К?пмушені к?бейткіштерге жіктеуге есептер шы?ару
Семей қаласы.№39 ЖОББМ
математика пәнінің мұғалімі:Г.З.Тасқынбаева
Сабақтың тақырыбы: Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуге есептер шығару
Мақсаты: 1) Қысқаша көбейту формулаларына оқушылардың білімін жетілдіру, пысықтау.
2) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің тәсілдерін бекіту
3) Оқушыларды адамгершілікке, шындыққа, әділ болуға баулу.
Сабақтың түрі:Бекіту сабағы
Қолданылатын әдіс-тәсілі: Ойын,топпен,жекеше жұмыс жасау.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру: (сәлемдесу, түгендеу) (2 мин)
Үй жұмысын тексеру
(Алгебра ұғымының пайда болуы және қалыптасуы)
«Шынжырдағы үзбелер»
I – тур: (сұрақ-жауап)
II – тур: (топтағы әр оқушыға тапсырма беріп,жауаптары бойынша өздері тексереді)
«Сиқырлы сандықша» (Жүргізушіге тапсырма беру)
Қорытындылау
Бағалау
«Құпия сөз» ойыны (Сұрақтарға жауап беріп, сөздерді ілу)
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу
Топтау ортақ көбейткішті жақ- қысқаша көбейту әр түрлі
ша сыртына шығару формулалары тәсілдер
Сұрақтар:
Алгебра дегеніміз не? (Жібек)
Алгебраның алғашқы элементтері қай елдерде қолданылған? (Дана)
«Алгебра» атауы қалай туындалған? (Ринат)
Алгебраның қалыптасуына қандай ғалымдар үлес қосты.
I – тур. Әр топқа тапсырма беріледі
Екі өрнектің қосындысының квадратының ережесін айт
Екі өрнектің квадраттарының айырмасы дегеніміз не?
Екі өрнектің қосындысының кубы дегеніміз не?
Екі өрнектің кубтарының қосындысының формуласын жаз
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің қандай тәсілдері бар?
6)10-15 дейінгі сандардың квадраттарын айт.
II – тур. Есептер беріледі.
№1
Көпмүшені көбейткіштерге жікте
5а2-5b2 x9-n9a3-8 18a3-14a2b+16ab2-127b3x3-3x2y+3xy2-y3№2
Көпмүшені көбейткіштерге жікте
a4-2525x2+49y2-70xy3ax3-3ay3127a3+16a2b+14ab2+18b3 (a-b)3-3(a-b)2№3
Көпмүшені көбейткіштерге жікте
49x2-81y2a3+864m9+240m6n2+300m3n4+125n6x2-4xy+4y2-x-2y3ax+ay+bx+by№4
Көпмүшені көбейткіштерге жікте
a4-b4 xy2+x2y3x9-y336m2-48mn+16n2(x-3y)4-27x+81y№5
Көпмүшені көбейткіштерге жікте
9x2-16y2a2+6a+9x3-y39-x2ax+1+x+1 №6
Көпмүшені көбейткіштерге жікте
25x2-x+y2x3+271000x9+90x6y2+90x3y4+27y63m2-3n22ax+y+x+yМұғалім оқушыларға есеп жауаптарын береді, оқушылар осы жауаптарға қарап отырып өздерінің шығарған есептерін өздері тексереді. Соңында оны жүргізушілер бағалайды.
«Сиқырлы сандықша»
I –тур. Логикалық есептер.
Төменде жетіспеген санды табыңыз
1, 8, 27, ?, 125, 216
Бос жерге қандай сан қою керек
48
16
24
4
12
2
6
48
Төмендегі фигуралардың қайсысы басқалардан өзгеше?
АРЫСТАН ҚОЙДЫ 2 САҒАТТА ,ҚАСҚЫР 3 САҒАТТА, ИТ 6 САҒАТТА ЖЕЙ АЛАДЫ.ОЛАР БАРЛЫҒЫ ҚОСЫЛЫП ОСЫ ҚОЙДЫ ҚАНША САҒАТТА ЖЕЙ АЛАДЫ
а)1 В)2 С)3 д)1,5
II – тур
Теңдеуді шеш:
(x+2)3=x3+8
6(x+1)2+2x-1x2+x+1-2(x+1)3=32Ықшамдаңдар және нәтижесін есептеңдер.
8x3-12x2y+6xy2-y3+12x2-12xy+3y23(m-1)2+m+2m2-2m+4-(m+1)3Қорытындылау. Бағалау. Үйге тапсырма беру: №440, 441,443.