Розробка уроку з астрономії на тему Астрономія — передовий рубіж природознавства (11 клас)
Урок астрономії
Тема: Астрономія - передовий рубіж природознавства
Мета:
Навчальна: узагальнити знання учнів з курсу астрономії, ознайомити учнів з новими відкриттями в астрономії 21 сторіччя, показати роль астрономії та космонавтики в розв’язанні глобальних проблем людства;
Розвивальна: удосконалити вміння працювати з науко-популярною й довідковою літературою, готувати доповіді, виступати, дискутувати, відстоювати свою позицію;
Виховна: продовжувати формування наукового світогляду в ході обговорення матеріалу про сучасні проблеми астрономії, актуальні питання природознавства.
Учні повинні знати: нові відкриття астрономії, напрями розвитку астрономії 21 сторіччя.
Учні повинні вміти: формувати свої висновки щодо будови й еволюції Всесвіту, обґрунтовувати необхідність засвоєння астрономічних знань, використовувати їх у подальшому житті.
Міжпредметні зв’язки: біологія, хімія, фізика, філософія.
Демонстрації: зображення різноманітних об’єктів Всесвіту.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, екран.
План заняття
0,5 хв – бесіда – організаційний момент – перевірка готовності учнів до уроку. Стимулювання діяльності учнів, забезпечення їхньої загальної готовності; забезпечення своєчасного й організованого початку уроку;
2 хв – бесіда – мотивація навчальної діяльності;
43 хв – розповідь вчителя – презентації учнів;
2 хв – підбиття підсумків уроку.
Хід уроку
І організаційний момент
ІІ мотивація навчальної діяльності
ІІІ Бесіда
Виступи учнів з презентаціями:
- астрономія Ведмідь А.
- астрофізика Трипольська А
- закони Кеплера Михайліченко
- карта зоряного неба Лесів Б.
- телескопи Фесенко В.
- факт дня Трембач Ю.
Скільки часу потрібно , щоб долетіти до наших сусідніх планет ? Дуда П
Коли відбувається зміна століть, а тим більше тисячоліть, завжди хочеться підбити підсумки і скласти плани на майбутнє. І все ж прогнозувати розвиток науки – справа дуже невдячна. Як правило прогнози не здійснюються. Хрестоматійним прикладом можуть служити заяви Огюста Канта, що « ніколи , жодними способоми ми не зможемо вивчити хімічний склад небесних тіл, що будь-яке знання істинних середніх температур зір неминуче має бути назавжди приховане від нас». Але через кілька років виник спектральний аналіз, що дозволив визначити ці характеристики.
Загальновідома історія з молодим Максом Планком, старший колега якого - Філіпп Жоллі, не рекомендував йому займатися теоретичною фізикою через цілковиту безперспективність такого заняття , оскільки «фізика вже в основному закінчена»
Однак є приклади й успішних прогнозів розвитку науки. Найвідоміший з них , мабуть, доповідь Давида Гільберта, прочитана на Міжнародному конгресі математиків в 1900 році в Парижі, де автор сформулював 23 проблеми, розв’язання яких, на його думку мало вплинути на розвиток математики в 20 столітті. Спроба Гільберта виявилася надзвичайно плідною.
Іншою дуже цікавою спробою виділити ключові питання розвитку науки (у даному випадку фізика і астрофізика) став список «особливо важливих і цікавих» проблем, який доповнює вже понад 30 років В.Л. Гіінзбург. На його думку, ключові завдання, які змінюються з часом, повинні формувати якийсь «фізичний мінімум», з яким має бути ознайомлений кожен дослідник. Його список включає і низку астрофізичних завдань, проте іх небагато – 10 і вони сформовані в дуже загальній формі. Проблеми , виділені Гінзбургом такі:
1) Загальна теорія відносності – її експериментальна перевірка.
2) Гравітаційні хвилі, їх детектування.
3) Космологічна проблема. Інфляція. «Темна енергія». Зв'язок між космологією і фізикою високих енергій.
4) Нейтронні зоріі пульсари. Наднові зорі.
5) Чорні діри. Космічні струни.
