Ашы? саба?: Эволюцияны? д?лелдемелері
Күні Сынып: 9 Сабақ: 37
Сабақтың тақырыбы Эволюцияның дәлелдемелері.Эмбриологиялық дәлелдемелер.
Сабақтың мақсаты Эволюцияның дәлелдемелеріді білу.
Оқу нәтижесі Эволюция туралы ұғымды біледі.
Эволюцияның дәлелдемелеріді анықтайды.
Ч.Дарвин және оның түрлердің даму теориясың білді
Сілтеме 9 сынып « биология» оқулық, , ғаламтор көздері арқылы жұмыс жасау www. YouTube
Тапсырма көздері Топтық жұмыс
1.Сергіту сәті
2.Миға шабуыл
3.Топқа бөлу
4.Топтарға арналған негізгі ережелерді жасау Жеке жұмыс
Өз бетінше тапсырмаларды орындау.
Оқуға арналған тапсырмалар Ғаламтордан. «Эволюцияның дәлелдемелеріді» қарау. Уикипедия.
Ұйымдастыру кезеңі:
Үй тапсырмасын тексеру.
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс
Жаңа сабақ
Миға шабуыл «Эволюция туралы»
АКТ
Білу және түсіну
Қолдану
Талдау
Жинақтау Дарынды және талантты балалармен жұмыс
Рефлексия
Үйге тапсырма беру
Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық дайындық ( сергіту сәті)
Топтарға бөліну: І, ІІ, ІІІ.
І . Селекционерлер ІІ . Генетиктер ІІІ. Биологтар
Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті
1. Сұрақтар кояды: Генетика ғылымы нені зерттейді?
Селекция ғылымы нені зерттейді?
Биология ғылымы нені зерттейді?
1-топқа- Ч.Дарвиннің эволюциялық теориясының негізгі қағидалары.
2-топқа - эволюцияның синтетикалық теориясының негізгі қағидалары.
3-топқа -Ч.Дарвинның өмірбаяны.
2.«Эволюция туралы» видеоролик көрсетеді
1.Қандай эволюциялық дәлелдемелерді білесіндер
2.Рудименттер дегеніміз не?
3.Атамизмдер дегеніміз не?
4. гомологиялық мүшелер дегеніміз не?
5. Палеонталогия нені зерттейді?
6. Эмбриология нені зерттейді?
Биогеографиялық аймақтарды атандар. Аустралиялық аймақтын өсімдіктер әлемі мен жануар дүниесі не себепті ерекше? Қалай ойлайсындар?
Гомологиялық және аналогиялық мүшелер деген не? Мысал келтіріндер
3.Топ мүшелерге тапсырма береді
І топ Морфологиялық дәлел
ІІ топ Эмбриологиялық дәлел
ІІІ топ Палеонтологялық дәлел
3.Шығармашылық, іздендіру жұмысын тексереді.
Екі жұлдыз, бір ұсыныс
§38 173-175 бет.
Кесте толтыру
1. Сұрақтарға жауап береді
Оқулықпен жұмыс істейді, негізгі білім көздерін дәптерлеріне түсіреді. Толық, дұрыс жауап бергенге дейін оқулықтан, қосымша материалдардан ізденеді.
2.Видио ролик қарап бүгінгі сабақтың
тақырыбын аңықтайды.
Топпен жұмыс :
Мәтінмен жұмыс
жүргізеді, ізденеді, мұғаліммен бірге талдайды, теориялық білімдерін қолданады.
Ұқсасытығы мен айырмашылығы туралы ізденеді.
3.Постер жасап топ мүшелері , ой бөлісіп, қорғайды, өз пікірлерін ортаға салады.
•Шығарма-дәлелдеме.
(батагөйлік сарында көркем суретпен, терең философиялық мәнде туған)
Бүгінгі сабақтан алған әсерін
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып, бағаларын қойдырады.
