Конспект урока по английскому языку на тему: «Foods and drinks»


Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение
Элистинская многопрофильная гимназия
План-конспект урока
английского языка
в 4 «б» классе МБОУ «ЭМГ»
на тему:
« FOOD AND DRINKS»
Составила: Шараева Т. В.,
учитель английского языка,
МБОУ «ЭМГ»
Элиста 2013
Тема урока: Все, что знаем о еде/ Food and drinks
Цель урока:
Практическая цель: организация общения учащихся по теме на основе ранее изученного речевого и языкового материала, обобщение и закрепление пройденного материала по данной теме.
Воспитательная цель: формирование уважительного и доброжелательного отношения к народу и традициям изучаемого языка, а так же к традициям Калмыкии (национально –региональный компонент).
Развивающая цель: развитие у учащихся памяти, мышления, внимания, воображения, повышение мотивации к изучению английского языка, формирование навыков и умений межличностного общения.
Образовательная цель: использование языка для повышения культуры и кругозора о том, какую еду употребляют в Англии, России и Калмыкии.
Задачи урока:
развивать коммуникативные умения говорения учащихся;
провести контроль умения говорить о продуктах;
повторить конструкции I like/ I don’t like, there is/are;
воспитывать у учащихся культуру правильного питания, сформировывать умение дифференцировать здоровую и нездоровую еду;
развивать творческие способности и креативное мышление у учащихся;
формировать навыки диалогической речи.
Планируемый результат:
формирование, уважительного и доброжелательного отношения к другому человеку и его культуре питания;
формирование понимания здорового питания;
формирование коммуникативных способностей;
расширение словарного запаса по теме;
ТСО:
мультимедийное оборудование
карточки с изображением еды
УМК: Верещагина И. Н., Притыкина Т. А. «Английский язык 4»
Место проведение урока: МБОУ «ЭМГ», кабинет 22
Ход урока режим ТСО время
Оргмомент (вхождение в урок)
Good morning! Glad to see you! How are you? How are your parents? How are your grandparents? How are your aunts and uncles? How are your friends?
Happy to hear it. Today we are going to wind up our theme “Food and drinks”. So, I hope this lesson will be interesting for you.
Основной этап урока
Фонетическая зарядка:
Please have a look at the screen. Let’s train our tongues! Repeat after me, please.
Слайд1
[i:] –sweet, tea, meat, cheese
[i]- biscuit, chips
[ai]- pie, rice
[æ]- sandwich, salad, apple, candy, tangerine
[ei] – cake, plate, raisin, apricot, beefsteak
[ʌ]- onion, lunch, butter, plum, pumpkin
[o:] – salt, water, sausage
[u:] – juice, food, soup
[s] – sweets, juice, sausage, soup
[d] – bread, porridge, sandwich
[n] – lemon, banana, honey, nut
Well done!
Речевая зарядка:
Now let’s brush up our memory.
Слайд 2 (+ повторение лексики по карточкам)
Cлайд 3 (chant, pupils clap their hand and recite it)
Do you like pears? – No, I don’t!
Do you like tea? – No, I don’t!
Do you like chicken? – No, I don’t!
What do you like? – Tangerine!
Our plan for today is:
Doing some lexical exercises
Grammar construction there is/are
English, Russian and our national food
Work in pairs: unhealthy-healthy-tasty food.
1.Doing some lexical exercises
Task 1 - Please read the names of food and drinks. Слайд 5
(lemon –melon, apple, banana, milk, jam, fish.)
Task 2 – Find the missing letters – слайд 6
(I, ee, ee, rr, bb, tt, ff, I, a, e, i)
Task 3 – Name the colours of food – слайд 6
(white, yellow, red, black, etc)
Task 4 Guess the riddles, please – слайд 7
(cabbage, banana, carrot, lemon) Good job!
2.Grammar construction there is/are слайд 12
We use this construction to say that we have something somewhere. If the subject is singular, so we use there is, if it is plural we use there are Слайд 13
If you need to make up a question the only thing to do is to put “to be” in front of the sentence Слайд 14 Very good!
Let’s train, please, have a look at the screen, here you can see a picture of the fridge, say what there is or there are in it using this construction.
The next task is to make the sentences negative. Слайд 15-16
Dear pupils you have another interesting task, please work in pairs and find the words in the “snake” – Слайд 17
Meatcheesefishsouporangewaterbutterbananamilkpotatotomatobreadsweeteapplegg.
Let’s check! Very good!
Please continue working together – group the words into the categories you see on the screen. Слайд 18. Good job!
ФИЗМИНУТКА

