Урок літературного читання з теми «Сторінки з книги природи» “ Григір Тютюнник «Ласочка»


Урок № 4
Тема уроку: Григір Тютюнник «Ласочка»
Мета.
Познайомити дітей з особистістю письменника, викликати інтерес до його життя і творчості.
Розкрити причинно-наслідкові зв'язки дружніх стосунків людин
Ознайомити із цікавою життєвою пригодою, висвітлюючи гідну поведінку осіб, причетних до неї.
и і звіра, вчити з розумінням ставитися до братів наших менших.
Закріплювати у свідомості дітей уявлення про скромність, витриманість, турботливість — риси характеру, необхідні у житті людині для мирного, гармонійного співіснування з іншими у навколишньому середовищі.
Удосконалювати вміння аналізувати, узагальнювати, доводити, швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини.
Розвивати навички читання, навички зв'язного мовлення (стислі та розгорнуті відповіді на запитання, формулювання висловлювань, висновків, детальний переказ).
Виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин.
Обладнання:
підручник
тлумачний словник;
портрет автора;
таблиці із записними словами;
картки - завдання для учнів.
Тип уроку. Комбінований.
Зміст уроку
Актуалізація опорних знань, умінь та навичок учнів.
Організаційна частина
Перевірка домашнього завдання.
Мотивація навчальної діяльності . Повідомлення теми і завдань уроку.
Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника.
Опрацювання оповідання.
Закріплення знань.
Підсумок уроку.
Домашнє завдання.


Перебіг уроку
Актуалізація опорних знань, умінь та навичок учнів.
Організаційна частина
Прошу вас, діти посміхнутись.
Урок читання час почати,
За мудрістю до "Читанки" звернутись.
У неї розуму навчатись.
«Очікування»
Що очікуєте ви від уроку? Продовжить речення «Цей урок навчить мене…».

ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Читати «Кріт-неборака» (с. 72—74).
2. За вибором:
Скласти розповідь за малюнком, використовуючи відповідні абзаци тексту.
Переказувати близько до тексту частину, де розповідається про підземну роботу крота.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. 3.1. Повідомлення теми і завдань уроку.

Твори якого розділу ми з вами читаємо останнім часом? («Цікаві пригоди братів наших менших»)
Сьогодні ми познайомимося з оповіданням Григора Тютюнника «Ласочка». Це оповідання про лисичку. Тема нашого уроку — «Незвичайна дружба...».
Ми з вами прочитаємо та проаналізуємо пригоду, яка трапилася з дідом Арсеном, і зробимо висновки про стосунки учасників пригоди їхню поведінку та вчинки, про те, чи зможемо ми з вами скористатися порадами автора у майбутньому.
Будемо навчатися читати правильно, швидко, виразно.
ІV. Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника.
4.1. Розповідь учнів про автора.
1 учень
Григір Тютюнник народився на Полтавщині у селянській родині. Доля приготувала Григору багато випробувань. Він рано залишився без батька (у 6 років). Але усе своє життя письменник з теплотою і ніжністю згадував його. Потім була ще й війна, голод. Дуже допомогли у житті хлопі, дядько і його дружина.
2 учень
З дитинства Григір Тютюнник ріс хлопчиком , чутливим до природи. Ці враження відбилися його творах — збірках оповідань для дітей «Ласочка», «Лісова сторожка», «Степова казка».
Прожив Григір Тютюнник лише 49 років, зумів залишити багато цікавих творів для дорослих і дітей.
Опрацювання оповідання.
5.1. Словникова робота.
Завдання 1.
Читання колонок слів «луною» за вчителем, потім «буксиром» у парі.
Ожеледиць, облизнулося, вудити, куняв.,
Пасовисько, підзолочений, закортіло, прокинувся
Рибалити вудочці скімлення засипав
5.2. Тлумачення слів.
Готуючись до уроку ми працювали з тлумачним словником. Перевіримо.
Робота у парі.
Завдання 2 (встановити взаємозв’язки)
Дрібушить тонкий шар льоду на поверхні землі, на деревах.
Вепри з виводками витанцьовує, швидко перебирає лаками, притупуючи.
Закортіло пискливо тихенько гавкає,

Нажива дуже захотілося.

