Урок у 9 класі Хвороби органів дихання та їх профілактика
Тема: Хвороби органів дихання та їх профілактика
Мета: ознайомити учнів із захворюваннями дихальної системи, визначити основні профілактичні заходи; розвивати санітарно-гігієнічні вміння та навички, самостійну пізнавальну активність, уміння спілкуватися; виховувати бережливе ставлення до свого здоров'я.
Обладнання й матеріали: таблиці «Органи дихання», «Гігієна дихання», «Профілактика повітряно-крапельних інфекцій».
Базові поняття й терміни: повітряно-крапельні інфекції, грип, туберкульоз, дифтерія, ангіна, трахеїт, бронхіт, бронхіальна астма, пневмонія, плеврит.
Концепція уроку
Описати найбільш поширені захворювання дихальної системи; розглянути причини їх виникнення і способи лікування; звернути увагу на значення повітряно-крапельних інфекцій; обговорити профілактику захворювань органів дихання.
Здоров’я дорожче від золота.
В.Шекспір
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди (із підручника після параграфа)
2.Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні ми з вами зібралися для проведення конференції, присвяченої захворюванням органів дихання.
Проблемне запитання:
- Як ви вважаєте, яким шляхом відбувається зараження органів дихання?
- Які вам відомі захворювання органів дихання?
На сьогоднішньому уроці ми будимо працювати лікарями, які займаються проблемами захворювань органів дихання.
III. Вивчення нового матеріалу
Вчитель. Система органів дихання відіграє важливу роль у забезпеченні процесів життєдіяльності організму людини. Але органи, які забезпечують дихальну функцію більшою мірою, ніж інші, піддаються впливу інфекцій. Особливо яскраво це виявляється в дітей: у них 70% від всіх захворювань – це захворювання органів дихання.
Запитання. Які ж захворювання органів дихання найбільш поширені і в чому причина їх виникнення?
Обговорення з одночасним заповненням таблиці
Захворювання Причини виникнення Симптоми
Грип Потрапляння до дихальної системи вірусів грипу Кашель, нежить, чхання,
підвищена температура
Туберкульоз Потрапляння до організму людини туберкульозної палички кохаРуйнування тканини легень або інших органів
Дифтерія Потрапляння до організму людини дифтерійних паличок Ураження слизової оболонки горла, загальне отруєння організму токсинами бактерій
Трахеїт Ураження слизової оболонки трахеї під час розвитку інфекційних
захворювань Запалення слизової оболонки дихального горла (трахеї), кашель, біль у грудях, захриплість голосу
Бронхіт Виникнення запалення бронхів
унаслідок розвитку інфекційних
захворювань або впливу деяких речовин (отруйних, алергенів тощо) Загальне нездужання, м’язові болі, нежить, запальні ураження глотки,
сильний кашель
Бронхіальна
астма Порушення прохідності бронхів
унаслідок спазму мускулатури
дрібних бронхів, набряку слизової оболонки й закупорення їх в’язкими виділеннями під час розвитку алергічних процесів у бронхах Напади ядухи, утруднене дихання, задишка, кашель
Пневмонія (за-палення легень) Розвиток у легенях запальних процесів, викликаних різними
бактеріями або вірусами під
впливом сильного переохолодження, значних фізичних і нервово-психічних перевантажень, інтоксикацій та інших чинників, що знижують імунітет Значне підвищення температури тіла, сильний озноб, кашель, болі
в боці, дихання поверхневе, прискорене
Плеврит Запальні процеси в плеврі, що
розвиваються як ускладнення під час запалення легень, туберкульозу, ревматизму та інших інфекцій, а також у разі алергічних захворюваннь і пошкоджень грудної клітки Болі у грудній клітці, що посилюються під час вдиху й кашлю, загальна слабкість, лихоманка, іноді розвивається ди-хальна недостатність
Основні заходи профілактики захворювань органів дихання
1. Проведення вакцинації.
2. Карантин (уникнення контактів із хворими).
3. Дотримання правил особистої гігієни.
4. Регулярне диспансерне обстеження.
5. Підвищення опірності організму (загартування, збалансоване живлення тощо).
Розповідь учителя
.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Питання до учнів
1. Укажіть причини виникнення й основні ознаки грипу.
2. Укажіть причини виникнення й основні ознаки туберкульозу.
3. Укажіть причини виникнення й основні ознаки дифтерії.
4. Укажіть причини виникнення й основні ознаки бронхіальної астми.
5. Укажіть причини виникнення й основні ознаки пневмонії.
Давайте складемо правила на все життя
Правила на все життя
1. У період епідемії необхідно проводити відповідну вакцинацію.
2. Уникати переохолодження.
3. Не відвідувати багатолюдні місця.
4. Дотримуватися правил особистої гігієни.
5. Не відмовлятися від диспансерного обстеження.
6. Підвищувати імунітет організму шляхом загартовування, фізичних вправ, вітамінного харчування.
7. Частіше бувати серед зелених рослин, щоб подихати свіжим, чистим повітрям.
8. Ніколи не брати в рот цигарки ні зараз, ні в зрілому віці.
9. Розвивати і захищати свої органи дихання
10. Боротися із забрудненням повітря…
Підведення підсумків
Домашнє завдання
Вивчити § 16 підручника, скласти тести.
Підготувати повідомлення (реферат) «Вплив куріння на організм підлітка».