6) Квазари і ядра галактик.
7) Темна матерія (прихована маса) і її детектування
8) Космічні промені надвисокої енергії, їх походження.
9) Гамма-сплески. Гіпернові.
10) Нейтриноу фізиці та астрономії. Нейтринні осциляції.
Наведені напрями досліджень, безсумнівно, фундаментальні і дуже актуальні. Однак вони відображають точку зору фізика на астрономію. А які ж завдання вважають найбільш актуальними самі астрономи?
Сендідж – аспірант В Баде, співробітник Едвіна Габбла, працював з Мартіном Шварцшильдом. Це імя міцно пов’язано з рядом найбільших досягнень спостережної космології, з виникненням сучасних уявлень про формування та еволюції зір і галактик, із сучасною шкалою відстаней у Всесвіті.
1997 року на Канарських островах відбулася незвичайна наукова конференція. На ній було лише 11 доповідачів. Всі вони, за визначенням організаторів конференції, «найбільшими майстрами» в галузі астрономії. Тематика 11 доповідей охопила майже всі розділи сучасної астрономії ( «Всесвіт в цілому»). Організатори конференції, очевидно,сподівалися, що доповідачі хоча б частково зможуть зробити для розвитку астрономії те, що зробив Гільберт для математики майже 100 років тому.
Конференція була відкрита доповіддю Сендіджа «Астрономічні завдання на наступні 30 років» Сендідж сформулював 23 проблеми, розв’язання яких , можливо, буде знайдено протягом наступних 30 років. Тим самим Сендідж пішов не від спроби передбачити нові проблеми та явища , а вчинив більш обережно і виділив те, що , на його думку, скоро буде пояснено. Ці проблеми були згруповані ним у три розділи, що стосуються загальних властивостей галактик, нашої Галактики – Чумацького Шляху – і спостережної космології.
На сьогодні виникли нові завдання, пов’язані , зокрема, з приголомшливими успіхами космології, які, природно, не могли були включені в її перелік:
Наукові проблеми 20 століття;
Питання Сандіджа;
Габблівська класифікація галактик;
Зоряна еволюція і Галактика;
Всесвіт; практична космологія. Реальність розширення Всесвіту;
Еволюція згодом (первинні галактики);
Шкала відстаней;
Параметр уповільнення;
Надлишок галактик;
Природа прихованої маси;
Відхилення від космологічного розширення:
Крапку не ставимо.
Цей список , звичайно, суб’єктивний і відображає точку зору на проблеми астрономії лише конкретного дослідника. Інший астроном або фізик подасть свій список завдань , хтось ще – третій і т.д. Наприклад, Ігор Дмитрович Новіков під час обговорення доповіді Сендіджа сформулював 5 загальних проблем , що постали перед сучасною астрономією і фізикою, астрофізикою і фізикою. Ці проблеми такі:
Походження Всесвіту;
Структура Всесвіту на найбільших масштабах;
Походження матерії у Всесвіті;
Що передувало початку розширення Всесвіту?;
Яке майбутнє Всесвіту?
Ці проблеми колосальні і багатогранні.
IV Підсумок уроку
Говорячи загалом , астрономія зараз переживає період, порівнянний, можливо, лише із 20-ми роками минулого століття (відкриття галактик, розширення Всесвіту), або із 60-ми (виявлення квазарів, пульсарів, реліктового випромінювання).
Змінюється загальна картина Всесвіту, вперше галактики стали доступними для спостерігача, відкривають планети біля інших зіряк сказав С Фоля: « через одне – два десятиліття ми будемо озиратися на нинішні роки з настальгією, оскільки саме в наш час постає історія , відкривається те, що потрапить потім в усі підручники».
І хочеться закінчити тривіальним твердженням, що астрономія – щаслива наука. Її завдання настільки грандіозні ( чого варті знімки з Космічного телескопа Гоббла), що завжди знаходитимуться романтики, які, незважаючи на відсутність матеріальної вигоди, будуть присвячувати їй усі свої сили
V Домашнє завдання
Підготувати повідомлення «Наша Галактика»
15