Математика К?лемні? ?лшем бірліктері 3 сынып
-9080522034500
Жаркент қаласы
Ш. Уалиханов атындағы орта мектептің
бастауыш сынып мұғалімі
Керимбекова Оразкүл Нұрдаулетқызы
Сыныбы 3 «ә» 24 .02. 2015 Пәні математика
Тақырыбы Көлемнің өлшем бірліктері
Мақсаты Көлемнің өлшем бірліктерін зерделеу, есептеу дағдыларын жетілдіру
Күтілетін нәтиже Көлемнің өлшем бірліктерін, және текше көлемінің формуласын, оны табу ережесін біледі.
Сілтемелер Оқулық , күнтізбелік жоспар,әдістемелік нұсқаулық, дидактикалық ойындар,электронды оқулық
Түйінді идея Бүгінгі алған біліміне қорытынды жасай біледі.
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті Әдіс тәсілдер
Ұйымдастыру кезеңі Топқа бөледі.
Төңкерулі қағаздағы өткен материалдарға байланысты тапсырмалар бойынша
7 топқа бөлемін.
Топқа бөлініп орнына отырады.
Топқа бөлу тәсілі ( кездейсоқ таңдау түрі таңдалады)
Қызығушылықты ояту Өткен сабақтарға қайталау тапсырмалары №1 қосымша
Сендердің топтарың нені естеріңе түсірдіңдер?
Үй тапсырмасын тексеру
Топқа бөлінудегі тапсырма бойынша тобымен қайталау тапсырмаларына жауап береді
Үйден орындап келген жұмыстарын кезектесіп дауыстап оқиды, өздерін өздері тексеріп отырады. Топ мүшелері сайланады
Топпен жұмыс
Шеңбер әдісімен сұралды
Бас бармақ стратегияы
Мағынаны ажырату Текшенің үлгілерін көрсету.Қайсысының көлемі үлкен? Оны қалай анықтауға болады.
Білімдерін белсендіру, қиындықтарды анықтау және қиындықты жеңу жолдарымен бірлескен жұмыс ұйымдастыру.
Қандай көлемді дененің көлемін қандай өлшем бірлікпен табу керектігін өздеріне анықтату.Презинтация №113 сабақ көрсетіледі
Оқулықпен жұмыс
Мұғалім бақылап жүріп жеке оқушыларға түсіндіру жұмысын ғана жүргізеді.
Берілген текшенің көлемін табу үшін әр топқа текшелер беріледі №2 қосымша
Ауданы мен бір қабырғасы белгілі тіктөртбұрыштың периметрі қалай табылады. №3 қосымша
Сиқырлы шаршылар
№4 қосымша Көлемнің өлшем бірлігін білмей, көлемді анықтау мүмкін еместігін анықтайды
.Текшенің өлшемдерін анықтайды
1см 1см 1см = 1см
10см 10см 10см =1000см 1см 1дм 1дм 1дм= 1дм
100см 100см 100см = көп сан шығып кетеді
1м 1м 1м = 1м
Текшенің көлемін табу формуласын жазады
Қандай көлемді дененің көлемін қандай өлшем бірлікпен табу керектігін өздері анықтайды.
Презинтация көрсетіліп түсіндірілген сабақ қайталанылады
Оқулықтағы тапсырмаларды ретімен орындап, топ арасында тексеріп, даулы мәселені мұғаліммен тексереді
Берілген өлшем бірлікпен текшенің көлемін табады
Әр топ мү шесі өз тапсырмасын орындап келесіге береді. Соңында кімнен ,қай жерде қате кетті анықтап, себебін түсіндіреді.
А=2см, А=3см, А=4см, А=5см, А=6см,
Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша орындап қорғайды.
Сиқырлы шаршыларды толтырады. Жалпы сыныптық жұмыс
Миға шабуыл
АКТ
Өзара тесеру, өзін-өзі тексеру
Өзін –өзі және өзара тексеру
Топпен жұмыс
Топпен жұмыс
Ойтолғау Сабақтың басты мәселесі қандай еді?
Қандай тапсырмалар орындадық?
Қандай тапсырмалар қиын болды? Неліктен?
№5 қосымша (бағалау парағы)
Ұпай қорытындысы бойынша бүгінгі күннің бағасын қояды Сұрақтарға жауап бере отырып, білімдерін бекітеді өз білімдеріне қорытынды жасайды.
Дескриптор лар бойынша ұпай қойып бүгінгі күннің бағасын қояды
Жеке оқушымен жұмыс
Жалпы сыныппен жұмыс
ОүБ
Бүгінгі сабақтың бағасы қойылады.
