?аза? тілінен саба? жоспары Сын есім (2-сынып)


Ақсай қаласының №3 жалпы орта білім беретін мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы:
«Сын есім»
(қазақ тілі 2-сынып)
Мұғалімі: Хамидуллина А.И.
Ақсай 2015
Сынып: 2
Пәні: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Сын есім
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:     Жаңа заман талабына сай оқытудың түрлі технологияларын сабақта тиімді пайдалану арқылы оқушыларға жаттығуларды орындата отырып, сын есім туралы түсінік беру, сын есімді таба білуге үйрету.
Дамытушылық: Тілін, сөздік қорларын дамыту, дүние танымын кеңейту, шығармашылық қабілеттерін жетілдіру.
Тәрбиелік:  Байқампаздыққа, белсенділікке, мейірімділікке тәрбиелеу
Күтілетін нәтиже: Ауызша сөйлеу қабілеті дамыған, сауаттылығы, дербес жұмыс жасау дағдысы қалыптасқан, белсенді, байқампаз, ой-танымы кең,
тапқыр, алғыр, нәтижеге қол жеткізетін оқушы болып қалыптасады.
Сабақты ұйымдастыру түрі: дамыта оқыту, іздену, зерттеу.Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, өздік жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс,
постермен жұмыс, ойын, әңгімелеу.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, музыка, математика, қазақ тілі, өзін-өзі тану.Көрнекілігі: қызғалдақ ,кәрзеңке, қолшатырҚажетті құралдар:АКТ, СБР, интерактивтік тақта, электронды оқулық.
Қолданылатын жаңа педагогикалық технология элементтері:Дидактикалық бірліктердіірілендіру, ойын элементтері, топтастыру, симантикалық карта, сәйкестендіру.
Сабақтың барысы:I. Ұйымдастыру кезеңіПсихологиялық дайындық.(Тұсаукесерден төмендегі қызыл сызбаны басу)
Күлім қағып қолымды,
1,2,3 деп соғайын.
Қарап тұрған көршіме,
Қолымды мен бұлғайын.
Жылы, жылы жүзбенен,
Мандайыннан сипайын.
Жылы, жылы сөзбенен,
Жүрегімді сыйлайын.
Ыстық алақаныммен,
Қолыңды бер қысайын.
Амандасып өзіңмен,
Құшақтап бір қысайын.
Топқа бөлу.(Өткен сабақпен байланыстыру, ертегілер түріне қарай)
Түстер бойынша топқа бөлу
Қызығушылығын ояту.
Көктем кіреді.
-Сәлеметсіздер ме,балалар!
-Балалар, мен келгеніммен далада гүлдерім шықпай жатыр.Сендер өз білім нәрімен сусындатсаңдар, тапсырмаларды орындасаңдар қызғалдақтарымның шығуына көмектесесіңдер.Көмекке дайынсыңдар ма?
1 – тапсырма(Тұсаукесерден төмендегі қызыл сызбаны басу)
“Бәйге”
1 – тапсырма
“Бәйге”
Қазақ тілінде неше дауысты дыбыс бар?15
Дауыссыз дыбыс түрлері үнді, ұяң, қатаң
Буын түрлері ашық, бітеу, тұйық
Сөз таптары зат есім, сын есім , сан есім, етістік ,үстеу,шылау, одағай, есімдік, еліктеуіш сөздер
Етістіктің сұрақтары не істеді? не қылды? қайтті?
2 – тапсырма
Етістікті ата!


3 – тапсырма
Үй тапсырмасы
1) 406 – жаттығу
2) ереже
.
4 – тапсырма
«Сөзжұмбақ» шешу.
Ерекше торкөзден бүгінгі сабақтың тақырыбы шығады.
Буындардан не құралады?
Айтамыз, естиміз.
Жуық мәндес сөздер.
Зат есім түрі.
Заттың қимылын білдіретін сөзді ... дейміз
Сөз құрамы.
Мәтін түрі.
Дәптермен жұмыс
5 – тапсырма
“Cөзді тап!”
У
л о қ ы қ у
6 – тапсырма
“Cипатта”
1-топ 2-топ 3-топ

7 – тапсырма
“Оқулықпен жұмыс”
407 – жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқы. Қарамен жазылған сөздер қандай сұраққа жауап береді? Ол сөздер нені білдіреді?
8 – тапсырма
“1 сын есімнен бірнеше зат есім!”
1-топ 2-топ 3-топ

Сары қоңыр жасыл

9 – тапсырма
“Ребус”
,,,, ,,

Мақал
408 – жаттығу. Мақалды жатқа жаз. Сын есімдерді тауып, оның қай сөзбен байланысып тұрғанын сызбамен көрсет.
10 – тапсырма
“Сын есімі бар мақал”.
11– тапсырма
“Ойлан тап!”.

