Урок-игра по украинскому языку для 7 класса «Дієприкметник як особлива форма дієслова»
ОДЕСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА № 81
І-ІІІ СТУПЕНІВ ОДЕСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УЗАГАЛЬНЮЮЧИЙ УРОК-ГРА
З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ДЛЯ УЧНІВ 7 КЛАСУ
ЗА ТЕМОЮ:
«ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА»
Учитель:
ГРУБІНА
ОЛЕНА ПЕТРІВНА
Пояснювальна записка до узагальнюючого уроку-гри
з української мови за темою
«Дієприкметник як особлива форма дієслова»
Чи може сучасний урок української мови бути радісним і цікавим для учнів? Чи може він розкрити творчий потенціал особистості, поставити її в ситуацію морального вибору і прийняття нею самостійного рішення? Ствердно відповісти на ці запитання можна лише за умови, якщо у процес навчання вводити нові форми проведення уроків. Такий підхід забезпечує позитивну мотивацію здобуття знань з мови, активне функціонування інтелектуальних і вольових сфер, дає відчуття потреби у самоосвіті, формує стійкий інтерес до предмета, зрештою, сприяє розвитку творчої особистості.
Відомий психолог Д. Ельконін чітко висловився на предмет того, що гра – це форма творчості, природна потреба організму. Тому нові підходи до вивчення мови слід шукати у резерві навчальної гри, яка здатна активізувати діяльність, підвищити інтерес до предмета і, що важливо, стимулювати різні види спілкування, розвивати мовлення.
На початку вивчення теми «Дієприкметник як особлива форма дієслова» перед учнями було поставлено певні цілі і завдання, які розкривали зміст всієї теми, мотивацію та необхідність її вивчення. При проведенні даного уроку проводиться теоретичне та практичне закріплення змісту теми у формі змагань за допомогою методу вправ, контрольно-корекційної бесіди, методу незакінченого речення, використання методів ейдотехніки, рефлексії щодо самооцінки знань учнів.
Групова робота виховує самостійність учнів, відповідальність за колективний результат; навчає дітей робити аналіз, оцінювати індивідуальний варіант рішення і формування на цій основі колективного рішення. Учні навчаються бачити іншу точку зору, аргументовано приймати чи заперечувати її, тобто ставати на позицію іншої людини, відновлювати логіку її міркувань, ставити питання у коректній формі.
Узагальнюючий урок-гра з української мови (7 клас)
ТЕМА: Дієприкметник як особлива форма дієслова.
МЕТА: Навчальна - поглибити знання учнів про дієприкметник як особливу форму дієслова, граматичні ознаки, відмінювання, творення, правопис дієприкметників; закріпити знання про дієприкметниковий зворот, виділення дієприкметникового звороту на письмі та в усному мовленні.
Розвиваюча - розвивати в учнів кмітливість, зв'язне мовлення, культуру мови.
Виховна - виховувати у дітей любов до рідної мови, повагу до людей похилого віку, до однокласників через групову роботу, вчитися спілкуватись та працювати в колективі, в групі, навчати добру, збереженню національних традицій українського народу .
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
(Під час проведення уроку учні вміють розпізнавати дієприкметники, визначати їх граматичні ознаки, правильно використовувати у мовленні, знаходити вивчені орфограми, пояснювати їх за допомогою правил, обґрунтовувати вживання розділових знаків, правильно писати слова з вивченими орфограмами, виділяти комами дієприкметникові звороти; знають загальне значення дієприкметника, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль, особливості творення, вивчені орфографічні та пунктуаційні правила).
Методи та прийоми: слово вчителя, метод вправ, контрольно-корек-ційна бесіда, метод незакінченого речення, використання методів ейдотехніки.
Наочність: опорний плакат, картки, таблиці щодо вивчення граматики української мови, піктограми учнів.
План уроку: І. Оголошення теми та завдань уроку.
