Саба? жоспары : Мен ж?не мені? отбасым
Сабақтың тақырыбы: Мен және менің отбасым
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Модуль бойынша оқушылардың сөздік қорын қалыптастыру. Оқылым, тыңдалым, айтылым, жазылым әрекеттерін жүйелі түрде қолданып, тілдесім әрекетіне жетелеу.
Тәрбиелік. Оқушыларды саналы білім алуға баулу және өз бетімен жұмыс жасауға бағыттау.
Дамытушылық. Байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту. Сөздік қорын байыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
ІҮ. Сөздік жұмысы.
Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.
Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.
ә) тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.
б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. Тыңдалым және айтылым әрекеттеріне берілген тапсырманы мұғалімнің көмегі арқылы іске асыру. Әр оқушымен жеке жұмыс жүргізу. Өз отбасы туралы айтуға дағды қалыптастыру. Сыныптағы барлық оқушыларды тілдесімге жетелеу.
2-тапсырма. Диалогты оқу.
3-тапсырма. Үлгі бойынша берілген тапсырмамен жұмыс жасау.
4-тапсырма. Жұптық жұмыс. Бұл тапсырманы оқушының ана тілінде сұрақ-жауап жасап, бекітуге болады.
5-тапсырма. Сурет бойынша тапсырманы сыныптағы барлық оқушылармен орындау. Тапсырмадағы қайда? Сұрағының мағынасын түсіндіру.
6-тапсырма. Тапсырмада берілген сергітуді оқылым, тыңдалым, айтылым әрекеттерімен ұштастырып, хормен айтып, қимылдармен жалғастырып, жаттап алу.
ҮІ. Сабақты бекіту.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.
ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру. Сергітуді жаттау.
Сабақтың тақырыбы: Атам мен әжем
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. «Отбасы»тақырыбында әр оқушыны өз білімін деңгейінде сөйлетіп, тілдесім әрекетіне жетелеу.
Тәрбиелік. Үлкенді сыйлау, «сіз» деген сөздің мағынасын оқушыларға жете түсіндіру. Үлкендермен қарым-қатынас, сыпайлық әдеттерді сіңіру.
Дамытушылық. Байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту. Сөздік қорын байыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
ІҮ. Сөздік жұмысы.
Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.
Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.
ә) тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.
б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. Мәтін бойынша оқылым әрекетін мәнерлеп оқудан бастап, оқушыларды айтылым әрекетіне жетелеу. Өз отбасы жайлы айтып үйрету.
2-тапсырма. Тапсырмада берілген диалог арқылы жұптық жұмыс ұйымдастыру. Оқушыларды тілдесім әрекетіне баулу. Өз атасы және әжесі туралы айтуға үйрету.
3-тапсырма. Сурет бойынша әдептілік әліппесі төңірегінде 2-тапсырмада берілген сыпайлық қарым-қатынас үлгісін оқушыларға жете түсіндіру. Жұптық жұмыс арқылы мынау сенің атаң не әжең деп тапсырмадағы сөздердің мағынасын орынды қолдана білуге машықтандыру.
Сергіту сәті.
4-тапсырма. Тапсырмадағы «Әжем» атты өлеңмен оқылым әрекетін жандандыру. Сенің әжең бар ма? Аты кім?деген сұрақтар арқылы әр оқушымен практикалық жұмыс жасау.
5-тапсырма. Жазылым әрекетін 5-тапсырма бойынша іске асыру. Әдептілік әліппесіндегі сөздерді тапқызу, мағынасын сұрау.
6-тапсырма. Тақырып бойынша сөздік жұмысын бекіту үшін ойын ұйымдастыру.
Отбасы
Оқушыларға орыс тілінде отбасы мүшелерінің атауы жазылған қағаздар таратылады. Оқушылар оларды қазақ тіліне аударып, тақтаға жазуы тиіс.
Отец, мать, дедушка, брат, младший брат, старший брат, старшая сестра, младшая сестра.
ҮІ. Сабақты бекіту.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.
ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру. Сергітуді жаттау.
Сабақтың тақырыбы: Менің достарым
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Оқылым, тыңдалым, айтылым, жазылым әрекеттерін жүйелі түрде қолданып, тілдесім әректіне жетелеу. Сан есімдермен жұмыс жасап, есептік сан есімдерді қайталап, реттік сан есімдерін жасалу жолдарын түсіндіру.
Тәрбиелік. Оқушыларды достыққа, татулыққа баулу және дер кезінде көмек беруге тәрбиелеу.
