Конспект уроков по биологий на тему ?ыры?жапыра?т?різдес ?сімдіктер (6 класс)
16510-37401500Ақтөбе облысы, Ырғыз ауданы,
№ 1 қазақ орта мектебінің биология пәнінң мұғалімі
Ерғуатова Шолпан Орынбасарқызы
Тақырыбы: Қырықжапырақтәріздес өсімдіктер . №19 зерт жұмыс
Пәні: Биология
Сыныбы: 6 сынып
Өтілген күні: 16.01. 2014 ж.
Сабақтың мақсатыОқушылар қырықжапырақтәріздес өсімдіктер түрлерімен, құрылысымен, тіршілік ерекшелігі. мен көбею ерекшелігімен танысу жөнінде танысады.
Сабақтың міндеті қырықжапырақтәріздес өсімдіктер түрлерімен, құрылысымен ерекшеліктерімен таныса отырып, білімдерін кеңейтеді
2.Оқушылардың ізденімпаздылық,ұйымшылдық, тапқырлық қасиеттері дамиды;
3.Оқушылардың ой-өрісі мен зейінін қалыптастырады шығармашыл жұмыс істеуге баулиды;
Сабақтың нәтижесі Мәтінді өз бетінше оқып, мазмұнын ұғына алады; мәтінді тапсырма тұрғысынан саралай оқи алады; кластастарымен қарым-қатынасы қалыптасады; өз жұмысын кластастарының жазғанымен салыстырып, өзін-өзі реттей алады.
Сабақтың түйіні Өсімдік – табиғат қазынасы
Сабақтың ресурсы жұмыс дәптері, суреттер, биология оқулығы Қ. Қайым, 7 сынып электрон оқулығы, доп, плакаттар, маркер
УақытыМұғалімнің іс – әрекетіОқушының іс – әрекеті2 минут Оқушылармен амандасу,түгендеу,
назарын сабаққа аудару, психологиялық тренинг-жаттығу өткізіледі есімдерін атау арқылы тілек білдіру
Оқушыларды топқа бөлуОқушылар мозайка арқылы топтасады.
5 минут «Сұрақты ұстап ал» әдісі бір біріне сұрақтар қою Топтар арасында бір біріне сұрақтар қояды.
10 минут Миға шабуыл.
Неліктен өсімдік бұлай аталады деп ойлайсыңдар? ББҮ кестесі таратылады Оқушылар ойы тыңдалады.
Дәптерлеріне бүгінгі тақырып жазылады.
« ББҮ» кестесі толтырылып, әр топтан бір оқушы оқиды.
5 минут 122555927100001849120687705 СТО технологиясының бойынша «Біреуі үйде үшеуі қонақта» стратегиясы тақырыпшаларды топтарда оқып түсіну және оны өзге топтарда талқылау ұсынылады Оқушылар алдарындағы парақшалардағы материалды оқып меңгереді және өзге топтарға барып, білім алмасады.
3 минут Сергіту сәті: Бір оңға бір солға биі Оқушылар ойлары мен денелерін сергітеді.
10 минут 19 зерт жұмыс орындау Оқушылар бір –бірін тексеру
7 минут
-425450001 топ – Эссе жазу
2 топ – Сәйкестік тест
3 топ – Семантикалық карта
Сәйкестік тест
Спора дамитын орын Қырықжапырақтәіздес өсімдіктер
Спора арқылы жүреді Жыныссыз көбею
Тең және әртүрлі споралы өсімдік Қырықбуын
Сабағы буын және буынаралықтардан тұрады Шоқпарбас плаун
Өсу қызметін атқарады Спорангий
Жапырақтары 2 түрлі қызмет атқарады Жаздық өркен
Жұпта бірлесе жұмыс орындау
Формативті бағалау мақсатында бірлесе жұмыс орындау
Өсімдік атауы
Ерекшелігі Қырықбуынтәріздес өсімдіктер Қырықжапырақ
тәріздес өсімдіктер Плаунтектес өсімдіктер
Жерүсті өскіншелері сапрофит ретінде қоректенеді Сабағы буын және буынаралықтан тұрады Жаздық өркені фотосинтез үдерісі жүріп өсу қызметін атқарады Тропикте ағаш, лианалар түрінде өседі Жапырақтары 2 түрлі қызмет атқарады Жапырақ тақтасы бірнеше қайтара тілімделген Спора түзетін өркеннің ұшында үшбұрыш, ұшы үшкір спорофилер бекиді Кері байланыс
3 минут Үйрендім бөлігін толтыру. Сабақты және оқушылардың өзін- өзі бағалауын қорытындылау.