Ожеледиць протяжне, жалібне звучання.
Туркотіли припутні дикі кабани зі своїми малятами.
Скімлення воркували (мова голубів «перелив» часті звуки) лісові, дикі голуби.
Рибалка людина, яка ловить рибу, займається рибальством.
Дзяволить принада для ловіння риби, наживка.
Прочитайте тлумачення слів.
Яке з них ви почули вперше?
Первинне читання тексту.
Чи доводилося вам бути на риболовлі?
(Спостерігати...)
Послухайте, як завдяки риболовлі потоваришували людина,з твариною.
(Вчитель читає до слів «Сидить і спить...».
Учень читає до кінця).
Що вразило?
Що найбільше запам'яталося?
Повторне читання учнями.
«Ланцюжком» по одному абзацу до «Так...».
Роз'єднати слова і прочитати. До кінця «буксиром».

Перевірка сприймання прочитаного.
Подумайте, на які частини можна поділити.
Завдання 3. Подумайте, на які частини можна поділити.
План
Довга зима.
Незвичайний гість.
Друзі-рибалки.
Ранок.
Ласоччина сім'я.
Пронумерувати пункти плану відповідно до послідовності розгортання подій. (робота в групі)
Перевіримо. На дошці план.
1. Ранок.
2. Незвичайний гість.
3. Друзі-рибалки.
4. Довга зима.
5. Ласоччина сім'я.
Читання твору мовчки.
Прочитайте текст мовчки, відшукавши кожну частину (олівцем позначити початок).
Перевіряємо. Читаємо початок кожної частини.
Яка частина відповідає ілюстрації в підручнику?
Опрацювання тексту за планом,
1-а частина «Ранок».
Прочитати опис ранку.
Які фарби і звуки сповіщали про його прихід? Зачитайте слова і словосполучення, які на це вказують.
Фарби: червоніло небо, бродив туман, підзолочений сонячним промінням.
Звуки: туркотіли, вистукували, лунко тріщало, хро-хро, хря-хря.
2-а частина «Незвичайний гість»
«Торбинка запитань» (відповіді на запитання).
З ким і як зустрівся дід Арсен? (Дід Арсен побачив лисеня, коли воно з'явилося високо на кручі, супроти човна, і тоненько скімлило).
Чому воно там з'явилося? (Лисеня захотіло рибки)
Що ж робило лисеня? ( Просило рибки)
З яких слів видно, що лисеня хотіло і просило рибки? («Почулося тихеньке скімлення», «схиливши голову набік, дивилося трохи здивованими і зовсім не хитрими очима», «перевело погляд у задок човна і «облизнулося», «тоненько пискнуло», «прудко підскочило і ухопило її передніми лапами»)
Чи можна дії лисеняти розцінювати як його мовлення з дідом Арсеном? (Так)
Хто цю розмову передав? (Автор)
То чому Арсен назвав лисеня Ласочкою? (Бо воно захотіло поласувати рибкою). Отже, від слова «ласувати» — їсти що-небудь смачне. Маленьке лисеня було ласолюбом — охочим до всього смачного.
3-я частина «Друзі-рибалки». Вибіркове читання.
Вчитель:
Знайдіть у тексті і прочитайте, чого навчилося лисеня у Арсена?
Знайдіть і прочитайте, як Ласочка допомагала рибалити.
4-а частина «Довга зима». Переказ прочитаного.
Вчитель.
Прочитайте мовчки і перекажіть близько до тексту. Оцінити відповідь. (Робота у парі).
Фізкультхвилинка.
5-а частина «Ласоччина сім'я». Виразне читання.
Як Арсен упізнав Ласочку в дорослій лисиці?
Характеристика героїв оповідання.
Арсен Ласочка
небагатослівн (-ий, -а) мудр (-ий, -а) хоробр (-ий, -а) розуми (-ий, -а) спостережлив (-ий, -а) ненабридлив (-ий, -а) привіти (-ий, -а) кмітлив (-ий, -а) здібн (-ий, -а) щедр (-ий, -а) небайдуж (-ий,-а) трудолюбив (-ий, -а) витримай (-ий, -а) терпелив (-ий, -а) відповідальн (-ий, -а) Вчитель.