Дамытушылық. Байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту. Сан есімдермен жұмыс жасау жолдарын үйрету.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
ІҮ. Сөздік жұмысы.
Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.
Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.
ә) тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.
б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. Айтылым әрекетін «Досын қайда тұрады?» атты сұрақпен бастап, әр оқушымен жеке-жеке жұмыс жасау. Бұл сөздегі жатыс септігінің орнын және маңызын түсіндіру.
2-тапсырма. Реттік сан есімге берілген ережемен жұмыс жасау. Жұрнақтарын көрнекілік арқылы түсіндіру. Әр оқушымен жеке-жеке жұмыс жасау.
3-тапсырма. Грамматикалық тақырыпты бекіту мақсатында берілген тапсырмамен ауызша жұмыс жасап, тапсырманы жазылым әрекетімен ұштастыру
4- тапсырма
Сергіту сәті.
Бір, екі, үш, төрт деп
Орнымыздан тұрамыз.
Алақанды соғамыз.
Бес, алты, жеті деп,
Бір отырып, бір тұрып,
Аяқты жазып аламыз.
Сегіз, тоғыз, он деп,
Алақанды он соғып,
Біз тынығып аламыз.
5-тапсырма. Жазылым әрекетін 5-тапсырмада берілген сөздермен тақта алдында орындату.
6-тапсырма. Ережені бекіту үшін оқушылармен жеке-жеке жұмыс ұйымдастыру, сыныптағы заттармен сөз тіркестерін жасау.
ҮІ. Сабақты бекіту.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.
ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру.
Сабақтың тақырыбы: Менің дене мүшелерім.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Оқушылардың өз дене мүшелері туралы өз сөздерімен әңгімелей алатын деңгейге жеткізу.Іс-әрекеттер арқылы сөйлеу дағдысын оқушының жас ерекшелігіне сай толық меңгеру. Сөйлеу қабілеттерін жандандыру.білім сапасын арттыру.
Тәрбиелік. Гигиеналық тазалық туралы тәрбиелік мәні бар әңгімелер жүргізу. Тазалыққа баулу.
Дамытушылық. Байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту. Сөзді дұрыс айтуға дағдыландыру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
ІҮ. Сөздік жұмысы.
Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.
Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.
ә) тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.
б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. Оқылым және айтылым әрекеттері аударма жұмысымен жандандыру. Әр оқушымен жеке жұмыс жасау.
2-тапсырма. Тапсырмада берілген орыс тіліндегі сөйлемдер арқылы жұмысты Іжақта орындаған соң ІІжақта орындау. Жұмысты жұптық түрде жалғастыру.
3-тапсырма. Қисынды ойлау қабілетіне берілген тапсырманы барлық оқушылармен бірге орындау.
4- тапсырма. Практикалық жұмыспен тапсырмада берілген бұйрықты сөйлемдер арқылы жұмыс жасау. Тапсырманы сыныптағы барлық оқушылармен орындау.
5-тапсырма. Жазылым әрекеттеріне берілген сөз тіркестері бойынша тақта алдында жұмыс жасау.
6-тапсырма Сергіту сәті.
ҮІ. Сабақты бекіту.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.
ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру. Сөздікті жаттау
Сабақтың тақырыбы: Үй жануарлары.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік.Сөздік қорын қалыптастыру. Оқылым, тыңдалым, айтылым, жазылым түрлерін қолдану, тілдесім әрекетін жетелеу.үй жануарлары туралы толық мәлімет беру.
Тәрбиелік. Оқушыларды үй жануарларын қамқорлыққа алуға баулу.
Дамытушылық. Еске сақтау және байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
ІҮ. Сөздік жұмысы.
Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.
Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.
ә) тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.
б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. «Үй жануарлары» тақырыбы бойынша жұмыс. Бейнелеу өнері арқылы жұмысты жандандыру.
2-тапсырма. Сөз тіркесін жасап сөйлеу қабілетін дамыту, тапсырманы жеке тапсырма ретінде орындату. Жеке жеке жұмыс жасау.
3-тапсырма. «жылқы» атты өленді мәнерлеп оқу. Мәнерлеп оқудың сайысын ұйымдастыру.
Сергіту сәті.
4- тапсырма. Үлгі бойынша жұмысты орындау. Қисынды ойлау қабілетінжандандыру.
5-тапсырма. Жазылым әрекеттеріне берілген тапсырманы жеке жұмыс жасау.
6-тапсырма
ҮІ. Сабақты бекіту.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.
ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру. Сөздікті жаттау. 3-мәнерлеп оқу.
