Конспект урока по внеклассному чтению «Пригоди на сторінках книги І Андрусяка «Стефа і її Чакалка»
Сєдовська загальноосвітня школа I – III ступенів
Урок позакласного читання «Пригоди на сторінках книги І. Андрусяка
книги І. Андрусяка
Розробила вчитель української
мови та літератури
Карпова Ірина Вікторівна
Мета: ознайомити учнів із творчістю сучасного українського письменника І.Андрусяка, залучити якомога більше учнів до читання сучасної літератури, розвивати зв’язне мовлення учнів, виховувати справжніх шанувальників сучасної української літератури, інтерес до книжки (слайд №2)
Обладнання: виставка дитячих книжок, портрет І. Андрусяка, ілюстрації до твору.
Хід уроку:
Організаційний момент.
Оголошення теми й мети уроку й представлення очікуваних результатів.
Вступне слово вчителя.
Наш світ цікавий, дивовижний, щоразу змінюється, наповнюється новим змістом. Наше життя також перебуває в постійному русі, хочеться зупинитися, замислитися, відпочити наодинці зі своїми думками. Я пропоную це зробити разом з захоплюючою книжкою. З давніх-давен книжка була нашим добрим другом, який завжди підкаже, заспокоїть, занурить у світ дитинства.
Про що сучасна дитяча книга? Чи треба її читати?
Сьогодні на уроці ми з вами потрапимо у світ сучасної української прози.
На попередньому уроці ви отримали дослідницьке завдання та об’єдналися в творчі групи «Біографи», «Театрали», «Критики».
Актуалізація опорних знань у формі бесіди.
Інтерактивний метод «Доміно»
Дайте відповіді за методом «Доміно» (слайд №3)
Основний зміст уроку.
Очікування від уроку.
Діти пишуть на листочках свої очікування від уроку, вчитель вивішує їх на дошці.
Робота в групах.
Перша група «Біографи презентує сторінки з біографії письменника (слайд №4)
Біографічна довідка:
Іван Михайлович Андрусяк народився 28 грудня 1968 р. в с. Вербавець Івано-Франківської області. Поет, прозаїк, літературний критик, перекладач. Увійшов в літературу на початку 1990-х років як сучасник літературного угруповання «Нова дегенерація». Вищу філологічну освіту отримав в Івано-Франківському державному педагогічному інституті ім. В. С. Стефаника, а управлінську – в Українській академії державного управління при президентові України.
Мешкає в Києві, працює редактором і журналістом. Лауреат літературного конкурсу видавництва «Смолоскип» і премії «Благовіст». Учасник численних антологій і поетичних фестивалів. Тексти його творів перекладалися англійською, німецькою, польською та вірменською мовами. З 2005 року, після народження наймолодшої доньки Стефи, починає писати книжки для дітей. В 2007 р. виходить друком повість-казка для дошкільнят і молодших школярів «Стефа і її Чакалка». Сьогодні І. Андрусяк – один із провідних авторів сучасної української дитячої прози. Зокрема на його совісті – аж три дитячі абетки.
Дякуємо вам за повідомлення.
Метод «ронування».
А тепер одна група учнів працює над створенням психологічного портрета поета (на основі повідомлення) Слайд№5.
Іван Андрусяк як особистість – це…
Метод «Мікрофон».
А друга група учнів відповідає на питання «Мікрофон» (слайд №6)
Коли й де народився І. Андрусяк?
Де він навчався?
Коли почав писати для дітей?
Як твори І. Андрусяка ви знаєте?
У нас в руках книжка І. Андрусяка «Стефа і її Чакалка» видавництва «Грані – Т». Чи звернули ви увагу на цікаві ілюстрації?
Як вони допомагають читачам зрозуміти зміст казки, настрої героїв, характери їх поведінки, їхні думки? А хто ж автор цих малюнків?
Коломійчук Ярослав – художник книжки. Він учасник творчих об’єднань Р.Е.П., UBIK. Брав участь у фестивалі піщаних скульптур. Серед останніх творчих проектів «N – вимір» (UBIK). (слайд №7).
Робота над змістом повісті І. Андрусяка «Стефа і її Чакалка».
Аналітична бесіда.(слайд №№8,9)
Про що розповідається у казці?
Хто казкар у цій казці?
Коли відбуваються події?
Які слова нам допомагають зрозуміти, що це сучасна казка? (Стоматолог, політика, комп’ютер, чіпси…)
Хто така Чакалка? Зачитайте цитати, які характеризують її.
Чим збиралася боротися Стефа із казкою, Чакалкою?
Як себе називала Чакалка?
Як вміла вирішувати свої проблеми Стефа, коли страшно?
Що було для неї найстрашніше?
Про кого думала Стефа, коли була у Чекалчиному мішку?
Чому Чакалка повернула Стефу і її друзів додому?
Кого побачила Стефа на своїй футболці?
«Коло думок» (слайд№10)
Чому І. Андрусяк визначив жанр свого твору як «дівчача повістиня»?
Визначте тему та праві дну думку твору?
Друга група «Театрали» презентують інсценізацію епізодів з повісті.
Третя група «Критики» презентують свій відгук на повість І. Андрусяка «Стефа і її Чакалка»
Закріплення набутих знань, умінь, навичок.
Літературний диктант
Хто є автором твору «Стефа і її Чакалка»?
Жанр твору за визначенням автора?
Скільки було років Стефі?
Як вона себе називала?
Як звали старшу сестру героїні?
Ким працює мама дівчинки?
Хто така Чакалка?
Де жила Чакалка?
Кому належить фраза: «Проблеми вирішуються з усмішкою, а з плачем лише нагромаджуються»?
Кого та як забрала Чакалка у свою школу?
Яким обідом пригощала Чакалка дітей?
Чим закінчуються педагогічні дії Чакалки?
Підсумок уроку.
Оголошення результатів навчальної діяльності школярів. Створення ситуації успіху.
Інтерактивна вправа «Рефлексія». (Слайд №11)
Чи справдилися ваші очікування від уроку?
Якими новими знаннями ви збагатились?
Домашнє завдання. (слайд №12)
Скласти кросворд.
Написати своє закінчення казки.