз?
3.8-ге ойлаған санды көбейткенде 40 саны шықты. Мен қандай сан ойладым?
4.9-дың көбейту кестесін айт.
5. Ең кіші үш таңбалы санды ата?Сабақ ұнады ма?
6.Шаршы дегеніміз не?
Рефлексия: Оқушыларға бүгінг і сабақ туралы өздерінің ойларын түйіндету. Сары жапырақтармен ағашты «Күз мезігін» шорғырландыру. Өздері түйіндеген ойды суреттердің екінші бетіне жазыу .Үй тапсырмаларын күнделіктеріне жазып алуБағалау:Оқушылардың білімдерін бағалау,мадақтау