Білдім
righttop00Түсіндім
Ұсынысым Өзін -өзі бағалауының нәтижесін шығарады.
Бүгінгі тақырып өздерінің пікірін стикерге жазып білдіру.
Өзін -өзі бағалау экранын толтыру.
Не сәтті өтті? Дәстүрлі сабақтардан мүлде өзгеше құрылымда сабақ өткізілді. Сабаққа оқушының қатысы жоғары деңгейде болды. Оқушылар берілген тапсырмаларға сыни көзқараспен қарауды үйренді, топтық, жұптық жұмыстарды белсене жүргізді. Өз ойларын еркін айта білуі, сергіту сәті, венн диаграммасын толтыруы
Не сәтсіз өтті?
Семантикалық карта
Өсімдік атауы
Ерекшелігі Қырықбуынтәріздес өсімдіктер Қырықжапырақ
тәріздес өсімдіктер Плаунтектес өсімдіктер
Жерүсті өскіншелері сапрофит ретінде қоректенеді Сабағы буын және буынаралықтан тұрады Жаздық өркені фотосинтез үдерісі жүріп өсу қызметін атқарады Тропикте ағаш, лианалар түрінде өседі Жапырақтары 2 түрлі қызмет атқарады Жапырақ тақтасы бірнеше қайтара тілімделген Спора түзетін өркеннің ұшында үшбұрыш, ұшы үшкір спорофилер бекиді Тақырыбы: Плаунтәріздес өсімдіктер бөлімі.
Пәні: Биология
Сыныбы: 6 сынып
Өтілген күні: 23.01. 2014 ж.
Сабақтың мақсатыОқушылар плаунтәріздес өсімдіктер түрлерімен, құрылысымен, тіршілік ерекшелігі жөнінде танысады. Көбею ерекшелігін ұғыну.
Сабақтың міндеті 1 Плаунтәріздес өсімдіктер түрлерімен, ерекшеліктерімен таныса отырып, білімдерін кеңейтеді
2.Оқушылардың ізденімпаздылық,ұйымшылдық, тапқырлық қасиеттері дамиды;
3.Оқушылардың ой-өрісі мен зейінін қалыптастырады шығармашыл жұмыс істеуге баулиды;
Сабақтың нәтижесі Мәтінді өз бетінше оқып, мазмұнын ұғына алады; мәтінді тапсырма тұрғысынан саралай оқи алады; кластастарымен қарым-қатынасы қалыптасады; өз жұмысын кластастарының жазғанымен салыстырып, өзін-өзі реттей алады.
Сабақтың түйіні Өсімдік – табиғат қазынасы
Сабақтың ресурсы жұмыс дәптері, суреттер, биология оқулығы Қ. Қайым, 7 сынып электрон оқулығы
УақытыМұғалімнің іс – әрекетіОқушының іс – әрекеті2 минут Оқушылармен амандасу,түгендеу,
назарын сабаққа аудару, психологиялық тренинг-жаттығу өткізіледі есімдерін атау арқылы тілек білдіру
Оқушыларды топқа бөлуОқушылар конфет қағазының түстері арқылы топтасады.
5 минут Сұрақты ұстап ал Сұрақтарға жауап беру, доп лақтыру арқылы қойылады, әр сұрақ 3 ұпаймен есептелінеді
3 минут Миға шабуыл.
Споралы өсімдіктердің келесі түрі қандай
Плаун өсімдіктерін кездестірдіңдер ме?
Бүгінгі тақырыпты айтады, мақсатымен танысады Оқушылар ойы тыңдалады.
Дәптерлеріне бүгінгі тақырып жазылады.
15 минут Тақырыпшаларды топтарда оқып түсіну және оны өзге топтарда талқылау ұсынылады. Суреттер таратылып, тақырыпты меңгеру.
Электронды оқулық бойынша тақырыпты қорытындылау мақсатында тыңдалады. Оқушылар алдарындағы парақшалардағы материалды оқып меңгереді және өзге топтарға барып, білім алмасады.
5 минут Сергіту сәті: Бір оңға бір солға биі Оқушылар ойлары мен денелерін сергітеді.
