?ыс?а мерзімді жоспар А.??нанбаев ?ылым таппай ма?танба(6 сынып)


Сыныбы 6 а,б Күні:
Сабақтың тақырыбы АКұнанбаев «Ғылым таппай мақтанба»
Мақсаты  А. Құнанбаев туралы толық мағлұмат алу, өлең мазмұнын түсіне отырып, негізгі ойды ашу. Өлең мазмұнындағы адам бойындағы қасиеттердің ара - жігін ажырату,Өлеңді мәнерлеп оқу машығын дамыту.
Оқушы жүрегіне Абайға деген сүйіспеншілікті ояту.
Күтілетін нәтиже Абай Құнанбаев туралы біледі
Оқушылардың ойлау,шығармашылық ізденімпаз қабілеттері дамиды.
Өлеңді талдайды;Мәнерлеп оқиды
Ғылымға,білімге деген сүйіспеншілігі артады..
Қолданылатын әдіс-тәсілдер Оқыту форм асы:жеке, жұптық,топтық жұмыс,сұрақ-жауап,көшбасшылық
АКТ мүмкіндігімен айтыстан үзінді көрсету ,Сыни тұрғыдан ойлау: «Жұппен талқылау және қалғандарымен бөлісу»
Керекті жабдықтар Суреттер,нақыл сөздер,интерактивті тақта(слайд),презентация
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе
8 минут І.Ұйымдастыру.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
«Көңіл толқыны» күйін тыңдату.
Психологиялық ахуал туғызу /саусақтарымен жұмыс істеу/Мен бүгін өзіме жақсылық тілеймінМен бүгін саған жақсылық тілеймінМен бүгін бәріне жақсылық тілеймін / топта үлкен шеңбер құрып тұрады/ 1.Оқушылар амандасты.
Сынып екі топқа бөлінеді (ақын және зерттеуші )
Психологиялық тренинг: өз есімінің басқы әріпінен басталатын бойындағы қасиетті айту
Әр топтан екі-екіден оқушы шығып мәтінді мазмұндайды және қалғандары дәптерлерін алмастыру арқылы бір-бірін тексереді
Тұсаукесер
минут .Жаңа сабаққа кіріспе Қызығушылықты ояту.Сөзжұмбақ шешеді.
Өлең жазатын адам кім?Батыл, ер сөздеріне мағынасы жуық сөз?Республикамыздың бас қаласы?Түнде аспанда не шығады?
«Абайды оқы таңырқа»атты слайд көрсетемін.
Абай кім? «Жұпта талқылау» стратегиясы./ өз білетінін қағазға түсіру, көршісімен бөлісу, жаңа білім жайлы ақпарат жинап, оны байырғы білімімен ұштастырады/
«Абай - ақындардың ақыны» С. Торайғыров
лы ақын Абай өзінің бірқатар өлеңдерін жастарға арнаған. Бүгінгі ұсынылып отырған «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі ұрпағына өсиет ретінде жазылған. Ақын бұл өлеңінде адам бойындағы ең үлкен қазына ғылым, білім, өнер екендігін айтады.
. Мақсат қою кезеңі: «Ғылым таппай мақтанба»- Осы тақырып бойынша нені меңгеруге тиіспіз?1. Автор туралы дерек білу.2. Өлең мазмұнын түсіну3. Жақсы және жаман қасиеттерді тану.5. Мағынаны тану:1. Топтық тапсырма:А) Абай Құн анбаев туралы мәліметсызбада көрсету, қорғау, толықтыруӘ) Өлеңді мәнерлеп тізбектеп оқу;Б) Өлең мазмұнына талдау жасау:- Әр топ жобамен қорғайды.
110299533210500195072015113000аудармалары Ибраһим 1845-1904ж
133096012700000 8 мыңға жуық өлеңдері әкесі Құнанбай

205740030353000 45 қарасөзі Шешесі Ұлжан
Ахмет-Риза медресесі әжесі Зере
Дарынды баламен жұмыс.
Сөздік жұмысы: /слайд/Ғылым - наукаМақтанба - не гордись
Терең ой-разум
Талап-упорство
Еңбек-труд
Қанағат-скромность
Асыл іс-сремись
Қашық бол-остререгейся

Өлең – поэзиялық жанр түріне жатады. Онда ұйқас /рифма/, ырғақ /ритм/ болады. Мысалы:
Ғылым таппай/ мақтанба, -а
Орын таппай/ баптанба, -а
Құмарланып/ шаттанба, -а
Ойнап/ босқа күлуге. -б
Өлеңнің құрылымдық жүйесі /структурная система/
1- шумақ /четверостишие/
4 тармақ /строка/
2 бунақ /строфа/
ұйқас – 1-а, 2-а, 3-а, 4-б. /рифма/

Негізгі бөлім
минут
Қорытынды
Өлеңді мұғалімнің оқуы
Топтық жұм ыс:1 - топ: ------------- 2 - топ:Бес асыл іс ------------ Бес дұшпанТалап ---------------- ӨсекЕңбек ----------------- өтірікТерең ой --------------- мақтаншақҚанағат -------------- еріншекРақым ----------------- Бекер мал шашпақ
Қорытындылау   . Сабақты қорытындылау, оқушы білімін бағалау Біз не үйрендік?АбайҰлы ақынСемей өңірінде туған1845 - 1904жҒылым таппай мақтанбаОйшыл
«Бес жолды өлең» құруНе? ҒылымҚандай? Қызықты, қиын,Не істеді? үйренді, ашты, оқыдыСөйлем Синоним білімҮйге тапсырма:мазмұндау, жаттау
Өлеңді тізбектей оқыту
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша ой пікірлерін кері байланыс қағазға толтырады

Топтағы оқушылар бірін-бірі бағалау критерийлері бойынша бағалайды