Сабақтың тақырыбы: Достар
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Оқушылардың тақырып бойынша сөздік қорын қалыптастыру.Білім деңгейлерін оқылым, тыңдалым, айтылым, жазылым әрекеттері ароқылы көтеру.
Тәрбиелік. Оқушылардың өз ойын еркін жеткізе алуға төсілдіру. Достық және татулық тақырыбында әңгімелер жүргізу.
Дамытушылық. Тақырып бойынша оқушылардың байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
ІҮ. Сөздік жұмысы.
Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.
Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.
ә) тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.
б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. Оқушыларды өз достары туралы саналы түрде әңгіме айтуға баулу. Сұрақ жауап арқылы жұмысты жандандыру.
2-тапсырма. Оқушыларды үлгі бойынша жас мөлшерін айтқызып үйрету. Сұрақ-жауап бойынша оқушылармен жеке жеке жұмыс жасау.
3-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Сурет бойынша әңгіме құрау. Шығармашылыққа баулу.
Сергіту сәті.
4- тапсырма. Жазылым әрекеттеріне берілген тапсырмамен жеке жұмысты орындату тақта алдында тексеру. Реттік сан есімдердің жұрнақтарын белгілеу.
5-тапсырма. Жұптық жұмыс. Практикалық жұмыс.
6-тапсырма. Жазылым әрекеттеріне берілген тақырып бойынша сөз арқылы сөйлем құратып үйрену. Бөлек-бөлек сөз беру.
ҮІ. Сабақты бекіту.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.
ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру. Сөздікті жаттау. 6-тапсырманы аяқтау.сөздік жаттау
Сабақтың тақырыбы: Қысқы киімдер. Күзгі киімдер.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Оқушылардың тақырып бойынша сөздік қорын қалыптастыру.Білім деңгейлерін оқылым, тыңдалым, айтылым, жазылым әрекеттері ароқылы көтеру.
Тәрбиелік. Оқушылардың өз ойын еркін жеткізе алуға төсілдіру. Қысқы және күзгі киімдер тақырыбында әңгімелер жүргізу.
Дамытушылық. Тақырып бойынша оқушылардың байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
ІҮ. Сөздік жұмысы.
Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.
Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
Киім – одежда
Сырт киім – верхняя одежда
Қысқы киім – зимняя одежда
Күзгі киім – осенняя – одежда
Курте – куртка
а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.
ә) тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.
б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. Сурет бойынша қысқы, күзгі киімдердің атауларын есте сақтау, жазылым әрекетімен жұмыс жасау.
2-тапсырма. Айтылым әрекетін тапсырмада берілген сөздермен жандандыру.Оқушыларды көрнекілік бойынша жұмыс жасау. Сүрет салу. Кімнің суреті әдемі деген сайыс өткізу.
3-тапсырма. Қыста не киесің? Атты айтылым әрекетін жандандыру.
Сергіту сәті.
4- тапсырма. Жазылым әрекеттеріне берілген тапсырмамен жеке жұмысты орындату тақта алдында тексеру.
5-тапсырма. Жазылым әрекеті мұғалім көмегімен орындау. Жеке жеке жұмыс.
6-тапсырма. Берілген тақырып бойынша сөз арқылы жұптық жұмыс жасау.
ҮІ. Сабақты бекіту.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.
ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру. Сөздікті жаттау. Қысқы киім сүретін салып келу.
Сабақтың тақырыбы: Адам
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Адамның дене мүшелері туралы толық мәлімет беру, жаңа создерді дұрыс айтуға, сауатты жазуға үйрету.
Тәрбиелік.Салауатты өмір салтына байланысты тәрбиелік мақсаттағы әңгімелер айту.
Дамытушылық. Күрделі тапсырмаларды орындау дағдысын қалыптастыру, дене мүшелерін дұрыс айту және көрсету деңгейіне жеткізу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
ІҮ. Сөздік жұмысы.
Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.
Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.
ә) Тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.
б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма.1-сыныпта алған білімдерін жаңғырту , практикалық жұмыс жасау. Әр баламен жеке – жеке жұмыс жасау.
2-тапсырма. Тапсырма бойынша оқылым әрекетін іске асыру. Саналы түрде түсініп, саналы оқу дағдысын қалыптастыру. Жұптық түрде практикалық түрде аяқтау.
3-тапсырма. Қисынды ойлау кабілетінде берілген жұмбақ өленді оқушыларға хормен оқытып, қимылдармен жалғастыру. Жұмбақтын шешуін тапқызу.
4-тапсырма. Жазылым әрекетіне берілген тапсырма бойынша жұмысты жеке жұмыс ретінде орындатып, қосымша «шаш және қол» сөздерімен жұмыс жасату. Практикалық жұмвс жасату.