10 минут 1 топ Сәйкестік тест
2- топ Семантикалық карта,
3- топ сандар сөйлейді
Сөздер бланксі. ( бүгінгі тақырыпта меңгерген термин сөздерді ажырату) Оқушылар тапсырмаларды топта бірлесе орындайды және қорғау.
Бүгінгі сабақта меңгерген материал бойынша білімдерін көрсету
Кері байланыс
5 минут Сабақты және оқушылардың өзін- өзі бағалауын қорытындылау.
Білдім
Түсіндім
Ұсынысым Өзін -өзі бағалауының нәтижесін шығарады.
Бүгінгі тақырып өздерінің пікірін стикерге жазып білдіру.
Өзін -өзі бағалау экранын толтыру.
Не сәтті өтті?
Не сәтсіз өтті?
24.01.2014 ж Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: Ергуатова Ш
ПӘНІ биология КЛАСЫ 9
ТАҚЫРЫП Эволюцияның дәлелдемелері.
МАҚСАТЫ Эволюция дәлелдемелері, әрбір морфологиялық, поленттологиялық, эмбрологиялық дәлелдемелергедің ерекшелігіне танып білу, топта бірлесе жұмыс істеу, сыни ойлауға үйрету, ойын еркін айтуға үйрену. бағалауды үйрену арқылы өзін - өзі реттеу.
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ Мәтінді өз бетінше оқып, мазмұнын ұғына алады; мәтінді тапсырма тұрғысынан саралай оқи алады; кластастарымен қарым-қатынасы қалыптасады; өз жұмысын кластастарының жазғанымен салыстырып, өзін-өзі реттей алады.
КЕЗЕҢДЕРІ МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІ ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ ДИФФЕРЕН
ЦИАЦИЯ БАҒАЛАУ РЕСУРС
ТАР
Ұйымдастыру кезеңі
(8 минут) Оқушылармен амандасу,түгендеу,
назарын сабаққа аудару
Оқушыларды топқа бөлу Сұрақты ұстап ал
Оқу құралдарын дайындау топқа бөлінеді Сұрақтарға жауап беру, доп лақтыру арқылы қойылады, әр сұрақ 3 ұпаймен есептелінеді
Әр түрлі арқылы арқылы топқа бөліну
Үш шапа
лақ
Қызығушылықты ояту
(5 минут) І Қызығушылығын ояту
Суреттер арқылы сұрақтар қою Оқушылар тақырып бойынша білетін мәліметтерін ортаға салады,бірінің жауабын бірі толықтырады Топтық
жұмыс
Үш шапа
лақ
Ақ қағаз,
Мағынаны тану
(15 минут)
Жаңа сабақтың мазмұнын меңгеруге бағыттау. Оқулықтан мәтінмен жұмыс.
1 - топ Морфологиялық дәлелдемелер
2 -топ Эмбрологиялық дәлелдемелер
3 -топ Палентологиялық дәлелдемелер
Оқулықтан мәтінді оқып,меңгеру, талдау
Елшілер арқылы топтар арасында меңгеру
жұптық
жұмыс. Топтық жұмыс «Критерий» арқылы бағалау.
Сергіту сәті (2 минут) Бір оңға бір солға биі Сергіту, бой жазу Ой толғаныс
(10 минут)
№ 7 зертханалық жұмыс
1 топ Терминдермен жұмыс
2 топ Кестемен жұмыс
3 топ Биологиялық диктант Оқушылар дәптерге орындап бірін-бірі тексереді
Сабақ соңында оқушының өз бағасы, кластасының берген бағасы және мұғалімнің бағасы салыстырылады, қорытынды Жеке, топтық жұмыс
«Критерий» арқылы бағалау.
Таратпа материалдар
слайд
Рефлексия
5 минут
Не білдік?
Сұрағым?
Пікірім бойынша өз ойларын қалдыру
Сабақ соңында оқушының өз бағасы, кластасының берген бағасы және мұғалімнің бағасы салыстырылады, қорытынды шығарылады.
Өзін -өзі бағалау, реттеу Жеке жұмыс Стикер
лер
Сабақты талдау Не сәтті өтті?
Не сәтсіз өтті?
Нені дамыта аласыз? Нені өзгерткіңіз келеді?
Биология пәнінің мұғалімі Ерғуатова Шолпан