Аустралияны? жер бедері, пайдалы ?азбалары..Климаты.?зендері мен к?лдері.
Сабақтың тақырыбы:Аустралияның жер бедері, пайдалы қазбалары..Климаты.Өзендері мен көлдері.
Сабақтың мақсаты: Аустралия материгінің жер бедері, пайдалы қазбасы, климаты,өзендері мен көлдері,олардыңөзіндік ерекшеліктері туралы ұғым қалыптасу, алған білімді дұрыс пайдалана білу, ойлау қабілетін шыңдап, ойын еркін жеткізе алу.
Міндеттері:
1.Оқушылардың тақырыпты ашуына ықпал ету.
2.Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын ояту, картамен жұмысты, шығармашылық жұмыс істеуге дағдыландыру.
3.Оқушыларды Аустралия материгінің климаты,өзендері мен көлдері,олардың географиялық орныментаныстыра отырып, өз елінің, жерінің баға жетпес байлығын айта отырып, еліне, жеріне деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар Аустралия материгінің климаты,өзендері мен көлдері,
олардың ерекшеліктерін білетін болады.
Картадан Аустралия материгінің өзендері мен көлдерін, олардың ерекшеліктерін , географиялық орнын көрсете алады.
Аустралия материгінің климаты,өзендері мен көлдері,олардың географиялық орнының ерекшеліктерін,орналасу себептерін анықтай алады.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, диалог, ОБ, ОЖЕ,
Пәнаралық байланыс: биология,тарих,ағылшын және орыс тілі
Көрнекіліктер: Оқулық (оқу құралдары), үлестірмелі материалдар,
Негізгі түсініктер:
Өзен,көлдің атаулары
Өткен сабақпен байланысы:
Орналасуы,жер бедеріБағалау: формативті және критериалды бағалау
Сабақ барысыМұғалімнің рөлі
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгендеу, қызығушылықты ояту, сыныпта психологиялық ахуал тудыру,топқа бөлу. Бағалау парақтарын таратамын.
«Көпір» тапсырмалары үйге берілген тақырып бойынша жаңа сабақты меңгеруге негіз болатын қайталау тапсырмасы.
Үй тапсырмасы бойынша мұғалім оқушыларға берілген тақырып бойынша сұрақтар қою арқылы сұралынады.
Жаңа сабақ кезеңдері
«Білу»
(Кім ? Не? Қандай ?Қалай? Қашан? Неліктен? сұрақтарына толық ақпарат берілуі керек ) (2 ұпай)
Бос орынға қажетті сөздерді оқулық пен картадан тауып жазыңдар.
(Топтық жұмыс)
1. Жер шарындағы ең құрғақ материк-…………(Аустралия)
2.Материкте …..климаттық белдеулер бар.(4 белдеу)
3…….қатты қызған материк үстінде төмен қысым орнайды.(жазда)
4.Кеуіп қалған өзен арналары ……….. аталады.(крик)
5.Материкте 33 ……………алабы бар.(артизиан)
6…………..көлдер материктің батысы мен орталығында орналасқан.
7.Жаз айының орташа температурасы……………. .(+24,+28)
8.Қыс айының орташа температурасы……………..(+12,+24)
9.Ең ірі көлі……………….(Эйр)
10.Ең үлкен өзен жүйесі…………..(Дарлинг)
«Түсіну»
( Неге? Неліктен? Себебі ? Не үшін ? сұрақтарына оқушының берген жауаптарын тереңдету үшін қойылады)
(4 ұпай)
Себебін анықтаңдар.
1.Неліктен Аустралия материгін ең құрғақ материк деп атайды ?
2.Аустралия материгіндегі жаз айларының желтоқсан-ақпан айларына сәйкес келу себебін анықтаңдар.
3.Неге өзендер мен көлдер материктің оңтүстігі мен шығыс бөлігінде орналасқан ?
4.Не үшін материкте жер асты суларының қоры мол болып келеді ?«Талдау»
(салыстыр,айырмашылығы неде,ұқсастығы неде, тақырыптың басты идеялары деген тапсырмалар болуы керек)
(6 ұпай)
1.Салыстыр.
Венн диаграммасын толтыру арқылы материктің батысы, шығысы және орталығының климатын салыстырыңдар.
2.Тақырыптың басты идеясын жаз.
«Жинақтау»
( қорытынды шығар, кесте толтыр,тірек сызба сыз, сөзжұмбақ , сұрақтар құрастыру тапсырмалары оқушының негізгі идеяны толықтыруына мүмкіндік береді)
(4,6,8 ұ)
1.Логикалық сызбадағы бос орындарды толтыр.
климаты
Субэкватоторлық
Ең …… мматерикмматерик2.Семантикалық картаны толтыр.
Атауы Арал Көл Өзен Климат
белдеу Тау Ғалым
Тасмания +
Эйр +
Тропиктік +
Аустралия Альпісі +
Миклука Маклай +
Муррей +
Куперс-Крик +
Дарлинг +
Джон Эйр +
Қоңыржай +
Жаңа Гвинея +
3. «Материктерге саяхат:Африка мен Аустралия» тесті.
1- Африка; 2-Аустралия
Солтүстігінен Жерорта Теңізінің суымен шайылады. 1
Ең ыстық материк.1
Шығыс жағалауын Джеймс Кук ашқан.2
Материк тұтасымен Англияның құлдығында болған.2
Ең құрғақ материк.2
Қазіргі мұз басу іздері кездеспейді. 2
Ең үлкен шөл орналасқан.1
Солтүстік шығысында Маржан рифі бар. 2
Сөнбеген жанартауы жоқ бірден бір материк. 2
«Қолдану »
( оқулық, картамен жұмыс жүргізу барысында берілетін бекіту тапсырмалары)
( 10 ұпай)
Кескін картамен жұмыс.
1.Аустралияның өзендері мен көлдерінің атауларын жаз.
2.Климаттық белдеулердің шекараларыны анықта.
«Бағалау. Жоба қорғау» (Сен қалай ойлайсың? Не істер едің? сияқты тапсырмалар өмірдегі жағдайларды шеше білуге бағытталып беріледі)
( 12 ұпай)
Оқушы сыни тұрғыдан ойлана отырып өз ойын айтуы керек.
Егер сіз Аустралия материгінің Эйр көлі аумағында қалып кеттіңіз,тірі қалу үшін не істер едіңіз ?
Рефлексия
Бүгінгі сабақта не ұнады?
Бүгінгі сабақта не ұнамады?
Қандай ұсынысыңыз бар?
Стикерлерді тақтаға жабыстырады, өзін-өзі бағалау парақтарын толтырады.
Сергіту сәті
Жұмбақтарды шешу және жауаптарын орыс,ағылшын тілдеріне аудару.
1.Ақ боз атым орнында,
Ақ көбікке малынды.
Тұяқпен тас атқылап,
Таудан түсті шапқалап.(өзен-река-river)
2.Бар ма жоқ па оны білмейсің,
Ол жоқ болса өмір сүрмейсің. (ауа-воздух-air)
3.Қаласы жоқ үйі жоқ,
Өзені жоқ,суы жоқ.
Орман бар,түбі жоқ,
Бақшасы бар,гүлі жоқ.(карта-карта-map)
4. Жылт-жылт еткен,
Жылғадан өткен.(су-вода-water)
Бағалау:
Оқушылардың бағалау парағын салыстыра отырып, бағаланады.
Оқушылар өздерін бағалау парағы арқылы бағалайды. Мұғалімнің бағасын күнделікке қойдырады.
Үй тапсырмасы: § 53,54 оқу.Эссе жазып келу.