Саба? жоспары ?згергіш жа?дай?а организмдерді? бейімделуі
Күн Пәні: Биология Сынып: 9
Сабақтың тақырыбы Өзгергіш жағдайларға организмнің бейімделу деңгейлері. Сабақтың мақсаты Организмнің біртұтас екендігі. Өзгергіш жағдайларға организмнің бейімделу деңгейлері. Өзіндік реттелуімен таныстыру. Диалогтік оқыу арқылы жаңа сабақтың мазмұныымен таныстыру.
Оқытудың нәтижелері біледі. Бір-бірлеріне сұрақтар қойып жауап беру арқылы жаңа сабақтың мазмұнымен танысады.
Негізгі дерек-көздер Плакат, маркер, бағалау парақшасы, қима қағаздар
Модульдің кіріктірілуі Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқудағы үшін бағалау, Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды оқыту
Сабақтың барысы
Сабақ бөлімінің кезеңдері Уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар, көрнекіліктер
Кіріспе 2 минут
2 минут Топқа бөлу
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Джиксо әдісі арқылы 5 оқушыдан 5 топқа бөлу.
Шаттық шеңберін құрып, бір-бірлерне жылы тілектер айту арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырды. Жаңа сабақтың таныстырылымы 11 минут
«Фиш Боун» әдісі бойынша жаңа сабақтың мазмұнымен таныстыру.
Балық қаңқаларына жаңа тақырыпқа сәйкес терминдер жазып, оның себептерін дәлелдейді. Сыныптасын критериалды бағалау.
Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.
Оқулық
Плакат, маркер, бағалау парақшасы
Жаңа сабақты қолдану 15 минут
Жаңа тақырыпқа байланысты жұптық әңгіме жүргізу. Жұпқа бөлініп, биологиялық сағат. Анабиозға байланысты мысалдар келтіріп, бір-бірлеріне түсндіреді. Сыныптасын критериалды бағалау.
Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.
Қима қағаздар, бағалау парақшасы
Сергіту сәті 3 минут Видеоролик көрсету арқылы сергіту сәтін өткізу. Жануарлар әлемі туралы видеоролик көріп, сергіп қалады. АКТ
Жаңа сабақты қорытындылау
5 минут Жинақтау. «Джиксо» әдісі бойынша жаңа сабақты қорытындылау. Жаңа тақырыпқа байланысты бір топтан оқушы шығып ой айтады, келесі топ мүшесі жалғастырады, бағалайды. Сыныптасын критериалды бағалау.
Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.
3минут Бағалау. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, сыныптасын бағалату.
Басбармақты жоғары, төмен көтеру арқылы формативті бағалау. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, бір-бірлерін бағалайды.
Басбармақты жоғары, төмен көтеріп ынталанады. Сыныптасын критериалды бағалау.
Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.
бағалау парақшасы
3 минут Рефлексия. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға стикерге жауаптарын жазғызу. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға жауапты стикерге түсіріп, рефлексия парағына леді. Рефлексия парағы, стикер
1 минут Үйге тапсырма беру. Келесі тақырып бойынша мәліметтер іздену. Күнделікке жазып алады. Күнделік