Үйге тапсырма беру 6 жаттығуды орындау
Мұғалімнің жазбасы:
№1 қосымша Топқа бөлу тапсырмалары:(Қарайтылып көрсетілген жауаптар әр партаның ортасында тұратын сан)
№1 S=40см2 S= 24 см 2 S=32 см2 S=36см2 ұзындығы -10 см ұзындығы -6 см ұзындығы -8см ұзындығы -9 см ені -? (4см) ені -? (4см) ені -? (4см) ені -? (4см)
Ұзындығы - 6 см ұзындығы-4 см ұзындығы - 3 см ұзындығы-8 см
Ені -4 см Ені -6 см Ені -8 см Ені -3см
S=? (24см2) S=? (24см2) S=? (24см2) S=? (24см2)
S=36см2 S=49см2 S=64см2 S=81см2 ені -6 см ені -7 см ені -8 см ені -9 см ұзындығы -? ( 6см) ұзындығы -? (7см) ұзындығы -? (8см) ұзындығы -? (9см)
Ұзындығы - 10 см ұзындығы-11 см ұзындығы - 13 см ұзындығы -14 см
Ені -8 см Ені -7 см Ені -5 см Ені -4 см
P=? (36см) P=? (36см) P=? (36см) P=? (36см)
4 2 10 = (80 ) 5 8 2 = ( 80) 4 4 5 = (80) 4 10 2 = (80)
(10 + 4 ) 2 = (28) (7 + 7) 2 = (28) ( 8 +6 ) 2 = (28) (9 +5 ) 2 = 28)
Алты жағы бар. Олар бір- біріне тең
Барлық жағы ( беті) шаршыдан құралған
12 қырының ұзындықтары бірдей
8 төбесі бар
Топтың ортасында тұратын белгілер:28, 80, 36см, 6см, 7см, 8см, 9 см, 24 см2 , 5 , текше
№3 қосымша (Әр топқа бір тапсырмадан)
Топ № Ұзындығы ені ауданы периметрі
1 ? м 7м 84м 2 ? м
2 16м ? м 80м2 ? м
3 35м ? м 700м 2 ? м
4 ? м 20 м 500 м2 ? м
5 20 м ? м 100 м2 ? м
6 ? м 12 48 м 2 ? м
7 25 м ? м 75 м 2 ? м
160
100 40
120
4 қосымша (Әр топқа бірден сиқырлы шаршылар таратып беру)
№5 қосымша Бағалау парағы
Оқушының аты-жөні------------------------------- пәні ----------------------- күні -----------
№ Дескрипторлар Ұпайы 0 1 2 3 4
1 Текше дегеннің не екенін айта аламын, танимын 2 Текшенің( бетінің) жағының санын білемін 3 Текшенің қырының санын білемін 4 Текшеге ұқсайтын заттарды атап бере аламын 5 Көлемнің өлшем бірліктерін білемін 6 Текшенің көлемін таба аламын 7 Санның кубын көбейту амалымен алмастыра аламын, мәнін таба аламын Жалпы ұпай саны Бағасы Критерийлері:
Мүлдем түсінбедім - 0 ұпай
Достарымның көмегі қажет -1 ұпай
Өзім білемін, бірақ кейде шатасамын - 2 ұпай
Жақсы түсіндім, бірақ біреуге үйрете алмаймын – 3 ұпай
Жақсы білдім, біреуге үйрете аламын – 4 ұпай
Бағалау шкаласы: 25 – 28 - «5»
19 - 24 - «4»
14 – 18 - «3»
0 – 13 - «2»
Рефлексия:
Ұйымдастыру кезеңіндегі топқа бөлу тапсырмалары осы күнге дейін білген білімдеріне қайталау жүргізді. Топтпрымен ереже қорытындылады. Үй тапсырмасы шеңбер әдісімен тексерілді. «Бас бармақ» белгісімне келісімдерін білдіріп отырды. Кімде келіспеушілік бюлып, жауап бірдей шықпаған жағдайда есеп қайта қаралды.
Бүгінгі сабағым осы күнге дейін өтілген текшені пысықтай отырып , көлемнің өлшем бірліктерін зерделеу, есептеу дағдыларын жетілдіру болды
Миға шабуыл стратегиясы арқылы жалпы сыныппен білгендері мен жаңа сабаққа көпір жасап бағыт бердім. Оқушыларым белсенділік танытып , жаңа сабаққа даяр екндерін көрсете білді. Жаңа сабақ презинтация мен нақты текшенің өзін пайдалана отырып түсіндірдім.
Оқулықта берілген тапсырмаларды өз беттерінше шығара беруге тапсырып, өзім қажетті топпен , жеке оқушылармен жұмыс істедім. Қорытынды сұрақтар арқылы оқушының нені меңгергенін, нені әлі меңгеру керек деп ұққандарын жалпы шолып өттім. Сабақ соңында ОүБ- ға қолданып отырған бағалау парығымен өздерін-өздері бағалады.Балалар өздерін өте нақты бағалай білген мен олардың өздерін саралай білгеніне қатты қуандым. Тіпті бір оқушым менің ойымдағы бағалауымда 3 пен 4 тің ортасында болатын ол өзіне «3» қойыпты. Сен өзіңді өте дұрыс бағалапсың, сол еңбегіңді есептеп «4» қоямын деп «4 ке» бағаладым.
Оқушыларымның 80-85 % ті шамамаен 24 оқушы толық меңгеріп өздігінен текшенің көлемін таба алады, біреуге үйрете алады 15-20% ті шамаман 4 бала ұққандарын толық тұрақтандыра алмай топтағы достарынан ара тұра көмек сұрап отыр. Мен бұл сабақта мақсатыма жеттім.
3300731272004003040518594300
-1202022057030031931545509600