Конспект уроку фізики з теми Штучні супутники Землі (10 клас)
Тема:Штучні супутники Землі.
Мета:- ознайомити учнів з поняттям штучні супутники Землі, перша та друга космічні швидкості, їх числовими значеннями;
домогтися засвоєння матеріалу на достатньому рівні , сприяти формуванню вміння використовувати знання для розв’язування розрахункових задач;
- забезпечити розвиток мови (ускладнення словарного запасу, смислової функції), мислення (вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки);
-створити умови для виховання працелюбства, дисциплінованості, поваги.
Тип уроку:урок вивчення та первинного закріплення знань.
Методи та методичні прийоми:словесні, наочні, розповідь, бесіда.
ФОПД:фронтальна
Обладнання:мультимедійний проектор, екран, роздатковий матеріал.
Хід уроку
Організаційний етап.
Підготовка учнів до засвоєння нових знань
Фронтальне опитування
1.Що називається гравітаційною взаємодією?
2.Сформулюйте закон всесвітнього тяжіння, наведіть його математичний запис.
3. Закон всесвітнього тяжіння справджується для…
4.Яку силу називають силою тяжіння?
5.Поясніть фізичний зміст прискорення вільного падіння.
6.Від чого залежить числове значення прискорення вільного падіння?
7. Запишіть і сформулюйте другий закон Ньютона.
8.Під час руху тіла по колу виникає… Який напрям воно має?
9.Запишіть формулу для визначення доцентрового прискорення.
Тема сьогоднішнього уроку – Штучні супутники Землі.
Мотивація навчальної діяльності
«Людство не залишиться назавжди на Землі, але в гонитві за простором спочатку несміливо проникне за межі атмосфери, а потім підпорядкує собі весь навколосонячний простір»
К.Е.Ціолковський
(прохання до учнів прокоментувати ці слова)
Запитання до класу1.Чи здійснилася мрія людства повною мірою?
2.Чи є потреба в подальшому вивченні космосу?
3.Чи є актуальною, на ваш погляд, проблема вдосконалення космічної техніки?
4.Навіщо в шкільному курсі вивчати штучні супутники Землі?
Так, дійсно. Сьогодення важко уявити без використання новітніх технологій: інтернет, телебачення, зв′язок. В багатьох галузях (транспорт, геологія, навігація) вже неможливо обійтися без супутникових технологій зв′язку. Виходячи з теми уроку, як ви вважаєте, які питання ми повинні з вами сьогодні розглянути?
III. Вивчення нового матеріалу (презентація вчителя)
1.Визначення ШСЗ
2.Перша космічна швидкість
3.Друга космічна швидкість
4. Розрахункові формули
5. Класифікація та використання ШСЗ (презентація учня)
ІV.Первинна перевірка та закріплення знань
Задача: Обчисліть швидкість руху Місяця, якщо відомо, що радіус його
орбіти дорівнює 384000 км. (Відповідь: 1 км/с)
V.Інформація про д/з (вчити матеріал ст.65-66, різнорівневі задачі)
Задачі
1. (с. р) Яку швидкість необхідно розвинути ракеті, щоб стати штучним супутником Венери? Зауважте, що маса Венери дорівнює 4,92∙1024 кг, а її радіус – 6050 км.
2. (д .р) У скільки разів зменшиться швидкість руху супутника Землі після його переходу з висоти 100 км на висоту 400 км? Радіус Землі вважайте рівним 6400 км.
VI. Підведення підсумків, рефлексія
Метод «Ключові слова», визначення учнями відсотків засвоєння ними матеріалу.