Открытый урок на тему ?лтты? та?амдар


«Новоишим аграрлы- техникалық колледж» КҚМ
Ашық сабақ
Сабақ тақырыбы: Ұлттық тағамдар
Грамматикалық тақырыбы: Сын есім

Оқытушы: Ә.Н. Махметова
12 топ
2016-2017 оқу жылы
Сабақ тақырыбы: Ұлттық тағамдар 
Грамматикалық тақырыбы: Сын есім Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: «Қазақтың ұлттық тағамдары» тақырыбы бойынша алған білімдерін тексеру, оқушылардың тілін дамыту, тыңдай білуді және оймен бөлісуді үйрету, грамматиканы қайталау. 2. Дамытушылық: Қисынды ойлау қабілеттерін, қазақ халқының салт-дәстүрлері арқылы қазақ тілін үйренудің тұрақты қызығушылығын дамыту. 3. Тәрбиелік: Қазақтың ұлттық тағамдары туралы, олардың пайдасы туралы айтып, үйрету, мәдениеттілікке баулу. Сабақтың түрі: Оқыта үйрету ойыны. Сабақтың типі: Жаңа сабақ. Сабақтың әдісі: Модульдік технология. Сабақтың көрнекілігі: 1. Интерактивтік тақта. 2. Фишкалар 3.Конкурс тапсырмалары. 
4.Қазақтың ұлттық тағамдарыҰжымдастыру формасы: Топтық жұмыс. Сабақтың барысы: І. Мұғалімнің сөзі:- Сәлемдесу,(Сәлеметсіңдерме?Отырыңдар. - Сыныпта кім жоқ?... - Бүгін нешесі? - Аптаның қай күні? Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. 
Ал енді оқушылар екі топқа бөлінейік. ІІ. Оқушылар (Сусындар, Тағамдар) болып отырады. - Ойынның мақсатымен, шартымен таныстыру. 
Грамматикалық тапсырма
Сын есім.
Тірек сөздер
Сүт - ақ, сұйық
Айран - ақ, қою
Құрт – сұпақ, ақ
Ірімшік - ақ, дәмді
Бауырсақ –
Ет – қоңыр – дәмді
Май – сары
Қаймақ – ақ
Шелпек
құймақ
Жаңа сөздерді дәптерге жазамыз.
Жаңа сабақты түсіндіру
Балалар қазақтың дастарханы негізі үш түрге бөлінеді. Олар:
Ет тағамдары Сүт тағамдары Ұн тағамдары
Ендеше бүгінгі «Бақытты сәт» ойынымызды бастайық. I-гейм «Бой сергіту» Команданың әр мүшесіне карточка беріліп, дайындыққа 1минут уақыт бөлінеді. 1минут уақыттан кейін әрқайсысы жауап беріп, сәйкес фишка алады. 
Сусындар командасы 1.Қазақтың ұлттық тағамдарын ата? 2. Шұжық ненің етінен жасалады? 3. Сенің сүйікті тамағың не?(...) 4. Қазақтың басты ұлттық тағамы не?
5.Қымыз ненің сүті?6. Сүт тағамдарын ата?
Тағамдар командасы 1. Айран ненің сүтінен жасалады? 2. Қазы, қарта, жая ненің еті? 3. Бесбармаққа ненің етін салады? 4. Жылқы етінің қандай ерекшелігі бар?(5. Құрт неден жасалады? 6. Сенің сүйікті тағамың не?(...) 
Сусындар командасы 1.Қазақтың ұлттық тағамдарын ата? 2. Шұжық ненің етінен жасалады? 3. Сенің сүйікті тамағың не?(...) 4. Қазақтың басты ұлттық тағамы не?
5.Қымыз ненің сүті?6. Сүт тағамдарын ата?
Тағамдар командасы 1. Айран ненің сүтінен жасалады? 2. Қазы, қарта, жая ненің еті? 3. Бесбармаққа ненің етін салады? 4. Жылқы етінің қандай ерекшелігі бар?(5. Құрт неден жасалады? 6. Сенің сүйікті тағамың не?(...) 
Сусындар командасы 1.Қазақтың ұлттық тағамдарын ата? 2. Шұжық ненің етінен жасалады? 3. Сенің сүйікті тамағың не?(...) 4. Қазақтың басты ұлттық тағамы не?
5.Қымыз ненің сүті?6. Сүт тағамдарын ата?
Тағамдар командасы 1. Айран ненің сүтінен жасалады? 2. Қазы, қарта, жая ненің еті? 3. Бесбармаққа ненің етін салады? 4. Жылқы етінің қандай ерекшелігі бар?(5. Құрт неден жасалады? 6. Сенің сүйікті тағамың не?(...) 
1. Мына сөйлемді аудар: Из мясо конины готовят казы, карта, жал. (Жылқының етінен қазы, қарта, жал дайындайды) 
2.Мына сөйлемді аудар: Творог, курт, масло молочные блюда.(Сүт тағамдары -рімшік, сүт, құрт, май.) 
