Конспект урока украинского языка в 4 классе по теме: Обобщение знаний о тексте, предложении
Урок української мови у 4 класі з російською мовою навчання
Тема уроку: Узагальнення знань про текст, речення.
Мета: закріпити знання учнів про текст, речення;
розвивати вміння висловлювати свої думки, пам’ять, мислення, вміння робити висновки;
виховувати любов до природи.
Обладнання: малюнки на тему «Осінь», картки для роботи в групах, підручник (Хорошковська О.Н, Воскресенська Н.О. українська мова. Мова і мовлення. Правопис. – К.: Промінь, 2004)
Тип уроку: урок закріплення знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
Сядьте, діти, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько.
Голову вище підніміть,
Свої плечі розведіть.
Мені, діти, усміхніться,
Веселіше подивіться.
ІІ. Актуалізіція опорних знань учнів. Оголошення теми і мети уроку.
1. Робота над віршем.
Осіннє золото осипалось до ніг,
Пташки давно у вирій полетіли.
Далеко за моря їх шлях проліг –
Сади й ліси без них осиротіли.
Опале листя стиха шурхотить,
В верхів’ї сосен вітерець співає.
На самоті осінній сум звучить,
Земля втомилась і відпочиває.
Яка пора року описується у вірші?
Який настрій викликає у вас вірш?
Чи є цей вірш текстом? Доведіть.
Сьогодні на уроці ми з вами будемо закріплювати свої знання про текст і речення.
ІІІ. Повторення вивченого про текст і речення.
1. Хвилинка каліграфії
2. Словникова робота.
Осінь (яка?), (що робить?)
3.Тестове завдання
А Б В
Текст – це … відповідь на запитання зв’язані між собою слова спілкування
Мета тексту – це те… про щоcь розповідається чогось навчає про щось запитується
З яких частин складається текст? Тема, мета, заголовок Абзаци Зачин, основна частина, кінцівка
Які бувають тексти? Розповідні, історичні Фантастичні Текст-опис, текст-розповідь, текст-міркування
Речення виражає: Погляд на події Розповідь про когось або про щось Закінчену думку
Речення бувають: Розповідні, спонукальні, питальні Веселі, сумні Ласкаві, сердиті
Ви показали гарні знання з теми. А зараз ми ці знання будемо використовувати у роботі.
4.Робота над реченнями з однорідними членами.
Давайте пригадаємо вірш, який ми прочитали на початку уроку.
До якого типу можемо віднести вірш?
Який заголовок можете дібрати до нього?
Які пташки відлітають у вирій?
Які дерева скидають листя восени?
Складіть речення з однорідними членами:
1 варіант: однорідні члени речення – назви пташок.
2 варіант: однорідні речення – назви дерев.
ФізкультхвилинкаГрупова робота
1 група
Доберіть до тексту заголовок. Спишіть його. Визначте звукову модель виділеного слова.
Осіннє сонце позолотило листя на деревах. Пофарбувало його у жовті й червоні павутиння. Давно не чути солов’їного співу. В лісі не кує зозуля.
2 група
З поданих слів побудуйте речення, запишіть їх. До тексту доберіть заголовок.
Ясна, була, тепла, осінь.
Було, повітря, осіннє, прозоре.
Сонце, на заході, стояло, золоте, велике.
Промінням, під, його, беріз, сяяло, листя, жовте,та, золотом, лип.
3 група
Відновіть текст. Доберіть до нього заголовок. Визначте граматичну основу у другому і третьому реченнях.
Тепер збирає гриби і сушить на сучках.
Прийшла осінь.
Приготувала вона до зими тепле м’яке кубло.
Заклопотано стрибає білочка між гіллям.
Носить у дупло різне насіння, жолуді й горіхи.
Творча робота
Складіть текст про осінь. В тексті використовуйте розповідні, спонукальні, питальні речення.
Словесне малювання.
Уявіть себе художниками. Яку б картину ви намалювали до свого твору?
ІV. Рефлексія
Яку тему ми завершили вивчати?
Чим новим поповнилися ваші знання?
Яка робота вам найбільше сподобалася?
ІV. Домашнє завдання
Написати твір «Осінь – щедра господиня», використовуючи однорідні члени речення.