Конспект уроку української літератури в 11 класі за темоюІ.А.Кочерга. Драматична поема Свіччине весілля


РОЗГОРНУТИЙ ПЛАН – КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ В 11 КЛАСІ
Тема: І.А.Кочерга. Життєвий і творчий шлях. Драматична поема «Свіччине весілля».
Мета:
ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом видатного українського письменника Івана Кочерги, розкрити складний і суперечливий шлях митця в українську літературу;
познайомити ліцеїстів із драматичною поемою «Свіччине весілля», розкрити художнє втілення у драмі ідеї незалежності народного духу;
розвивати в учнів допитливість, уміння висловлювати свої думки щодо прочитаного;
виховувати любов до історії свого народу.
Обладнання: підручник, текст драматичної поеми «Свіччине весілля», мультимедійна презентація.
Перебіг уроку:
І. Оголошення теми, мети й завдань уроку.
ІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1.Группа «Дослідники».
Учні розповідають про життєвий та творчий шлях Івана Кочерги.
06.10 1881 Народився в містечку Носівка на Чернігівщині в сім’ї залізничного службовця.
НАВЧАННЯ ПРАЦЮЄ ТВОРЧІСТЬ
Чернігівська гімназія Канцелярист Чернігівської контрольної палати 1910 - перша п’єса
«Песнь в бокале» (рос. мовою)
Юридичний ф-т Київського університету
(1889-1903 ) Ревізор 1925 - «Фея гіркого мигдалю»
З 1928 - працівник житомирських газет
За часів Великої Вітчизняної Війни у редакціях газет Уфи , Києва, Москви 1927 - історична п’єса «Алмазне жорно»
1930 - драматична поема
«Свіччине весілля»
1944 - драматична поема
«Ярослав Мудрий»
та багато інших
29.12.1952 Письменник помер. Поховано в Києві на Байковому кладовищі.
2.Група «Історики».
Учні розповідають про історичні умови, зображені у драмі «Свіччине весілля».
Якось, переглядаючи в бібліотеці стародавні документи, Кочерга звернув увагу на грамоти литовських князів, датовані 1494 і 1506 роками, в яких ішлося про заборону київськими воєводами, нібито з протипожежних міркувань, засвічувати світло в будинках жителів міста.
Ще в 14 столітті Литовське феодальне князівство, скориставшись слабістю руських земель, захопило всю Західну Русь, а також Південно- Західну і Півнично-Східну. Великий князь литовський Ольгерд став володарем Чернігово-Сіверщини, Поділля і Київщини.
3.Групова робота.
1 група Складає сюжетний ланцюжок драми
2 група Дає характеристику Меланки, Івана Свічки, Ольшанського
3 група Складає опорний конспект « Драматична поема
«Свіччине весілля»» ( час написання, тема, головні герої, ідея твору)
Додатковий матеріал
«Свіччине весілля»
(1930)
Драматична поема- невеликий за розміром віршований драматичний твір, у якому тема чи проблема розкривається за допомогою виражальних засобів і драми, і епосу, і лірики одночасно.
Тема: зображення підневільного життя київських ремісників початку 16 ст. та їх боротьби проти литовських феодалів за свої привілеї та права.
12001526733500331089026733500Сюжетні лінії
Стосунки між київськими Любовний трикутник
ремісниками і воєводою Свічка - Меланка - Ольшанський
Сюжетний ланцюжок
1.Експозиція.
Знайомство з гуртом дівчат, Коляндрою, Козеліусом, Меланкою.
2. Зав’язка.
Незадоволені ремісники збуджено відгукуються на нові «насильства і притуги» воєводи.
3.Розвиток дії.
Цеховики гнівно висловлюють своє незадоволення війтом Шавулою, до нього звертається Іван Свічка;
Меланка відвернулася від Ольшанського;
арешт Меланки;
сутичка між городянами і князівською вартою;
Івану Свічці вдається здобути князівську грамоту про скасування «темного закону»;
арешт Свічки.
4.Кульмінація
Меланка у весільному вбранні і з погаслою свічкою благає Ольшанського про помилування коханого.
5.Розв’язка
І.Свічку звільнюють із тюрми; Меланка гине;І. Свічка вбиває Ольшанського і веде повсталих ремісників на штурм воєводиного замку.

ІДЕЯ ТВОРУ
Український трудовий народ ніколи не терпів знущань над собою, сміливо піднімався на справедливу боротьбу з усякими гнобителями в ім’я утвердження волі і справедливості.
ІІІ. Підсумок уроку.
1. Ланцюжок думок.
Чому головний герой має прізвище Свічка?
2. Оцінювання учнів.
ІV. Домашнє завдання.
Опрацювати конспект, скласти сенкан « І.Свічка» (сенкан: іменник, два прикметники, три дієслова, речення, іменник) або скласти цитатну характеристику головного героя.