Урок математики в 3 класі Віднімання трицифрових чисел у випадку, коли зменшуване містить нуль. 
Тема: Віднімання трицифрових чисел у        
           випадку, коли                             м.зменшуване містить нуль.
Мета: 1. Навчити учнів письмово віднімати 
             трицифрові    числа, коли у зменшуваному 
             нуль; вчитися доводити    свою думку; 
             навчити учнів здійснювати 
             самоконтроль,    
             взаємоконтроль.
               2.Розвивати логічне мислення, 
             математичне мовлення.
               3.Виховувати самостійність, повагу до 
             думки іншої людини, взаємоповагу у 
             спільній діяльності.
Обладнання:  таблиця з прислів'ям;
           
                                таблиці: повинні ЗНАТИ,
                                повинні ВМІТИ,
         
                                картки із прикладами для роботи в парі 
                            змінного  складу,
            
                                          таблиця із задачею.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
II. Мотивація навчально - пізнавальної діяльності. Ознайомлення з
   метою і планом уроку.
■ Мета нашого уроку: навчитися письмово віднімати трицифрові
      числа, коли зменшуване містить нуль.
■ В одному прислів'ї говориться:
„Коли людина бачить мету,
  в неї виростають крила,
  щоб досягти її.
■ Ви хочете, щоб до кінця уроку у вас всіх виросли крила?
■ Тоді ми з вами повинні досягти цієї мети.
■ Для цього вам необхідно:
(читають хором)
повинні ЗНАТИ                                повинні ВМІТИ
компоненти                                             знаходити
розряди                                                    замінювати
алгоритми   ,, -  ”                                     віднімати
Навіщо вам це знати?
Ви погоджуєтесь з метою і планом уроку?
III.  Актуалізація опорних знань.
  1. Диференційований математичний диктант.
  -  Подивіться і виберіть собі посильний числовий ряд, виведіть його
     закономірність.
 (з)  800, 760, 720,... (до 400)
 (ж) 700, 730, 760,... (до  1000)
 (ч) 100, 150, 200, ... (до 500)
  (перевірка, запитання учнів, оцінювання)
  2. Усна лічба. Диференційовані завдання.
   а) Хто виконав перше завдання, я впевнена, що ви справитесь з цими
  виразами.
  325 +  _ = 880
  770 - _ = 680
     _ -338 = 551
_+ 115 =1929
б) Хто - друге завдання. Я надіюсь,що вам по силі буде перевірити ці
вирази.
     248+661=809
     742-332=310
     998-808=190
     287+413=690
  в) Решті учнів я хочу допомогти в обчисленні цього ланцюжка. Чи ви
згодні працювати зі мною?
241 – 131
       +492
       +297
22860025781000       - 670
     (Перевірка завдань б, тоді а)
3. Проблематизація (проблемне завдання)
 - Число 1814. Що це за дата? (відповідь учнів)
  - Обчислимо, скільки років з дня народження будемо відмічати
Великому Кобзареві 9 березня.
- Спробуйте на аркуші обчислити.
- Складно, але, щоб це вміти, почнемо з легких прикладів,
трицифрових, коли у зменшуваному один нуль.
IV. Вивчення нового матеріалу.
   Багаторазове пояснення за С.П.Логачевською.
 І Етап      
-11430014351000-580     - 508     - 980     (2 приклади пояснюють біля дошки учні 327        327        362     у ролі вчителя, 3-й записують в зошиті,
13716004826000685800482600004826000                                        а один з місця коментує.)
 І. Варіант (самост.)                        II. Варіант (разом)
ІІ Етап
Записати стовпчиком,                    Коментуйте з                         
обчислити                                       місця.
808-243                                   970      780       620        307                             
650 - 438                                  554       356       415        124
42291002857500342900028575002857500285750022860002857500740 - 524
(Перевірка І варіанту)
І варіант                      ІІ варіант                       ІІІ варіант
III Етап
дописати                      записати                      виконати з мірою 
від’ємник                    стовпчиком                 допомоги
360     502                    560 – 143                    -650        -460      - 507
  …     …                      670 - 254                      327          347        246
491490014605004229100146050035433001460500457200146050001460500 113    271                    802 - 631
                                                                                      805 - 423
         (Перевірка всіх варіантів.Оцінити І варіант)
Фізкультхвилинка.
V. Застосування знань, формування вмінь і навичок.
 1. Первинне закріплення.
 І варіант                     II варіант                       III варіант
IV.  Складіть 2          №695 (2, 3 стовп.)         № 691
   схожих приклади.
   (Перевірка всіх варіантів)
 2. Вторинне закріплення.
  -  Закріпіть у парах змінного складу вивчений алгоритм віднімання.
            1-й ряд
                      450   
07429500                                 
22860015430500                         ?                      .. 165                                            
45720012001500                          ?           …120                 
-  До якої задачі підходить ця схема?
-  Прочитати вголос задачу.
-  Прочитати задачу самостійно, подумайте над питанням,  щоб      задача  розв'язувалась 2-а діями.
-  (Аналіз задачі,складання плану розв'язування)
-  Хто знає як розв'язувати задачу? Розв'яжете.
-Кому це завдання занадто легке? Розв'яжете задачу, склавши вираз. -Кому це завдання теж просте?
-  Поставте запитання так, щоб задача розв'язувалась 3-а діями.
-  Хто потребує допомоги, підійдіть до мене.
   (Перевірка, оцінювання.)
VII. Підсумок уроку.
   - На якому етапі було найцікавіше працювати?
   - Де ми втратили найбільше часу?
   - На слідуючому уроці будемо вивчати новий алгоритм додавання. Чи
   можу я планувати так урок?
   - План уроку ми виконали.
   - А мети досягли чи ні, діти?!
   - Чи виросли у вас крила?
VIII. Домашнє завдання за вибором.
   8 6алів. 1. Скласти задачу за коротким записом.
102870010858500171450010858500І-306 мішків 
228600012319000125730012319000І-?на165м.<    
1828800-24257000125730010033000ІІІ-?на30м.<    
   9 6алів. Розв’язати текстову задачу № 696
   10 6алів 3. Скласти задачу за виразом
    (58+132)-174=_
    Всім № 697
Урок закінчено!