Ашы? саба? ?аза?станда?ы ?о?амды?-саяси ?оз?алыстар. «Невада-Семей».ядролы? ?оз?алысы, «Азат»азаматты? ?оз?алысы
Белгібаева Нұргүл Тезекбаевна
Березняковка орта мектебінің
тарих пәні мұғалімі
Зеренді ауданы
Ақмола облысы
Сабақтың тақырыбы:
Қазақстандағы қоғамдық-саяси қозғалыстар. «Невада-Семей».ядролық қозғалысы, «Азат»азаматтық қозғалысы
Сабақтың мақсаты:
Қазақстандағы қоғамдық саяси қозғалыстардың шығу себебін, «Невадв -Семей», «Азат» қозғалыстарының маңызын түсінеді, біледі
Оқу нәтижесі:
Қазақстандағы қоғамдық-саяси қозғалыстың шығу себебі мен оқиғаның болған жерлерін ондағы басқарушы тұлғалардың еңбектерін біледі.БЛУМ таксаномиясы арқылы сабақты тардай алады
Түйінді идеялар:
: Антиядролық қозғалыстың туу себептерін біледі.»Невада -Семей»қозғалысының басшысы мен халықтың қолдауын талдай алады.»Азат»азаматтық қозғалысының қорытындысын біледі.
.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
оқушыларды түгендеп,сергіту сәтін өткіземін.
Сергіту сәтін орындайды.
1 мин. (АКТ). Сабаққа көңілді,жағымды әсермен кіріседі.
2.Топқа бөлу:
Безендірілген қоржынға 9 асық салынған
Асықтар 1,2 сандарымен белгіленген.Оқушылар кезекпен келіп, бір-бірден асық алады. Алған асықтарының нөмеріне қарай 2 топқа бөлінеді.
Топқа бөлінеді. 2 мин. (Оқытуды басқару және көшбасшылық).
Әр топ өз көшбасшыларын тағайындайды.
Үй тапсырмасын сұрау:
Блум таксономиясы кестесін толтыру.
Үй тапсырмасын орындайды. 8 мин.
Блум таксономиясы.(Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер).
Ойлау деңгейі Тапсырмалар Оқушылар орындайды.
Білу және түсіну Семей полигонының шығуы Қолдану Байқоңыр экологиялық мәселесі Талдау Аралдың экологиялық мәселелері Жинақтау Балхаш туралы талда Бағалау Әр топ ортада қорғайды. Жұмыстары 1,2,3,4 ұпайлық көрсеткіштермен бағаланады.
Жаңа сабақ.
4.Жаңа сабақтың тапсырмаларын орындайды.
А)«Кластер»әдісі.. (Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету). 8 минут.
1. Антиядролық қозғалыс дегенде ойға бірінші не келеді?
2. Бұл қозғалыстың қоғамға әсері қандай?
Сұрақтарға жауап бергеннен кейін топтар «Ядролық жарылыс»ұғымын қалай түсінетіндіктерін флипчартқа түсіреді.Әр топ ортада қорғайды. Жұмыстары 1,2,3,4 ұпайлық көрсеткіштермен бағаланады.
Ә). Семантикалық картаны толтыру. (талантты және дарынды балаларды оқыту).
Жүзеге асыру қадамдары
1 -қадам: мұғалім төмендегі сызба-кестені алдын-ала дайындап алады:
2-қадам: оқушылар өткен тақырыптарды талдайды және «+» - ия, «-» - жоқ белгілерін әр нысанның кестедегі тұсына сипатына қарай белгілеп отырады.
3 -қадам: жаңа тақырыпты өтер алдында оқушылар мәтінді оқу барысында семантикалық сипаттамада әлі өздеріне түсініксіз тұстарға «?» белгісін қояды.
4-қадам: жаңа мәтінді оқу.
5 -қадам: оқыған мәтінді талдау, кестеге қайта оралу: қосымша алынған мәліметтері бойынша түзетулер енгізу немесе алдыңғы жауаптарын бекіту.
1989 5-5 1990 1990 1990.
Невада-Семей
+
Олжас Сүлейменов
+ Азат + Славян + .Виндергебурд +
Семантикалық карта 2 топқа таратылып беріледі.Топ болып жауап беріп ортада бір оқушы қорғайды. 1,2,3,4 деген ұпаймен жұмыстары бағаланады. 8 минут.
сабақты бекіту:
5. «Алтын сандық» ойыны арқылы жаңа сабақты бекіту. 4 минут.
Сандық ішінде 4 кеспе қағазға жазылған 4 сұрақ жатыр.Әр топтан бір оқушы келіп қағазды алады да тобына барып кеңесіп жауап береді. Дұрыс жауап 1 ұпай.Дұрыс жауап бере алмаса сұрақ келесі топқа өтеді.
1.Невада –Семей деп неге айтылады?
2. 5-5 деген формула нені білдіреді?
3.Олжас Сүлейменов деген кім?
«Азат»азамат қозғалысының басты мақсаты қандай?
Дереккөздер және жабдықтар:
Интерактивті тақта, слайдтар, тірек – сызбалар, оқулық, камера, фотоаппарат, флипчарт, стикер, қосымша оқулықтар, семантикалық карта, әлемнің саяси картасы
Кейінгі оқу: Тақырыпты оқу.
Олжас Сүлейменов туралы реферат жазып келу.
Сабақты бағалау:
Сабақтың басынан аяғына дейін әр кезеңдері бойынша бағалау парағы
№ Оқушының аты жөні 1.Үй жұмы сы бойын-ша оқушын ың білімі. 2.Топтаста-рына көмек көрсетуі. 3.Мәнді,орын-ды сұрақтар қоюы.
Кластер 4.Нақты фактілерді (мәліметтер мен де- ректер) білу.
Алтын сандық. 5.Жалпы
ұпайы.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды: бағалау 3,4,5 деген сандармен жасалады. 4 критерий бойынша бағаларын қойып, 5 бағанға жалпы ұпайын жазып, 4-ке бөліп шыққан санды жазып мұғалімге тапсырады.
Топ басшысын мұғалім бағалайды. 5 минут.
(оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау).
Бағаны қоярда топтардың жетістігі,оқушының тәртібіне(көңілсіз смайлик),біліміне (көңілді смайлик) байланысты берілген смайликтер бағаға әсер етіп отырады.Көңілсіз смайлик алса 0,5 ұпайға бағасы төмендетіледі; көңілді смайлик алса бағасы 0,5 ұпайға жоғарылайды.
“Жақсаруға қол жеткізудегі ең ықпалды қару – кері байланыс”.
ББҮ (Білемін,Білгім келеді,Үйрендім)Кері байланыс.Оқушылардың сабақтан алған әсері. 1 мин.
Оқушылар стикерге өз ойларын жазып тақтадағы смайлигке ілебі.