План – конспект открытого урока.Тема: Занятие альпинизмом (изучающее чтение). Прилагательные, выражающие эмоции, с окончаниями –ing/-ed. УМК


План – конспект открытого урока.
Дата: 1.12.2014
Преподаватель: Шотаева Ксения Юрьевна
Тема: Занятие альпинизмом (изучающее чтение). Прилагательные, выражающие эмоции, с окончаниями –ing/-ed.
Цели:
-совершенствование навыков работы с текстом;
- формирование умений оценивать полученную информацию;
-расширение лексического запаса обучающихся.
Задачи:
- научить извлекать информацию из текста;
-совершенствовать лексические навыки в рамках речевых умений;
-комментировать те или иные факты, описанные в тексте; определять тему и содержание текста по заголовку;
-развивать память и внимание обучающихся.
Формы: работа в парах, фронтальная работа с группой, беседа.
Методы: наглядные (презентация), упражнения, поисковые, чтение вслух.
Оборудование:
-индивидуальный раздаточный материал;
-картинки, фото людей;
-компьютер, проектор.
Ход урока.
Организационный момент.
Good morning, my students!
How are you today?
Sit down, please. Let us begin our lesson.
Сообщение цели урока.
(Слайд 2)
Well, look at these pictures. Can you guess what theme we are going to discuss? That is right. Today we are going to read the text “Climbing a mountain” and speak about person’s emotions and feelings, expressed by adjectives ending in –ing/-ed. By the end of the lesson you will be able to describe your own feelings in different situations.
Дотекстовый этап.
Open your books on page 61. Look at the exercise 14. Read the title, please? What do you expect to find out from the text?
(Слайд 3) Before reading I want you to learn some new words that help you to understand the text. (Читаем, переводим слова, записываем в тетрадь). Good. Thank you.
Текстовый этап.
Exercise 14. Read the text and answer the questions.
Well, thanks. Let us do the first task. Ex.15. Decide whether these statements are true or false. Correct the false ones. Now check the answers.
Семантизация лексики.
Now I want you to work with vocabulary. The task is to match the parts of the phrases from the columns and fill in the table. Look through the text to check yourself. Well done!
Work in pairs (работа в парах). Ex. 19. Find in the text the words that describe what Alex felt and make up the word web. Say when he felt these emotions and why. Add more feelings to the web. (Слайд 4)
Расширение лексического запаса. Прилагательные, описывающие чувства и эмоции, с окончаниями –ing/-ed.
(Слайд 5,6,7) Let us speak what feelings and emotions. What feelings do these people have? Name them.
Ex.20. Decide which of these sentences describes a person’s feelings and which the quality of the trip.
(Слайд 8) Now. Look through the following adjectives. Make sure you understand all of them.
And the last task for today. Compose a sentence with one of these adjectives.
Домашнее задание.
Your home task for the next lesson. Ex.23p.62. Write down what you felt in the following situations.
Итоги урока. Выставление оценок.
Good work for today. Your marks are…
Thank you for the lesson. Goodbye. See you next week. (Слайд 9)