Слайд 19-39
Clap your hand if you see fruit, stamp your feet if you see vegetables, jump if you see drinks and sit down if you see food (звучит музыкальное сопровождение – веселая музыка).
Very good, now you are ready and full of strength to continue our work. Please look at the screen. Let’s talk about you. Слайд 40. The task is to complete sentences.
Excellent!
3.English, Russian and our national food
My dear friend let’s talk about different cuisines in our life. We live in Kalmykia, and our national dishes are…(слайд 41) (учащиеся называют национальные блюда и из каких продуктов они приготовлены), ourrepublic is situated in Russia, so Russian cuisine is also native for us (Слайд 42) (учащиеся называют блюда русской кухни и продукты, из которых блюда приготовлены). We learn English, so we have to know English food, it’s very curious to find out what they eat there. Please, pay your attention on the screen (Слайд 43) (ученики знакомятся с едой англичан, читают название, переводят) Very good! You are so clever pupils!
Now I’d like to suggest you working in pairs. Please ask each other what you like and don’t like to eat and drink (Слайд 44 - 46 will help you)
Very well!
Now you know your friends’ tastes, but we want to hear about your tastes. Please tell us about you! (Слайд 47-48)
Thank you very much! Brilliant!
Please complete the sentences to improve your knowledge about food and drinks. (слайд 49)
4.Work in pairs: unhealthy-healthy-tasty food.
At the end of our lesson I just want to speak about quality of our food. You know that we eat different kinds of food. Not always we eat good food, healthy food. Please discus with each other what food to your mind is healthy, unhealthy and tasty. The speech patterns you can see on the screen (Слайд 50).
Ok, let’s see what you have got. Very good! Excellent work!
Итоги (self-assessment)
Thank you for your work. It was really a very saturated, interesting and pleasant lesson for us. Now you can talk about food and drinks, name you favourite food and drinks, distinguish unhealthy and healthy food and of course you can compare our national food with Russian and English food.
You home task is

Thank you! Good bye! See you next lesson!
t-cl
t-p1
t-cl
P1 -cl
Clt-cl
P1-cl
t-cl
P1-cl
P1-p2
P1-cl
t-cl-p1
P1-p2
P1-cl
P1-p2 Presentation2min
0,5 min
1-2 min
0.5min
0.5min
2min
1 min
1 min
1 min
2-3 min
2 -4 min
2min
2 min
2min
2 min
5-7
1-2 min
2 min
1 min
1min
3-5 min
2-3 min
Список, использованных источников:
С. Л. Островский, Д. Ю. Усенков «Как сделать презентацию к уроку?» Моск.Обл., Чехов. Первое сентября, 2012
Верещагина И. Н., Притыкина Т. А. «Английский язык 4». – 9 –е издание. - М.: Просвещение, 2011.
Картинки, анимэшки, клип-арт картинки - Google – Internet:
www.smayls.ru
www.smayliki.ru и другие.ПРИЛОЖЕНИЕ № 1

Карточки – картинки овощей и фруктов (личное фото)
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
(МАТЕРИАЛЫ ДЛЯ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ СКАЧЕНЫ С САЙТА - www.englishon-line.ru )
1 задание – мышки отправились в медовый месяц и могли есть только еду, начинающуюся на букву “m”, вырезать из журналов картинки с едой на данную букву и вклеить на тарелку.
2 задание – вырезать название овощей и фруктов, приклеить под картинкой и аккуратно раскрасить картинку.