К?пм?шелерді топтау т?сілімен к?бейткіштерге жіктеу (7 класс)


Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: Алгебра Сыныбы: 7
Күні: 20.11.2015ж Пән мұғалімі: М.Қожабергенова
Сабақтың тақырыбы: Көпмүшелерді топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу
Сабақтың мақсаты: Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу бейімділігін қалыптастыру. Оқушылардың топтасып жұмыс жасауына мүмкіндік жасау.
Оқушыларды ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай білуге; пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып, жүйелі ойлауға, нәтижеге қол жеткізе білуге, өзіне сенімділікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Ресурстар: Оқулық, интерактивті тақта, сабаққа қажетті ресурстар
Көрнекілігі: Смайликтер, бағалау парағы, слайд, үлестірмелер
Оқыту әдістері: АКТ, СТО, топтық жұмыс, жеке жұмыс, жұптық жұмыс
Күтілетін нәтиже: Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруды, көпмүшелерді топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктей білу. Өрнектерді түрлендіруді түсіну, дәптермен жұмыс істей алу, әңгімелесу, баяндау.
Сабақтың кезеңдері: Уақыты
Әдіс-тәсілдер
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Кіріспе
а) ұйымдастыру кезеңі

1 мин «Тілектер тізбегі»
Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру
Сергіту сәті
Барлығы бірге:
Қайырлы таң достым, Қайырлы күн болсын, Бүгінгі күннің әр кезі, Сәттілікке толсын. Оқушылар шаттық шеңберін жасап тұрып, барлығы бірге айтады.
Ә) Топқа бөлу
1 мин Оқушыларды бірмүше, көпмүше, коэффициент сөздері арқылы үш топқа бөлу Алған сөздеріне қарай үш топқа бөлініп отырады.
Б) Үй тапсырмасы 3 мин Өзара бақылау, тексеру Тақтада үйге берілген тапсырмаларды шешу жолы жазылған.
№228 Көбейтінді түріне келтіріңдер:
1) 5a4+10a3b-25a2b2-15ab3=5a(a3+2a2b-5ab2-3b32) 2x4-6x3y-6x2y2+8xy3=2x(x3-3x2y-3xy2+4y3)3) 3x4+6x3y-15x2y2-9x2y=3x2(x2+2xy-5y2-3y)4)-6bm2+9m3-12m4-3b2m2=-3m2(2b-3m+4m2+b2)№229 Көбейткіштерге жіктеңдер:
1) 12x2y-18xy2-30ay3=6y(2x2-3xy-5ay2)2) 20x2y-25x2y2-10x3y3=5x2y(4-5y-2xy2)3)8a4b3-12a2b4+16a3b3=4a2b3(2a2-3b+4a)4)-4mn3-8m2n2+12m3n= -4mn(n2+2mn-3m2)Әр топтан оқушылар есепті оқып, тақтамен салыстырады.
ІІ. Тұсаукесер
5 мин Топтық жұмыс 1-топ: Сәйкестендіру кестесі
2-топ: Семантикалық карта
3-топ: Тест тапсырмалары Оқушылар кестені толтырады, өз жауаптарын дұрыс жауаппен сәйкестендіреді
ІІІ. Негізгі бөлім
Оқулықпен жұмыс 23 мин
Жеке жұмыс Деңгейлік тапсырмалар

«С» «А» «В»
І : №240(1) №260 (1-4) №267(1,2)
ІІ: №240 (2) №260 (5-7) №267 (3,4)
ІІІ:№240(3,4) №260 (8-10) №267 (5,6) Оқулықтағы №240, №260, №267 есептерді шығарады. Тақтаға жазады.
IV. Қорытынды
Білімді жинақтау 7 мин Жұптық жұмыс №1 Көбейткіштерге жіктеңдер:
a3+5a2+a=…………………………..
№2 Көбейткіштерге жіктеңдер:
8b2-4b3+10b4=……………………...
№3 Көбейткіштерге жіктеңдер:
x2-3x3-4x4=……………………...

№4 Көбейткіштерге жіктеңдер:
15x3-27x2+9y=………………….

№5 Көбейткіштерге жіктеңдер:
6a5-72a4-48a2=………………….
№6 Көбейткіштерге жіктеңдер:
5n5-15n4+20n2=…………………. Үлестірмелердегі тапсырмаларды жеке –жеке орындап, тақтаға жазады.
Бағалау 2 мин Саусақ әдісі Саусақ әдісі арқылы топты бағалау.
Бағалау парағына қарап жеке оқушыларды бағалау. Оқушылар саусақ әдісі арқылы әр топқа баға береді.
Кейінгі тапсырма 1 мин №266, №268 Кері байланыс 2 мин Бағдаршам Бағдаршам түстері арқылы, оқушылардың түсінгенін білу.
Қызыл түс – түсінген жоқпын;
Сары түс – әлі де практика қажет/сұрақтар бар;
Жасыл түс – барлығы түсінікті.
Көңіл күйлерін көрсетеді(бағдаршам түстерімен)

