Урок української мови з теми Поділ іменників на відміни (6 клас)
Урок української мови в 6 класі
Тема: Поділ іменників на відміни
Мета уроку: поглибити знання учнів про іменник як частину мови, навчити визначати відміни іменників; формувати вміння знаходити іменники в тексті, визначати їх роль у реченні; розвивати творче і логічне мислення, пізнавальну активність, пам’ять, увагу; виховувати любов до української мови, культуру мовлення.
Тип уроку: Урок формування нових знань
Обладнання: підручник, картки – завдання, кросворди.
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Оголошення теми й мети уроку
Учитель. Сьогодні ми з вами здійснимо подорож до країни Морфології, у королівство Іменника. У кожній країні свої закони. Та ось і настав час розглянути питання про розподіл іменників на відміни. Тому запишіть число і тему уроку. На уроці ми познайомимось з тим, які відміни іменників існують в українській мові, як правильно поділяти іменники на відміни.
Як ви думаєте, навіщо нам треба все це знати? Ми вивчаємо цей матеріал для того, щоб грамотно використовувати іменники у реченнях, в усному й писемному мовленні.
ІІІ Актуалізація опорних знань
«Асоціативний кущ»
Учитель. Для того, щоб зайти у володіння повелительки Граматики нам треба згадати, що ми знаємо про іменник: отже,
- яку частину мови ви зараз вивчаєте?
- чим вона особлива?
- як відрізнити її від інших?
- які відомі нам роди іменника?
- які іменники належать до спільного роду?
- які числа іменника вам відомі?
- а є іменники, які мають форму тільки однини і тільки множини? Наведіть приклади.
- які іменники ми називаємо незмінюваними?
- як ви думаєте, яке відношення мають всі ці поняття до нашого уроку? (усі вони допомагають правильно визначати відміни іменників).
ІV. Сприймання і усвідомлення навчального матеріалу
У казках часто зустрічаються чарівні речі, предмети. До нас потрапила чарівна скриня, яка підготувала наступні завдання. (4 групи учнів отримують завдання – кросворд на картках.)
Лінгвістична гра “Пригадай”
Завдання групам. Запишіть у клітинки іменники, що відповідають таким значенням.
1 2 3 4 5 Птах, що полюбляє стояти на одній нозі. (Чапля)
Прийняття їжі ввечері. (Вечеря)
Природне явище з громом і блискавками. (Гроза)
Назва фрукту, який росте на дереві. (Груша)
Військовий чин. (Старшина)
1 2 3 4 5 Людина, яка грає на дудці. (Дудар)
Місце, де ремонтують кораблі. (Верф)
Їжа, яку заготовляють для худоби. (Фураж)
Будівник, який під час роботи має справу з цеглою.(Цегляр)
Людина, яка грає на кобзі. (Кобзар)
1 2 3 4 5 1.Силует, який з’являється на поверхні, коли на предмет направлене світло. (Тінь)
2.Піднесений стан людини.(Радість)
3.Пригнічений стан людини. (Печаль)
4.Інформація, почута звідкись. (Вість)
5.Здатність людини утримувати певну інформацію. (Пам’ять)
1 2 3 4 5 6 7 8 Як називаються малята цих птахів і тварин?
1.Свійська водоплавна птиця. (Каченя)
2.Цар звірів. (Левеня)
3.Великий хижак із родини котячих. (Тигреня)
4.Персонаж багатьох казок. (Вовченя)
5.Птах, один з персонажів байки І.Крилова. (Лебеденя)
6.Цар птахів. (Орля)
7.Корова. (Теля)
8.Назва якого птаха суголосна з ім’ям дівчини. (Галченя)
Відповіді учнів. Перша, друга, третя, четверта.
Пояснення вчителя. Для того, щоб визначити відміну іменника, треба визначити рід іменника, а потім виділити закінчення.
(Розгляд таблиці «Тип відмін»)
На відміни не поділяються іменники, що мають тільки форму множини (сани, ворота); незмінювані іменники (таксі, кіно) та іменники, що мають прикметникову форму (хворий, черговий, минуле).
V Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи
Вибірковий диктант. Наступне завдання для уважних і допитливих. З поданих вам слів ви повинні вибрати ті, які стосуються вашої тематичної групи (1 група – предмети побуту, 2 – меблі, 3 – продукти, 4 – домашній одяг і взуття):
Дзеркало, мама, сім’я, килимок, диван, телевізор, ліжко, іграшка, тато, бабуся, дідусь, батон, хліб, сир, масло, яблуня, кішка, молоко, годинник, торшер, ванна, тапочки, халат, Карпати, двері, брат, стілець, куртка, пальто, стіл, шуба.