ІІ. Актуалізація знань:
1) проведення розминки;
2) робота за картками;
3) хвилинка для відпочинку;
4) продовження роботи за картками.
ІІІ. Домашнє завдання.
ІУ. Рефлексія.
У. Підведення підсумків уроку.Мовлення людини - це обличчя людини. Сократ казав : "Скажи мені що-небудь, щоб я тебе побачив". У залежності від того, як людина володіє граматичними нормами мови, настільки правильно вона будує своє висловлювання.
Епіграф до уроку: "Витри піт солоний із чола
І трудись, забувши про утому,
Бо людина ціниться по тому,
Чи вона зробила, що могла."
(М. Луків)
Хід уроку:
Учні заходять у клас, обираючи зі скриньки по одному кольоровому квадратику. Парти розташовані так, що учні сідають групами (командами), залежно від вибраних кольорових квадратиків.
І. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Сьогодні ми проводимо узагальнюючий урок-гру на тему "Дієприкметник як особлива форма дієслова". На уроці нам треба узагальнити та закріпити вивчену тему, придбати мовні уміння і навички, які допоможуть вам у подальшому навчанні.
Урок-гра має назву "Не відступись".
Ваше завдання наступне: дати якомога більше правильних відповідей на запитання, тим самим набираючи найбільшу кількість балів для своєї команди.
Під час проведення розминки ми оберемо лідерів команд.
При проведенні основної частини вам будуть запропоновані 7 запитань (запитання є у кожної команди на картках). Якщо ви правильно і першими відповідаєте на них, то в нагороду команда одержуєте 12 балів.
II. Отже, починаємо! Розминка! (конкурс для виявлення лідерів команд).
Ми з вами вивчаємо розділ мовознавства, який називається морфологією.
Що вивчає морфологія? (запитання для команди «зелених»)
На які дві групи поділяються всі частини мови? (запитання для команди «червоних»)
Які ви знаєте форми дієслова? (запитання для команди «синіх»)
Яка особлива форма дієслова називається дієприкметником? (запитання для команди «жовтих»)
Назвіть граматичні ознаки дієприкметника (запитання для команди «білих»)
Яку синтаксичну роль виконує дієприкметник в реченні? (запитання для команди «фіолетових»)
Молодці, правильно відповіли на всі запитання. Тепер команди мають своїх лідерів-капітанів. Бажаю всім капітанам привести свої команди до перемоги. Успіхів вам!
Знайдіть у себе на столі картку під № I. Завдання цієї картки наступне:
Записати дієслова, утворити від них дієприкметники.
Палати, опрацювати, стривожити, зігріти, одержати, вишивати, атакувати, бити, відпочивати, добирати.
Картка №2
У картках під номером 2 завдання для кожної команди різне. Треба провідміняти дієприкметник, виділяючи закінчення.
І команда- запланований (ч.р., одн.)
П команда - заплановане (с.р., одн.)
Ш команда - запланована (ж.р., одн.)
ІУкоманда - заплановані (мн.)
У команда – завершене (с.р., одн.)
УІ команда – завершені (мн.)
Біля дошки працюють по одному представнику від кожної команди.Виконані завдання перевіряємо разом.
Картка № З
Перекласти словосполучення українською мовою, визначати суфікси дієприкметників:
пожелтевшая трава;
шелест падающих листьев;
сияющий луч;
- зеленеющая трава;
увядший цветок;
постаревшкй человек;
немеркнущая слава.
Це завдання виконують всі команди самостійно, потім перевіряємо.
Ми з вами, діти, добре попрацювали, а зараз - хвилинка для відпочинку.
Читаю учням вірш М. Луківа, обговорюємо тему, повчальний зміст твору. Потім пропоную дітям за допомогою методів єйдотехніки вивчити частину вірша напам’ять.
Не зобидь ні старця, ні дитину, Поділись останнім сухарем.