5-тапсырма.Сергітуге берілген өлең жолдары арқылы оқылым, айтылым әрекеттерін жандандыру.
6-тапсырма. Тапсырмада берілген сөз тіркестерімен тақта алдында жұмыс өткізу.
ҮІ. Сабақты бекіту.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.
ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру.
Сабақтың тақырыбы:Тазалық-саулық кепілі.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік. Тапсырмаларды дұрыс орындау дағдысын қалыптастыру. Оқылым, тындалым,айтылым,жазылым әрекеттерін жүйелі қолдану.
2. Тәрбиелік. Тазалық туралы тәрбиелік маңызы зор әңгімелер жүргізу. Неліктен партада түзу отыру керектігін ұғындыру, әрі әрдайым талап ету. Оқушылардың эстетикалық талғамдарын ояту.
3. Дамытушылық. Бейнелеу өнері арқылы оқушылардың байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
ІҮ. Сөздік жұмысы.
1. Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.
2. Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
3. Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.
ә) Тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.
б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма.Тапсырма бойынша жұптық жұмыс орындау. Жұмысты іс-қимылдармен жалғастыру. «Оң және сол» сөздерінің мағынасын жеке түсіндіру.
2-тапсырма. Тапсырма бойынша дене мүшелерін көрсету. Әр оқушымен жеке-жеке жұмыс жасау.
Әдептілік әліппесі мен салауатты өмір салтына берілген қанатты сөзбен тәрбиелік әңгіме өткізу.
3-тапсырма. Оқылым, тыңдалым, айтылым әрекеттеріне берілген қанатты сөзбен тәрбиелік әңгіме өткізу.
Сергіту сәті
4-тапсырма. «Неше?» деген сұрақ бойынша жұмыс. Әр оқушымен жеке-жеке жұмыс жасау.
5-тапсырма. Үлгі бойынша берілген тапсырмамен жұмвс.Үндестік заңын еске түсіру.
ҮІ. Сабақты бекіту.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.
ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру.
Сабақтың тақырыбы:Дене мүшелері.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік. Жүйеле білім беру мақсатын көздеп, оқушыларды бірізділікке баулу. Ойын арқылы оқушылырдың дене мүшелеренің атауларын жеке меңгертіп, тілдесімге жетелеу.
2.Тәрбиелік.Тазалық туралы тәрбиелік маңызы зор әңгімелер жүргізуді жалғастыру. Дене мүшелерін әрқашан таза ұстауларына бағыттау, салауатты өмір салтын қалыпстастыру.
3.Дамытушылық. Ойын арқылы оқушылардың сұраққа дұрыс жауап беру дағдысын молайту, жауапкершілікті сезінуін, қисынды ойлау қабілетін дамыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
ІҮ. Сөздік жұмысы.
1.Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.
2.Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
3.Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.
ә) Тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.
б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.1-тапсырма. «Оң және сол» ұғымдарын қайталап бекіту мақсатында тапсырманы орындау үшін мұғалім өзі үлгі көрсетіп,оқушылармен бір рет тапсырманы орындайды. Кейін тапсырманы жұптық сипат алады.
2-тапсырма. Тақырыпты қайталау, жаңғырту мақсатында 2-тапсырманы өздік жумыс ретінде орындау. Тапсырманы тақта алдында жазбаша тексеруге болады.
3-тапсырма. Қисынды ойлау кабілетінде берілген тапсырманы барлық оқушылармен бірге орындау.Ойын ұйымдастыру.
4-тапсырма. Тақырып бойынша қисынды ойлау қабілетінде берілген тапсырманы жеке тапсырма ретінде орындау.
5-тапсырма. Өтіліп жатқан тақырыпқа байланысты берілген сергітуді оқушылармен бірнеше рет орындау. Оқушылардың жаттап алуларына мумкіндік беру.
ҮІ. Сабақты бекіту.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.
ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру.
Сабақтың тақырыбы: Менің дене мүшелерім.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік. Оқушыларды өз дене мүшелері туралы өз сөздерімен әңгімелей алатын деңгейге жеткізу. Іс-әрекеттер арқылы сөйлеу дағдысын оқушының жас ерекшелігіне сай толық меңгерту. Оқушылардың сөйлеу қабілетін жандандыру. Әр оқушынын білім спасын арттыру.
2.Тәрбиелік. Гигиеналық тазалық туралы тәрбиелік мәні бар әңгімелер жүргізу. Оқушыларды жан-жақты тазалыққа баулу.