У вибраних словах визначити відміни.
Ми зупинилися на станції Лінгвістична розминка “Відгадай”
Відгадайте загадки. Запишіть відгадки у стовпчик, додайте до кожного іменника прикметник, утворивши словосполучення, і визначте відміну.
1)Чорненький собака весь дім стереже. 2) Що без очей плаче. 3) Завжди в роті, а не проковтнеш. 4) Має гребінь, та не може ним чесатися. 5) Іде років двісті, стоїть на місці, лічить людський вік, а не чоловік. 6) Сидить баба серед літа, в сто сорочок одіта. 7) Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. 8) Їду, їду – нема сліду.
Довідка: 1) замок; 2) дощ; 3) зуби; 4) півень; 5) годинник; 6) капуста; 7) річка; 8) човен.
(Індивідуальна робота з картками.)
1.В якому рядку всі іменники належать до ІІІ відміни:
А) сузір’я, відкриття, узбіччя, деревце;
Б) хлоп'я, коліща, лосеня, кошеня;
В) молодь, ніч, мазь, кров.
2. В якому рядку всі іменники належать до ІІ відміни:
А) мати, мідь, подорож, рояль, сіль;
Б) біль, батько, море, весілля, ключ;
В) староста, суддя, книга, груша, стаття.
3. В якому рядку всі іменники належать до І відміни:
А) січ, туш, піч, даль;
Б) пожежа, душа, круча, армія;
В) курча, дівча, собаченя, ім'я.
4. В якому рядку всі іменники належать до ІV відміни:
А) собаченя, кошеня, хлоп'я, плем’я;
Б) січ, річ, піч, розкіш;
В) прізвище, прислів’я, вугілля, обличчя.
Розподілити наведені іменники за відмінами.
Лошаті, дівчаткові, галуззю, кореню, кобзарем, іменем, пристрасті, душею, стаття.
Скільки в реченні іменників І відміни.
Здавна в народі шанують подорожник, любисток, ромашку, полин, ожину, малину, суниці, чебрець та багато інших лікарських рослин.
А) один; б) п’ять; в) десять.
Запишіть слова і визначте типи відмін.
Січ, полк, гетьманщина, шапка, українка, вогнище, селище, теля, ім'я, ніч, річ, повір'я, каченя, село, край, весна, суддя, пастух, футляр.Фізхвилинка.
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали-сіли, встали-сіли.
Бачте, як розвеселили?
Дослідження-відновлення. Морською поштою до нас потрапила пляшка з листами. Але через вплив морської води деякі слова пошкодилися. Вам треба відновити «втрачені» слова (гори, річкою, мови, пісні, мати)
Буду я навчатись мови золотої
У трави-веснянки, у … крутої,
В потічка веселого, що постане …,
В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.
Буду я навчатись …-блискавиціВ клекоті гарячим кованої криці,
В корневищі пружному ниви колоскової,
В леготі шовковому … колискової;
Щоб людському щастю дбанок свій надбати,
Щоб раділа з нами Україна-….
Гра « Четверте зайве». Знайди зайве слово у кожному рядку, обґрунтуй відповідь. Зайвий іменник провідміняйте.
Холод, кінь, море, мати.
Мідь, січ, радість, квітка.
Вишня, Микола, плем’я, сім’я.
Ім’я, насіння, каченя, коліща.
VІ. Закріплення знань
Розподільний диктант (виписати іменники у 4 колонки за відмінами, які слова не належать до жодної – пропустити, якщо правильно розставити всі іменники, то підкресливши у 3 стовпчиках 2 від початку букву – отримаєте народне прислів’я).
Обнова, лелека, окуляри, спостерігач, осінь, лоша, кенгуру, освітлення, сирість, каченя, шосе, оздоба, вдача, вугілля, блакить, чаєня, з'єднання, мати, зайча, сім'я, столяр, алея, льон, каліка, ослятко, дядько.
VІІ Домашнє завдання
VІІІ Рефлексія. Дайте відповідь на питання учителя (так чи ні)
Ми сьогодні малювали?
У вікно ми виглядали?
Розгадали ми кросворди?
Ми катались на скейтборді?
Хором ми вірші читали?
Про відміни дізнавались?
В тексті ми слова шукали?
Може, ми ще танцювали?
Скоро задзвенить дзвінок,
Вам сподобався урок?
ХІ Оцінювання