П?н: Айналамен танысу саба?ты? та?ырыбы Т?рмысты? техника
Сынып:4 «А»
Пән: Айналамен танысу.
Күні « »
Ортақ тақырып: Тұрмыстық текника.
Сабақтың тақырыбы: Тұрмыстық техника.
Сабақтың мақсаты: Балаларға тұрмыстық техника жайында түсінік беру.
Сабақтың міндеттері:
1. Білімділік: Оқушылардың ой-өрісін дамыту және ойларын толық жеткізе білуге, үлкендердің еңбегін бағалауға, қолынан келетін шаруаны орындауға үйрету.
2. Түзету-дамытушылық: Есте сақтау дағдыларын жетілдіру, ойлау қабілеттерін дамыту.
3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, сыпайылыққа, еңбекті бағалауға тәрбиелеу.
Көрнекілік: Тақырыптық түсті суреттер, тұрмыстық техника суреттері, бөлме өсімдіктері.
Сабақтың жоспары:
Cабақтың кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Нәтиже
I.Ұйымдастыру кезеңі ППД
Логикалық ойлау тапсырмасы
Өткен тақырыпты пысықтау.
Сурет бойынша әңгімелеу
Сабаққа дайындықтарын тексеру.
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
Психологиялық бағыт.
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан күнге.
Бөлме өсімдіктері.
Балалар, бұл-фикус. Бұл-бегония. Фикус жапырағының көлемі көлемі қандай? Бегоня жапырағының көлемі қандай? Бегоняның жапырағы үлкен бе? Фикус жапырағының түсі қандай? Бегония жапырағының түсі қандай?
Ағаш, бұта мен гүлдер-бұлар өсімдіктер. Өсімдіктер дала, үй өсімдігі болып бөлінеді. -Балалар, суретте бөлме өсімдіктері. Бөлме өсімдіктерін үйде өсіріп, күтеді. Суарады, қопсытады, шаңын сүртеді.- Суреттегі өсімдіктерді атаңдар Оқу құралдарын дайындау.
Шеңберге тұрып, бәрі бірге айтады.
Қимылдар жасайды.
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан күнге .
Фикус, бегония гүлдер.
Ағаш, бұта өсімдіктер.
Үй өсімдіктерін адамдар суарады, шаңын сүртеді, топырағын қопсытады. +,-
+,-
II. Негізгі кезең Жаңа сабақ
Қауіпсіздік ережесі
Тұрмыстық техника дегеніміз әр үйде қоладынылып жүрген тоқ көзімен істейтін заттар.Тоқ көзімен істейтін заттарды пайдаланғанда қауіпсіздік ережесін сақтау керек.Тоқ көзіне су қолмен, темірді т.б. заттады тығуға болмайды. Өздігінен тоқ көзіне заттарды қоспау керек.Тоқ шайнегі, үтік, шаңсорғыш, тоңазытқыш,мұздатқыш т.б. Тоқ көзіне өздігінен жақындамау.
Тоқ шайнек, үтік, шаңсорғыш, тоңазытқыш,мұздатқыш. +,-
Сергіту сәті
Бас бармағым-атам, үйдің данасы.
Балаң үйрек-әжем, ошақ анасы.
Ортан терек-әкем, отау панасы.
Шылдыр шүмек-шешем, шаңырақ ажары.
Титтей бөбек-мен, бәрінің базары.
Өлең шумағын қайталай отырып, балалар қимылдар жасайды. Бас бармағым-атам, үйдің данасы.
Балаң үйрек-әжем, ошақ анасы.
Ортан терек-әкем, отау панасы.
Шылдыр шүмек-шешем, шаңырақ ажары.
Титтей бөбек-мен, бәрінің базары.
Өлең шумағын қайталай отырып, балалар қимылдар жасайды. +,-
Оқулықпен жұмыс
Дәптермен жұмыс
Сурет бойынша әңгімелеу
Берілген үлгі суретті түсіне қарай бояу. Балалар кір үтіктеді; Шаңсорғышпен шаң сорды.
Балалар берілген үлгі суретті түсіне қарай бояйды. +,-
Сарамандық жұмыс Ұсақ кірлерді үтіктеу. Балалар кезекпен ұсақ кірлерді үтіктеп көрсетеді. +,-
Ойын
Ойын: «Киім үтіктейміз»; Ойын: «Қай зат артық?» Балалар берілген ұсақ кірлерді үтіктейді, суреттен қай зат артық екенін көрсетеді. +,-
III. Сабақты қорытындылау Сұрақ-жауап арқылы пысықтау Балаларға жұлдызша беру +,-