Співвідношення звуків і букв. Алфавіт
Тема. Співвідношення звуків і букв. Алфавіт
Мета : поглибити знання учнів про звуки і букви, алфавіт; вчити правильно вимовляти голосні й приголосні звуки, а також грамотно передавати їх на письмі; розвивати вміння й навички визначати звукове значення букв Я, Ю,Є,Ї; прищеплювати учням любов до мови.
Обладнання: схеми, ілюстрації, підручник, тексти диктанту.
Хід уроку:
І. Організаційний момент та мотивація навчання.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Самостійна робота
Користуючись опорною схемою (див. додаток 1 до уроку),
виконати наступні завдання:
Завдання 1: підкреслити приголосні, що мають парні м’які:
з, м,р,п,с,к,н, б
Завдання 2: дібрати до поданих глухих звуків парні дзвінкі:
с- х-т- к-ц- ш-
п- ч-
Евристична бесіда з учнями
У чому полягає відмінність між звуком і буквою?
Скільки звуків в українській мові? Скільки голосних? Скільки приголосних?
А скільки букв в українському алфавіті?
Чому ж існує така розбіжність: 33 букви і 38 звуків?
Висновок учителя: це питання і є темою нашого сьогоднішнього уроку.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
Опрацювання теоретичного матеріалу підручника
Створення опорних схем на дошці вчителем
Голосні букви та звуки
а у е і
я а ю у є е ї і и - и о - о
Звукове значення букви Щ
Щ - шч
Звукове значення букв Я,Ю,Є,Ї
Я -йа - на початку слова;
Ю-йу - після голосного;
Є- йе - після ь, апострофа
Ї - йі2 звуки
Я - ʹаЮ- ʹу - після приголосного
Є - ʹе1 звук
Пояснення і проговорення схем учнями
Запис схем у зошити
Творча робота .
Завдання: доповнити схеми власними прикладами
«Створи пару»
Дібрати до слів їхній звуковий запис, утворити пари.
Юнь йіздовийЮний йунʹЇздовий йіжакЇжак йагнʹаЯструб мйачЯгня вйунВ’юн йаструбМ’яч йодЙод лʹонЩавель лукЛьон шчавелʹЛьодяний лʹукЛюк лʹодʼанийЛук йунийДзвенячий джмелʼачийДжмелячий дзвенʼачий Створи пару
«Утвори нове слово»
Завдання: змінюючи першу літеру, утворити нове слово
Бій, рік, порт, мак, вір, січ, піч.
Відтворити на письмі вірш Шевченка, вставивши пропущені голосні
…ч…т…с…, бр…т… м…ї,
Д…м…йт…, ч…т…йт…,
Ч…ж…г… н……ч…йт…сь,
Й св…г… н… ц…р…йт…сь.
Самостійна робота.
Записати речення фонетичною транскрипцією. Виписати слова, в яких звуків більше, аніж букв.
Я люблю кататися на лижах. Ліс зустрів мене як друга. Сніг іскрився від сонячних променів. Із-за куща раптом вистрибнув заєць.
«Дешифровщик»
Завдання: за допомогою алфавіту розшифрувати слова ( цифра – це номер букви в алфавіті) . Скласти з цими словами речення
8,18, 19, 23 ( єнот)
15, 21, 11, 18, 11, 27, 33 ( криниця)
33, 2,16,24,18,33 ( яблуня)
33, 22,15,21,1,3,11,14 ( яскравий)
V. Рефлексія
- Чи буває розбіжність між вимовою та написанням слова?
- Який звук позначають букви Я, Ю, Є , Ї?
- Для чого потрібно добре знати алфавіт?
Оцінювання.
VI. Домашнє завдання .
Користуючись опорними схемами, затранскрибувати перший стовпчик вірша Василя Симоненка «Лебеді материнства»
( підручник «Українська література», 5 клас)