Ашы? саба? Бейметалдар ж?не металдар туралы білімді ?орытындылау (9 сынып)
Күні: 23.02.15
Сыныбы: 9 «Б»9 «А»
Сабақ тақырыбы: Металдар және олардың қосылыстарының табиғи орта және тірі организмдер үшін маңызы.
Сабақтың түйінді мақсаттары және оқыту талабына қол жеткізу тәртібі:
Металдар және олардың қосылыстарының табиғи орта және тірі организмдер үшін маңызы.
Белсенді сабақ беру тәсілдері мен сабақтағы жұмыс түрі:
Жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс
Сабақтың нәтижелері (Оқушылар білетін, түсінетін болады және жасай алады):
Білу: Металдар және олардың қосылыстарының табиғи орта және тірі организмдер үшін маңызын біледі. (барлығы)
Түсіну: Металдар және олардың қосылыстарының табиғи орта және тірі организмдер үшін маңызын түсінеді. (көпшілігі)
Қолдану: Металдар және олардың қосылыстарының табиғи орта және тірі организмдер үшін маңызы. (бәрі)
Бағалау (әрбір оқушыны оқыту туралы білу):
2 жетістік, 1 ұсыныс айту, өлшемдік бағалауды пайдалану
Жоспарлау барысында әр оқушының сұраныс-талабын есепке алу:
Мен тапсырма мақсатына қол жеткізуге көмектесемін. Мен сондай-ақ топтарды аралап шығамын. Сабақ соңында стикер толтыртамын.
Ресурстар мен жабдықтар (алдын ала тапсырыс беру қажет тех.құрылғылар тізімі): пауер пойнт, үлестірмелер, плакаттар, жұмыс парақтары
Рефлексия:
Сабақ туралы жалпы ойың?
Не жақсы өтті?
Қайсы жақсы шыққан жоқ?
Қандай күшті жақтарға сүйене аласыз?
Сіз нені дамытар едіңіз?
Нені өзгерткіңіз келеді?
Қандай ерекшелік байқалды?
Сабақ барысы
Уа-қыт Бөлім Мұғалім іс-әрекеті Оқушылар іс-әрекеті Ресурстар
5 мин Кіріспе Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстырамын және жұмыс жоспарымен таныстырамын
1-қадам: Ортақ жеке жұмыс
2-қадам: Венн диаграммасы
3-қадам: Топтық жұмыс «Ой қозғау» (Кестемен жұмыс)
4-қадам: Топтық жұмыс (Миға шабуыл)
5-қадам: Есеп шығару
6-қадам: Қорытынды (мұғалімнің, оқушылардың пікірін тыңдау)
ББҮ (білемін, білгім келеді, үйрендім) әдісін қолдану Оқушылар күн мен сабақтың тақырыбын және жұмыс жоспарын таратылған жұмыс парақтарына жазады. Сонымен қатар ББҮ кестесіндегі білемін, білгім келеді деген бағандарды толтырады.
№3-2014
Презентация, жұмыс парағы
3 мин Үй тапсырмасын сұрау Өткен материалды еске түсіру, оқушыларға сұрақ қоямын:
1-сұрақ: Металдар құймалары қандай?
2-сұрақ: Металдар қосылыстары қандай?
3-сұрақ: Қазақстандағы металдар кен орындары қандай?
4-сұрақ: Құймаларды алу әдістері қандай? Оқушылардан сұралатын болады, біліммен бөліседі. Презентация
3 мин Оқушылар өткен тақырып бойынша венн диаграммасын беремін. Оқушылардан сұралатын болады. плакаттар
Тұсау
кесер Металдардың маңызы қандай?
Оқушылардан сұралатын болады. 12
мин Негізгі бөлім
Оқушыларға жаңа тақырыпты джиксо әдісі бойынша топтарға бөліп оқытамын.
Әр топтан бір баяндамашы шығып айтып өтеді оқулық
7 мин Тақырыпты дамыту мақсатында «Ой қозғау» (кестемен жұмыс) әр топқа формула жазылған кесте таратамын, 2 жетістік, 1 ұсыныс айтып отырамын Кестедегі формуланың молярлық массасын табады Үлестірме қағаздар
5 мин Оқушыларға топтық жұмысқа арналған тапсырманы таратамын. Жұмыс аяқталғанда жауабы жазылған парақтарды таратамын. 2 жетістік, 1 ұсыныс айтып отырамын Оқушылар жұмысты жұппен толтырады. Жұмыс аяқталғанда таратылған жауаптар бойынша бір-бірінің жұмысын тексеретін болады. презентация, тарату материалы
5
мин Оқушылардан тақырыпты қаншалықты меңгергенін білу мақсатында есеп шығарту.
Есепті шығарып болғаннан кейін, жауап кілті жазылған парақты топтардың бақылаушыларына беремін. Оқушылар есепті жұппен орындайды, жұмыс аяқталғаннан кейін топтың бақылаушысы өз тобындағы оқушылардың жұмысын кілт бойынша тексеретін болады. Үлестірме қағаздар
5 мин Қорытынды ББҮ әдісін қолдану, яғни соңғы үйрендім деген бағанды толтыру
Сонымен бірге оларға сабақ рефлексиясын жұмыс парағының соңына, түсінбеген 1 сұрағын стикерге жазуды тапсыру
Үй тапсырмасы: оқу сұрақтарға жауап. Оқушылар ББҮ кестесіндегі үйрендім деген бағанға осы сабақ барысында не үйренгендігін жазады
Сонымен бірге сабақ рефлексиясын және сабақ барысында түсінбеген 1 сұрағын стикерге жазып тапсырады.
Жұмыс парағы