1-мин
3-мин
6-мин
5-мин
10-мин
5-мин
3-мин
7 мин.
3 мин.
2 мин.
Күні Сынып: 9 Сабақ: 37
Сабақтың тақырыбы Организмдердің тіршілік ету ортасына бейімделуі
Сабақтың мақсаты Организмдердің тіршілік ету ортасына бейімделуін білу.
Оқу нәтижесі Организмдердің тіршілік ортасын білді
Сілтеме 9 сынып « биология» оқулық, , ғаламтор көздері арқылы жұмыс жасау www. YouTube
Тапсырма көздері Топтық жұмыс
1.Сергіту сәті
2.Миға шабуыл
3.Топқа бөлу
4.Топтарға арналған негізгі ережелерді жасау Жеке жұмыс
Өз бетінше тапсырмаларды орындау.
Оқуға арналған тапсырмалар Ғаламтордан. «Эволюцияның дәлелдемелеріді» қарау. Уикипедия.
Ұйымдастыру кезеңі:
Үй тапсырмасын тексеру.
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс
Жаңа сабақ
Миға шабуыл «Эволюция туралы»
АКТ
Білу және түсіну
Қолдану
Талдау
Жинақтау Дарынды және талантты балалармен жұмыс
Рефлексия
Үйге тапсырма беру
Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық дайындық ( сергіту сәті)
Топтарға бөліну: І, ІІ, ІІІ.
І . Селекционерлер ІІ . Генетиктер ІІІ. Биологтар
Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті
1. Сұрақтар кояды: Генетика ғылымы нені зерттейді?
Селекция ғылымы нені зерттейді?
Биология ғылымы нені зерттейді?
1-топқа- Ч.Дарвиннің эволюциялық теориясының негізгі қағидалары.
2-топқа - эволюцияның синтетикалық теориясының негізгі қағидалары.
3-топқа -Ч.Дарвинның өмірбаяны.
2.«Эволюция туралы» видеоролик көрсетеді
1.Қандай эволюциялық дәлелдемелерді білесіндер
2.Рудименттер дегеніміз не?
3.Атамизмдер дегеніміз не?
4. гомологиялық мүшелер дегеніміз не?
5. Палеонталогия нені зерттейді?
6. Эмбриология нені зерттейді?
Биогеографиялық аймақтарды атандар. Аустралиялық аймақтын өсімдіктер әлемі мен жануар дүниесі не себепті ерекше? Қалай ойлайсындар?
Гомологиялық және аналогиялық мүшелер деген не? Мысал келтіріндер
3.Топ мүшелерге тапсырма береді
І топ Морфологиялық дәлел
ІІ топ Эмбриологиялық дәлел
ІІІ топ Палеонтологялық дәлел
3.Шығармашылық, іздендіру жұмысын тексереді.
Екі жұлдыз, бір ұсыныс
§38 173-175 бет.
Кесте толтыру
1. Сұрақтарға жауап береді
Оқулықпен жұмыс істейді, негізгі білім көздерін дәптерлеріне түсіреді. Толық, дұрыс жауап бергенге дейін оқулықтан, қосымша материалдардан ізденеді.
2.Видио ролик қарап бүгінгі сабақтың
тақырыбын аңықтайды.
Топпен жұмыс :
Мәтінмен жұмыс
жүргізеді, ізденеді, мұғаліммен бірге талдайды, теориялық білімдерін қолданады.
Ұқсасытығы мен айырмашылығы туралы ізденеді.
3.Постер жасап топ мүшелері , ой бөлісіп, қорғайды, өз пікірлерін ортаға салады.
•Шығарма-дәлелдеме.
(батагөйлік сарында көркем суретпен, терең философиялық мәнде туған)
Бүгінгі сабақтан алған әсерін
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып, бағаларын қойдырады.
1-мин
3-мин
6-мин
5-мин
10-мин
5-мин
3-мин
7 мин.
3 мин.
2 мин.