План-конспект по английскому языку Тема: Places


План-конспект урока английского языка.
Дата: 06.10.2015
Тема: «Places»
Тип урока: урок развития навыков и умения
Форма проведения: комбинированныйОбразовательная цель:
Знакомство с темой «Places» Развивающая цель:
Развитие языковой компетенции учащихся Воспитательная цель:
Повышение интереса к изучению английского языка.
Задачи:
Ознакомиться с новой лексикой;
Формировать системное представление о стране изучаемого языка;
Развить лексические и грамматические навыки;
Развить способность к догадке;
Практиковать учащихся в устной речи по данной теме; Способствовать воспитанию желания и способности понимать образ жизни других народов;
Побуждать учащихся к использованию новой лексики и грамматики, а также информации на английском языке;
Оборудование урока: 1) УМК «Starlight» для 6 класс, авторы Эванс В., Дули Д.,
Баранова К. М., Копылова В. В., Мильруд Р. П.; 2) hand-outs (раздаточный материал);
3) аудиозапись; 4) проектор; 5) компьютер.
Ход урока.
Оргмомент ( 5 мин.)
T: Good morning, children! I am glad to see you. Sit down, please! I’m sure everybody is all right! Ok? T: What day is it today?
T: Who is absent?
T: Very well! Let’s start our lesson with a tongue-twister. At first, I read and then you! Are you ready! Listen to attentively!
“Rain on the grass and rain on the tree. Rain on the house-top, but not on me.”II. Основной этап урока
Activity 1. (15 мин)
T: Good for you children! Well. When you read this tongue-twister, what associations can you imagine?
T: Great! You are right! And today we are going to speak about houses! First of all, I would like to explain difference between “home” and “house”. (презентация) Home is the place where you live or where you feel love. In other words, it’s the place where you feel comfortable atmosphere. But house is the building that is made for people to live in. Look at the screen and say me, please, where is a house and where is home?
T: Yes, well done! On the 1-st picture there is a building, so it is the house. On the 2-nd picture there is a living room where there is a family, that’s why it is home. What kinds of houses do you know? ( a cottage, villa …)
T: Right you are. Now let’s see.
Activity 2. (15 мин)
T: Well! And now we should listen to two messages of two girls. Your task is to listen which types of house each girl live in. Ok? Let’s go! Be attentively!
T: So, which types of house do these girls live in? (Jasmine lives in a bungalow and Debbie lives in a townhouse.)
T: Good job! But let’s check your answers. Open your books on the page 16 ex. 2. Let’s read these two emails!
T: How do you think are you right?
T: Nice boys and girls! And now let’s answer the questions! ( p.16 ex. 2(c))
T: Good for you children! And now let’s do ex. 2(b). You should mark the sentences “True”, “False”, “ Not stated” according to the text.
T: Right you are!
Activity 3. (5 мин)
T: So, now you will have a little interesting test. I‘ll give you pieces of paper. You can see this task there. ( W.b. p.8 ex.1). What is that?
T: Right! It’s crossword. Now you are dividing into 3 groups.
T: I give you 3-4 minutes, and which team will finish earlier, that wins! Are you ready? Let’s go!
T: Five, four, three, two, one! Ok! Let’s check your answers!
T: Good job, boys and girls!
Activity 4. (20 мин)
T: Well, children! I think some of you have a pet at home. Am I right?
T: Super! What do you call it?
T: Great! But some of you don’t have a pet, and what type of pet would you like?T: Very well! And now we are visiting zoo and we are meeting some interesting animals. You know some of them, but you see others for the first time. (презентация)
T: Excellent! But yesterday the manager of this zoo called me and said that these animals were mixed. And he asked for help to divide them into groups. Open your books on the page 122 ex.1. (VB2). You can see the animal groups (A-H). It is definitions. You should read them and then put these animals in the correct group. I think to help the manager of the zoo quicker you can divide into 3 groups. The 1st team finds animals from such groups as mammal and arachnid, the 2nd team – bird, amphibian and rodent, and the 3d team – insect, reptile and fish. You have 7 minutes and then we will check.T: Time is up! Let’s see which groups you put the animals in.
mammal reptile bird fish insect rodent amphibian arachnid
Moose
Beaver
Raccoon panther
Rhino
Camel
Orang-utanWhale
Rabbit
Mouse
Squirrel Alligator
Scorpion
Rattlesnake
Lizard
Cobra
Turtle
Woodpecker
Ostrich
Owl
Chicken
Duck
Goose
Tuna
Salmon Mosquito
Wasp
Cricket
Dragonfly
Ant
Bee
Beaver
Mouse
Squirrel
Salamander
Frog
Toad
Spider
T: Well done! Good for you children! Thank you for your help!
Activity 5. (20 мин)
T: Today we are going to speak about adjectives. (презентация) Let’s I tell a fairy tale. “Жили –были прилагательные. И обозначали они только признак предмета, а им хотелось чего-то большего, более сказочного, чтобы они могли говорить, что предмет БОЛЬШЕ или МЕНЬШЕ, о том, что он САМЫЙ красивый или САМЫЙ большой! И тогда к ним на помощь пришли суффиксы –er и –est. … ” All adjectives in English language divide into 3 groups: short adjectives (1-2 syllables), long adjectives (2 or more syllables) and irregular adjectives. “ Встал суффикс –er в конце прилагательного. Стал звучать как звук [ ə ] и получилось новое значение. (сравнительная степень)” Look at the pictures and let’s repeat after me: clever and cleverer, strong and stronger.