Хабарлы Сұраулы Лепті
409 – жаттығу. Жуас, қалың, тегіс сөздерін қатыстырып сөйлемдер құра.
12 – тапсырма
“Сергіту сәті”
13-тапсырма
«Жеке жұмыс»
Жеке жұмыс
1.Сөздерді тиісті сұрақтар арқылы қос.
оқыды оқыды
не істеді?
қанша?
қандай?
не?
кім?

бір
ағам
кітап
қызықты 0қызықты

2. Зат есімдердің жекеше түрін бір бөлек, көпше түрін бір бөлек орналастыр.

Жалқы есім Жалпы есім
өзен Тайбурыл Ертіс ұшқыш Әуезов орман
3.Берілген зат есімге көптік жалғауын қосып, өзгертіп жаз.
доп -
шыны -
шаян –
түлкі -
5.Күрделі етістіктен дара етістік жаса.
Барып едім –
Тыңдап отырдың –
Қашып жүр –
6.Сын есімдерді тап. Астын сыз.

Ертіс үлкен өзен.Оның бойына сәулетті қалалар салынған.Ертіс жағасының құнарлы топырағы жылда мол өнім береді.
14 – тапсырма
“Сөз құра!”
ма на сы ғы сөз
Сөз мағынасы

15 – тапсырма
“Тез ойла!”
1-топ: 2-топ: 3-топ:
антоним синоним С әрпі бар сөздер
қараңғы – әдемі,
ауыр – үлкен,
арық – мейірімді,
арзан – мақтаншақ,
16 – тапсырма
“Тұрақты сөз тіркестері!”
1.Қой аузынан шөп алмас .
2. Ит өлген жер.
3. Құлақ түрді.
4. Су жүрек.
5. Төбе шашы тік тұрды.
6. Екі құлағы, екі езуіне жетті.
7. Үріп ауызға салғандай.
8. Төбеден ұрғандай.
9. Бармағын тістеу.
10. Көзді ашып жұмғандай.

17– тапсырма
“Симантикалық карта”
наурыз келді Жиырма екі шуақты
Зат есім + Етістік + Сын есім +
Сан есім + 18 – тапсырма
“Сөз құра! Артық сөзді тап”
1-топ: 2-топ: 3-топ:
раыс-сары ңроық-қоңыр слыжа-жасыл
лпажқа-жалпақ азта-таза қйыұс -сұйық
ажбрңы-жаңбыр шарнуа-раушан знұы-ұзын
кнелү -үлкен қсажы-жақсы үшрікб-бүршік
19 – тапсырма
“Бір әріптен бірнеше сын есім”
1-топ: 2-топ: 3-топ:
С Қ Ж
20 – тапсырма
“Полиглот”
1. Шын ... сөз,
Өтірік мың сөз. (Бір, один, one)
2. Айдалада ... отау,
Аузы, мұрны жоқ отау. (ақ, белый, white)
21 – тапсырма
“Топтастыру”
Топтық жұмыс.(постермен жұмыс)
1-топ 2-топ 3-топ

Сын есім
Зат есім
Етістік



16 – тапсырма
Үйге тапсырма
1.411-жаттығу
2. Ереже жаттау. 147-бет.
Көктем
-Балалар, тапсырмаларды бұлжытпай, тез, бірлесіп орындап, қызғалдақтардың шығуына көмектестіңдер.Жарайсыңдар! Білімнің арқасында биік шыңға жетесіңдер.Ал, даламызды жайнатып, табиғатымызды көркейткендерің үшін менің сендерге сыйлығым бар.
Бағалау. Көктемнің сыйлығы-қолшатыр.
Сабақты қорытындылау:
- Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?
- Несімен  ұнады?
- Қандай тапсырмалар орындадық?
- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?