Тільки
Не зобить ні старця, ні дитину,
Поділись останнім сухарем.
Тільки раз ми на землі живем.
У могилу не бери провину.
Зло нічого не дає, крім зла,
Вмій прощати, як прощає мати.
За добро добром спіши воздати,- Мудрість завше доброю була.
Витри піт солоній із чолаі трудись, забувши про утому,
Бо людина ціниться по тому, Чи вона зробила, що могла.
Скільки сил у неї вистачало,
Щоб на світі більше щастя стало.
Використовуючи методи «референт», буквені піктограми, піктограми,
учні за 2-3 хвилини вивчають виділені рядки напам’ять. (Додаток до уроку
№ 1)
Картка № 4
Перед тим , як почати працювати над цим завданням, давайтепригадаємо, як утворюються активні дієприкметники теперішньогоі минулого часу, і як утворюються пасивні дієприкметники.
Утворити від поданих дієслів активні дієприкметники тепер. часу:
любити, зеленіти, співати, літати, крокувати, бажати, одягатися,
виконувати.
2.) Утворити від поданих дієслів активні дієприкметники минулого часу:
зрозуміти, згоріти, побіліти, порости, порідіти, помолодіти, зрадіти.
3.) Утворити від поданих дієслів пасивні дієприкметники:
здобути, пройти, відчинити, вимити, загартувати, молоти, почути,
згадувати.
Це завдання учні виконують усно.
Картка № 5
Пригадайте, будь ласка, що називається дієприкметниковим зворотом?
Як ми виділяємо дієприкметниковий зворот на письмі та в усному мовленні?
Завдання картки наступне:
уведіть дієприкметникові звороти в речення так, щоб перший зворот стояв на початку, другий - у середині, а третій – у кінці речення. Поясніть вживання розділових знаків.
1.) Підготовлений гуртківцями
2.) Присвячені 200-річчю міста.
3.) Зібрані юними натуралістами.
Картка № 6
Подані речення перепишіть з зошити, поставте розділові знаки, поясніть їх вживання.
І.) Чисто вибілені хати приваблювали своєю різноманітністю.
2.) Хіба можна уявити собі українську хату не заквітчану рушниками?
3.) У хаті тихо німували дбайливо припасовані на стінах мамині рушники.
4.) Розправляє свої широкі конопляні крила рушник вишитий працьовитими руками простої селянки.
Картка № 7
- Поясніть, коли НЕ з дієприкметниками пишемо разом, а коли окремо.
Назвіть орфограму.
Завдання виконуємо усно.
(Не)розквітлий бузок; (не)налитий сонцем колос; (не)сподіваний випадок; (не)чуваний подвиг; ніким (не)зірвана квітка; (не)скінченна дорога життя; (не)позичений, а власний талант; ніким (не)переможений чемпіон.
III. Домашнє завдання.
1 рівень
Продовжити речення:
1) Я знаю, що дієприкметник – це.
Дієприкметник має наступні граматичні ознаки:.
Дієприкметники бувають двох видів
НЕ з дієприкметниками пишеться .
Дієприкметниковий зворот виділяється в усному мовленні і на письмі таким чином: .
2 рівень
Користуючись записаними реченнями (картка № 6), написати твір-мініатюру на тему "Рушник - одвічний людський символ". Бажано, щоб у ваших творах вживалися одиничні дієприкметники і дієприкметникові звороти.
ІУ. Проведення рефлексії.
Кожен учень заповнює картку, яка містить початок речень:
1 речення: «Своїми успіхами при вивченні та узагальненні теми «Дієприкметник як особлива форма дієслова» вважаю .»
2 речення: «Після сьогоднішнього уроку я виявив, що у мене є деякі прогалини у знаннях з даної теми, а саме.»
3 речення: «Робота у команді (групі) була для мене корисною тим ..»
4 речення: «Після проведення уроку-гри хочу висловити подяку .»
У. Підведення підсумків уроку.
15