Подумайте, які слова можна вибрати для характеристики героїв, поясніть вибір словами з тексту.
Яким ви уявляєте Арсена? Яка у нього зовнішність, який характер? Підтвердить це і словами з тексту.
Діти.
Зовнішність Арсена: старий, на це вказують слова «старий Арсен», «куняв у човні», «часто- густо засинав», «рибу — бабі та внукам на юшку».
Характер Арсена: небагатослівний, але мудрий і спостережливий: зрозумів, чого хоче звір; оцінив; що перед ним дуже здібна тваринка; добрий, веселий, щедрий і гостинний, бо не прогнав звіра, пригостив, зрадів, коли знову побачив; небайдужий, бо хвилювався і згадував Ласочку взимку, чекав на першій риболовлі навесні.
Якою ж була Ласочка?
Розумною: бо знала, як просити у людини їсти; працьовитою: бо «заробляла» рибку своїм трудом — рибалила; ненабридлива , скромна: бо знала міру — просила і з'їдала лише одну рибину; спостережлива, терпелива та витримана, бо була справним рибалкою; здібною, бо розуміла команди («Встань!», «Ляж!») та мову Арсена; прудка — лапами ловила і рибу; турботлива мама, бо привела своє лисеня на науку, вчити рибалити; відповідальна, ніколи підводила діда Арсена і повністю заміняла його на риболовлі, коли він засинав; доброзичлива, бо відкрито показалась людині.
(На дошці запис — підсумок характеристик героїв оповідання).
Ласочка Арсен
Розумна мудрий
працьовита спостережливий
скромна щедрий
не набридлива небайдужий
спостережлива турботливий
терпелива добрий
витримана здібна відповідальна VI.Закріплення знань.
Узагальнююча бесіда. Аналіз ідейної спрямованості тексту.
То які ж стосунки склалися Арсеном і Ласочкою? (Дружні, товариські)
Отже, Арсен і Ласочка подружилися, більше того, стали співпрацювати, рибалити разом.
А чи можна із запису характеристик персонажів зробити висновок про те, які риси вдачі допомогли їм налагодити дружні та товариські стосунки?
А чи хочете ви, щоб ваші стосунки з іншими теж були такими?
То чого ж навчає нас автор, яка головна думка оповідання?
(Товаришувати і дружити зі звірами. У добрій справі виявляти терпіння і наполегливість.)
Підсумок робить учитель
Описуючи добрі стосунки людини і звіра, вказує нам на один із шляхів до прекрасного і доброго у житті: шануйте природу - товаришуйте і дружіть з «братами нашими меншими», і стосунки стануть окрасою нашого життя.
VІІ. Підсумок уроку.
Який твір читали? Чому у нього така назва?
Який цей твір за жанром: оповідання, казка чи науково-популярний твір? Доведіть свою думку.
Чого навчає нас автор своїм оповіданням?
Яка головна думка твору?
Чи виконали ми основне завдання уроку?
Як ми це зробили? (Проаналізували вчинки і поведінку головних персонажів твору).
Оцінювання.
Спробуйте оцінити свою роботу. (Діти оцінюють, вчитель остаточно виставляє оцінку).
VIIІ. Домашнє завдання.
(Кожна група отримує завдання додому)
І група – читати на швидкість.
ІІ група– підготувати переказ прочитаного за складеним планом.
ІІІ група– написати твір – продовження оповідання.
ІV група – досконало читати текст, вміти знаходити