3.Дамытушылық. Адамның дене мүшелерінің атауларын меңгерту арқылы оқушылардың сөздік қорын молайту. Сөзді дұрыс айтуға дағдыландыру. Байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту. ІҮ. Сөздік жұмысы.
1.Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.
2.Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
3.Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.
ә) Тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.
б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. Оқылым және айтылым әрекеттерін аударма жұмысымен жандандыру. «р оқушымен жеке-жеке жұмыс жасау.
2-тапсырма. Тапсырмада берілген орыс тілінде сөйлемдер арқылы жұмысты І жақта орындаған соң ІІ жақта орындау. Жұмысты жұптық түрде жалғастыру
3-тапсырма. Қисынды ойлау кабілетінде берілген тапсырманы барлық оқушылармен бірге орындау.Ойын ұйымдастыру.
4-тапсырма. Практикалық жұмыспен тапсырмада берілген бұйрықты сөйлемдер арқылы жұмыс жасау. Тапсырманы сыныптағы барлық оқушылармен орындау.
5-тапсырма. Жазылым әрекеттеріне берілген сөз тіркестері бойынша тақта алдында жұмыс жасау.
6. Сергітуді барлық оқушылармен бірнеше рет қайталап орындау.
ҮІ. Сабақты бекіту.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.
ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру.
2-сынып. 28.10.13
Сабақтың тақырыбы: Үй жануарлары.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік. Модуль бойынша оқушыларлың сөздік қорын қалыптастыру. Оқылым, тыңдалым, айтылым, жазылым әрекеттерін жүйелі түрде қолданып, тілдесім әрекетіне жетелеу. Үй жануарлары туралы толық мәлімет беру.
2.Тәрбиелік. Оқушыларды үй жануарларын қамқорлыққа алуға баулу.
3.Дамытушылық. Еске сақтау және байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту. Сөздік қорын байыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын тексеру.
ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
ІҮ. Сөздік жұмысы.
Ауыл – аул
Құшақ – обьятия
Үйір – вместе
1.Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.
2.Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
3.Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.
ә) Тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.
б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. «Үй жануарлары» тақырыбы бойынша жұмыс. Бейнелеу өнері арқылы жұмысты жандандыру. Өздеріне ұнайтын бір жануарды саламыз.
2-тапсырма. Сөз тіркесін жасап сөйлеу қабілетін дамыту мақсатында тапсырманы жеке тапсырма ретінде орындату. Әр оқушы жеке жеке жұмыс жасау.
3-тапсырма. «Жылқы» атты өлеңмен оқылым әрекетін іске асыру. Мәнерлеп оқу сайысын ұйымдастыру.
Сергіту сәті
4-тапсырма. Үлгі бойынша тапсырманы орындату. Қисынды ойлау қабілетін жандандыру.
ҮІ. Сабақты бекіту. Берілген суреттерді дұрыс орналастыр.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.
ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру. 5-тапсырма, 45-бет жазбаша орындап келу.
2-сынып. 31,10,13
Сабақтың тақырыбы: Біздің ауыл
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік. Оқылым, тыңдалым, айтылым, жазылым әрекеттерін жүйелі түрде қолданып, тілдесім әрекетіне жетелеу.
2.Тәрбиелік. Оқушыларды саналы білім алуға баулу және өз бетімен жұмыс жасауға бағыттау.
3.Дамытушылық. Байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту. Сөздік қорын байыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын тексеру.
ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
ІҮ. Сөздік жұмысы.
Білесің – знаешь
Білесің бе? – знаешь ли?
Болдың ба? – был ли?
1.Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.
2.Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
3.Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.
ә) Тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.
б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. Айтылым әрекетіне берілген суретпен жұмыс жасау. Оқушылардың сөздік қорын бақылау.
2-тапсырма. Оқылым әрекетіне берілген диалогпен жұптық жұмыс ұйымдастыру. Аударма жұмыспен толықтыру.
3-тапсырма. Не? Қандай? Неше? Сұрақтар арқылы берілген тақырып бойынша жұмыс. Оқушыларға саналы түрде жауап беруге баулу.
Сергіту сәті
4-тапсырма. Қисынды ойлау қабілетін жандандыру мақсатында берілген тапсырманы берілген суреттермен байланыстыру.
5-тапсырма. Жазылым әрекетін сызба бойынша орындау. Сауатты жазу.
6-тапсырма. Барлық оқушылармен бір неше рет қайталап үйрету.
ҮІ. Сабақты бекіту. Берілген суреттерді дұрыс орналастыр.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.
ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру. Берілеген сөздерді жаттау.