Мұғалімге арналған кілті
Үй тапсырмасы №228Көбейтінді түріне келтіріңдер:
1) 5a4+10a3b-25a2b2-15ab3=5a(a3+2a2b-5ab2-3b32) 2x4-6x3y-6x2y2+8xy3=2x(x3-3x2y-3xy2+4y3)3) 3x4+6x3y-15x2y2-9x2y=3x2(x2+2xy-5y2-3y)4)-6bm2+9m3-12m4-3b2m2=-3m2(2b-3m+4m2+b2)№229 Көбейткіштерге жіңтеңдер:
1) 12x2y-18xy2-30ay3=6y(2x2-3xy-5ay2)2) 20x2y-25x2y2-10x3y3=5x2y(4-5y-2xy2)3)8a4b3-12a2b4+16a3b3=4a2b3(2a2-3b+4a)4)-4mn3-8m2n2+12m3n= -4mn(n2+2mn-3m2)Топтық жұмыс 1-топ:
Сәйкестендіру кестесі
an+bnp-q(x-y)2(x+y)5a(a-3)5a2-15an(a+b)xp-q+yp-q2x+2y2-топ Семантикалық карта
p-q(x-y)5a(a-3)n(a+b)2x+2yan+bn+ 2(x+y)+
5a2-15a+ xp-q+yp-q+ 3-топ: Тест тапсырмалары
Сұрақтар
А В С Д
an+bn С p-q(x-y)5a(a-3)n(a+b)2x+2y2(x+y) Д p-q(x-y)5a(a-3)n(a+b)2x+2y5a2-15a В p-q(x-y)5a(a-3)n(a+b)2x+2yxp-q+yp-q Аp-q(x-y)5a(a-3)n(a+b)2x+2yОқулықпен жұмыс Деңгейлік тапсырмалар
«С» «А» «В»
І : №240(1)
5x2a-3b+2y2a-3b+z2a-3b=2a-3b(5x+2y+z)
№260
1.
2.
3.
4.
№267
1)
2)
ІІ: №240
2)
№260
5.
6.
7.
№267
3.
4
ІІІ:№240
3.
4.
№260
8.
9.
10
№267
5.
6.
Білімді жинақтау
Жұптық жұмыс №1 Көбейткіштерге жіктеңдер:
a3+5a2+a=…………………………..
№2 Көбейткіштерге жіктеңдер:
8b2-4b3+10b4=……………………...
№3 Көбейткіштерге жіктеңдер:
x2-3x3-4x4=……………………...

№4 Көбейткіштерге жіктеңдер:
15x3-27x2+9y=………………….

№5 Көбейткіштерге жіктеңдер:
6a5-72a4-48a2=………………….
№6 Көбейткіштерге жіктеңдер:
5n5-15n4+20n2=………………….
№2
Көбейткіштерге жіктеңдер:
8b2-4b3+10b4=……………………...
№6
Көбейткіштерге жіктеңдер:
5n5-15n4+20n2=………………….
«В» №2
Айырмашылықты тап:
a+52a2-25 өрнегінің a+5a-5 өрнегінен айырмашылығы неде?
...................................................
....................................................
№1
Көбейткіштерге жіктеңдер:
a3+5a2+a=
…………………………..

№4
Көбейткіштерге жіктеңдер:
15x3-27x2+9y=………………….

№3
Көбейткіштерге жіктеңдер:
x2-3x3-4x4=…………………...


№5
Көбейткіштерге жіктеңдер:
6a5-72a4-48a2=………………….


Сәйкестендіру кестесі
an+bnp-q(x-y)2(x+y)5a(a-3)5a2-15an(a+b)xp-q+yp-q2x+2yСемантикалық карта
p-q(x-y)5a(a-3)n(a+b)2x+2yan+bn2(x+y)5a2-15axp-q+yp-qТест тапсырмалары
Сұрақтар
А В С Д
an+bnp-q(x-y)5a(a-3)n(a+b)2x+2y2(x+y)p-q(x-y)5a(a-3)n(a+b)2x+2y5a2-15ap-q(x-y)5a(a-3)n(a+b)2x+2yxp-q+yp-qp-q(x-y)5a(a-3)n(a+b)2x+2y Бағалау парағы
І топ
Оқушының аты-жөні Үй тапсыр масы Топтық жұмыс
(кестелер) Оқулық пен жұмыс Жұптық жұмыс
Үлестірме Қорытынды
Бағалау парағы
ІІ топ
Оқушының аты-жөні Үй тапсыр масы Топтық жұмыс
(кестелер) Оқулық пен жұмыс Жұптық жұмыс
Үлестірме Қорытынды
Бағалау парағы
ІІІ топ
Оқушының аты-жөні Үй тапсыр масы Топтық жұмыс
(кестелер) Оқулық пен жұмыс Жұптық жұмыс
Үлестірме Қорытынды
Коэффициент
Коэффициент
Көпмүше
Көпмүше
Көпмүше
Бірмүше
Бірмүше
Бірмүше

Коэффициент
Коэффициент
Көпмүше
Бірмүше


№102 орта мектебі
Ашық сабақ

Көпмүшелерді топтау тәсілімен
көбейткіштерге жіктеу
Сыныбы: 7
Пән мұғалімі: М.Қожабергенова
2015 - 2016 оқу жылы