T: That’s right! “А суффиксу –est досталась задачка потруднее. Ему нужно было сделать прилагательные САМЫМИ САМЫМИ. Испугался суффикс –est, что он не справиться с этой задачей. И тогда к нему на помощь пришел определенный артикль the. И получилась превосходная степень. Ex: Sam is the cleverest student. An elephant is the strongest animal. T:Right you are! Хорошо бы сказка закончилась, да не тут-то было. Два братца суффикса –er и –est наказали прилагательным выучить три важных правила: 1) если прилагательное заканчивается на немую гласную е, то при добавлении суффиксов –er и –est немая гласная e опускается.” Look at the screen and let’s repeat after me: large – larg-er- the larg-est; brave – brav-er – the brav-est; nice – nic-er – the nic-est. T: Very well! “ А вот и 2ое правило. Если прилагательное заканчивается на согласную букву, а перед ней стоит краткий гласный, то при добавлении эти двух братцев суффиксов согласная букву удваивается”. Repeat please! Big – bigg-er – the bigg-est; hot –hot-er –the hot-est, thin – thin-er – the thin-est.
T: Good for you! “ А вот и 3е правило: если прилагательное заканчивается на букву у,а перед ней стоит согласная буква, то при добавлении суффиксов –er и –est, буква у меняется на i.” Look at the screen and let’s repeat after me: lazy – lazi-er – the lazi-est; funny – funni-er – the funni-est; dirty – dirti-er – the dirti-est.
T: Well done! “ НО если перед буквой у стоит гласная буковка, то все остается без изменений.” Look and repeat please! Ex: gay – gay-er – the gay-est.
T: “ Вот вы узнали 3 важных правила. Да только суффикс –er остался грустным. Почему у его брата суффикса –est есть помощник, а у него нет. Поэтому пришлось позвать еще одно слово than, чтобы сравнивать 2 предмета.” Look at the blackboard and let’s repeat after me: Crocodile Gena is strong-er than Cheburashka. Lions are bigg-er than cats. Cats are small-er than bears.
T: You are right! “ Вот так суффиксы –er и –est подружились с прилагательными. Суффикс –er образует сравнительную степень, то есть сравнивает 2 предмета, а другой суффикс –est с помощью артикля the рассказывает о том, что этот предмет самый-самый и образует превосходную степень. НО в той же стране английского языка, но в другом городе жили и другие, длинный прилагательные, которые обозначали тоже только признак предмета.( for ex. beautiful, interesting, expensive)”. Why do we call such adjectives long? (2 or more syllables)
T: Right you are! “ И эти длинные прилагательные тоже захотели творить чудеса. Но кто же им поможет, кто научит ведь два брата суффикса –er и –est живут в другом городе и помогают коротким прилагательным в их чудесных превращениях. Долго длинные прилагательные искали помощников, но тут в их город пришли два слова more и the most. И как только слово more встало перед прилагательным, то он сразу научило его сравнивать 2 предмета.” Look at the blackboard and let’s repeat after me: beautiful and more beautiful, interesting and more interesting, expansive and more expensive. Crocodile Gena is more famous than Teddy Bear.
T: Very well! “ А превратить предметы в САМЫЕ САМЫЕ длинным прилагательным помогло волшебное слово the most, когда встает перед прилагательным.” Look at the pictures and repeat after me: Roses are the most beautiful flowers. This book is the most interesting.
T: Great! “Но в стране английского языка есть такие прилагательные, которые не хотят подчиняться правилам. Давайте познакомимся с ними!” Look at the screen and repeat: good, bad, much/many, little and far.
T: Nice! Let’s try to compare two things: Твоя игрушка хорошая, но моя ….?
T: Right! Лучше. Сегодня погода плохая, но вчера была …?T: Right you are! Хуже. Вот видите, в русском языке прилагательные тоже изменяются не по правилам. Look and repeat! Good – better – the best; bad – worse – the worst; much/many – more – the most, little – less – the least; far – farther (further) – the farthest (the furthest).
T: Well! Let’s practice. You should compare two things. (презентация)
T: You are super! And now you should compare more than 2 things.T: Very well! Let’s play game “Хвастунишка”. I give you some adjective, and you put it in correct for. For ex.: Vanya and Nastya, I give you the word “strong”, and then you should make such sentence as Vanya is stronger than Nastya. Or Lena and Ksusha, I give you the word “good”, and you should say: Lena’s pen is better than Ksusha’s pen. Understand, Let’s go!
T: Nice! You are super today!
III. Заключительный этап ( 5 мин)
Подведение итогов.
Оценка учащихся на уроку.
Homework: 1) S.b. ex 5,6 p.17
2) W.b. ex 19 p.70 3) S.b. VB4 ex.1