Саба? жоспары М?тіндік ж?не графикалы? а?параттарды ??деу
Информатика. 5 А,Ә-сынып. Пән мұғалімі: Ибраев С.
Сабақтың тақырыбы. Практикум. 25, 26. Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу. Аралас құжаттар құру.
Мақсаты. Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу. Аралас құжаттар құру туралы оқушылардың білімдерін кеңейту. Өз бетімен жұмыс жасауға мүмкіндік беру. Практикалық тапсырмалар жасату арқылы қолдана алу дағдысын қалыптастыру.
Жұмыс нәтижесі. Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу. Аралас құжаттар құру туралы білімдері кеңейеді. Өз бетімен жұмыс жасай отырып практикалық тапсырмалар барысында қолдана алу дағдысы қалыптасады.
Сілтеме. Информатика. 5-сынып. Оқулық 2014жыл. 184-188 беттер. Арман-ПВ Е.А. Вьюшкова. Н.В. Параскун. Б.Қ. Әбенов ІІ деңгей Мұғалімдерге арналған нұсқаулық.
Қолданылған әдіс-тәсілдер. АКТ-ны қолдану; СТО үйрету; Жеке жұмыс; Топтық жұмыс
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.
Ресурстар Оқулық, дәптер, Стандартты бағдарлама WordPad, Интерактивті тақта, компьютерлер, Интернет желісі,
Сабақ жоспары. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.
Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша.
Рефлексия.
Біліп келуге.
Біліп келуге. Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу. Аралас құжаттар құруды.
Ойлауды Блум
бойынша жіктеу Мақсат Тапсырма түрі.
Түрткі(сұрақ,тапсырма,жағдаят) Нәтиже Бағалау
критерийлер дескриптор Ұпай Жиынтық баға
Білу
10 мин. Үй тапсырмасы
бойынша
білімін анықтау. «Көз алдамшы суреттер» ойыны арқылы сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру.
«Мәтінді теру және түзету ережелері. мәтін бөліктерін ерекшелеу » тақырыбын интерактивті тақтадағы мысалдардарымен сұраймын. «Серіппе доп» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне сұрақ қояды да лақтырады және ол оқушы жауап беріп екінші оқушыға лақтырады. Өткен тақырып бойынша алған білімдері анықталады. Білім көлемін зерделеу.
Мәтінді теру және түзету ережелері. Мәтін бөліктерін ерекшелеу
біледі. 3 Мәтінді теру және түзету ережелері. Мәтін бөліктерін ерекшелеу
жартылай біледі. 2 Мәтінді теру және түзету ережелері. Мәтін бөліктерін ерекшелеу
өте аз біледі. 1 Түсіну
15 мин. Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу. Аралас құжаттар құру
мағынасын ашу,
қызметтерін компьютермен жұмысты жасау арқылы
игерту.
Сыныпты 3 топқа бөлу.
(Түрлі суреттерді алу арқылы топқа бөлу). Кітап, газет, журналдарда не бар? деген сұрақ қою арқылы жаңа сабаққа жол ашамын.
«Тірек белгілер» (ИОӘҚСЖЖБ-99 бет) оқыта үйрету ойыны.
Мәтінді оқиды, сурет, белгі, сызба салып түсіндіріп береды. Сурет сызбалары мазмұндылығын және әсемдігі бойынша басқа топтар қадағалап бағалайды.
Тақырыптың басты идеясын табу мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу. Аралас құжаттар құруды түсіндіреді. Тақырыптың басты идеясын
түрлері мен қолдануларын
түсіндырумен орындап мысалдар корсету. Тапсырманы толық орындады 3 Қателіктері болды 2 Мүлдем орындай алмады 1 Қолдану
10 мин. Тақырып тапсырмаларын
орындау барысында қолдану. Деңгейлік тапсырмалар.
Қадам : Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу.
Қадам: Аралас құжаттар құр
Қадам. 1,2- қадамдарды бірге орындап корсетеды.
Сергіту:Бейнежазба бойынша
Алған білімін тәжірибеде қолдана
алады. Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптастыру Үш қадам 3 Екі қадам 2 Бір қадам 1 Талдау
5 мин. Тәжірибеде жасаған жұмыстарын түсіндіру, талдау. Әр топтың жасаған жұмыстарына талдау жасау. «Қатені тап» әдісі арқылы топтар бір-бірінің қатесін түзетеді.
Өзара пікірталасқа түсіп, жауаптың дұрыстығын дәлелдейді. Пікірталасқа түсу. диалог құрып,қорытынды жасайды 3 тек диалог құрайды 2 жұмысқа қатыспайды 1 Жинақтау
2 мин. Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу. Аралас құжаттар құр
мысалдарын
салыстыру , шешім шығару. «Талқылау» әдісі арқылы сабаққа белсене қатыспай отырған оқушылардан шығарамын. Ерекшеліктерін және ұқсастықтарын салыстыра нақтылайды. Жағдаяттан шыға білу құзыреті. Толық шықты 3 Қиналды 2 Шыға алмады 1 Бағалау
3 мин.
Ойын жинақтауға дағдыландыру. Ой-толғаныс.
Аралас құжаттар құр
Біліп келуге: Тақырыпты оқып сұрақтар мен мысалдар келтыру.
Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді. Логикалық ойы. Креативті 3 Тексерілді :