3. Еттен жасалатын тағамдар
4. Ұннан жасалатын тағамдар
5. Қазақтың ұлттық дастарқанында тамақтардың негізгі үш түрі бар. Оларды ата? (ет, сүт, нан тағамдары) 
6. Сын есімнің сұрақтарын ата
7. Сүттен жасалатын тағамдар?
Сусындар командасы 1) Қаза...та ұлт...ық та... амдар ал...ан түрлі. 2) Дастар...андағы д...м, та...амнан а...ыз тимей кетуге болмайды. 
Тағамдар командасы 1) Тамақ ішуге шақыр...анда, тама...ты к...п күтт...руге болмайды. 2) Қазақта дастар...аннан, д...мнен үлкен н...рсе жоқ. 
Сусындар командасы 1) Қаза...та ұлт...ық та... амдар ал...ан түрлі. 2) Дастар...андағы д...м, та...амнан а...ыз тимей кетуге болмайды. 
Тағамдар командасы 1) Тамақ ішуге шақыр...анда, тама...ты к...п күтт...руге болмайды. 2) Қазақта дастар...аннан, д...мнен үлкен н...рсе жоқ. 
Сусындар командасы 1) Қаза...та ұлт...ық та... амдар ал...ан түрлі. 2) Дастар...андағы д...м, та...амнан а...ыз тимей кетуге болмайды. 
Тағамдар командасы 1) Тамақ ішуге шақыр...анда, тама...ты к...п күтт...руге болмайды. 2) Қазақта дастар...аннан, д...мнен үлкен н...рсе жоқ. 
Сусындар командасы 1) Қаза...та ұлт...ық та... амдар ал...ан түрлі. 2) Дастар...андағы д...м, та...амнан а...ыз тимей кетуге болмайды. 
Тағамдар командасы 1) Тамақ ішуге шақыр...анда, тама...ты к...п күтт...руге болмайды. 2) Қазақта дастар...аннан, д...мнен үлкен н...рсе жоқ. 
Сусындар командасы 1) Қаза...та ұлт...ық та... амдар ал...ан түрлі. 2) Дастар...андағы д...м, та...амнан а...ыз тимей кетуге болмайды. 
Тағамдар командасы 1) Тамақ ішуге шақыр...анда, тама...ты к...п күтт...руге болмайды. 2) Қазақта дастар...аннан, д...мнен үлкен н...рсе жоқ. 
IV-гейм «Адасқан әріптер» 
Е Н ү е т ш Л з
м ы Қ а к е п Е
о а Қ У а н б т
а Б Т Р Й ұ н қ
У қ а Р Ұ Қ Т н
С Ш Ү С Р А К А
р е л т Е С Р р
IV-гейм «Адасқан әріптер» 
Е Н ү е т ш Л з
м ы Қ а к е п Е
о а Қ У а н б т
а Б Т Р Й ұ н қ
У қ а Р Ұ Қ Т н
С Ш Ү С Р А К А
р е л т Е С Р р
IV-гейм «Адасқан әріптер» 
Е Н ү е т ш Л з
м ы Қ а к е п Е
о а Қ У а н б т
а Б Т Р Й ұ н қ
У қ а Р Ұ Қ Т н
С Ш Ү С Р А К А
р е л т Е С Р р
IV-гейм «Адасқан әріптер» 
Е Н ү е т ш Л з
м ы Қ а к е п Е
о а Қ У а н б т
а Б Т Р Й ұ н қ
У қ а Р Ұ Қ Т н
С Ш Ү С Р А К А
р е л т Е С Р р
IV-гейм «Адасқан әріптер» 
Е Н ү е т ш Л з
м ы Қ а к е п Е
о а Қ У а н б т
а Б Т Р Й ұ н қ
У қ а Р Ұ Қ Т н
IV-гейм «Адасқан әріптер» 
Е Н ү е т ш Л з
м ы Қ а к е п Е
о а Қ У а н б т
а Б Т Р Й ұ н қ
У қ а Р Ұ Қ Т н
С Ш Ү С Р А К А
р е л т Е С Р р
С Ш Ү С Р А К А
р е л т Е С Р р
V-гейм Мен саған, сен мағанТоп балалары бір – біріне дайындаған сұрақтарды қояды.
Үй тапсырмасы. Үйден ас туралы 3 мақал жаттап келу. Сол мақалдарды бір-біріне айтып, аудармасын тыңдайды, және бір-біріне сыйлайды) Қорытынды. Рефлексия : Сонымен сабақты қортындылайық: - Ет тағамдарын атаңдар? - Сүт тағамдарын атаңдар? - Нан тағамдарын атаңдар? - Жылқы, сиыр, түйе не береді? - Шұжық неден жасалады? - Ұлттық тағамдарды ата? Бағалау парағы бойынша топ жиналған фишкалар бойынша өз тобын бағалайды.