Конспект уроку з математики на тему Відсоткові розрахунки (9 клас)
Тема уроку. Відсоткові розрахунки
Мета. Узагальнити, систематизувати та поглибити знання учнів про відсоткові розрахунки ; закріпити навички розв’язування вправ на відсоткові розрахунки; розвивати мислення, увагу; формувати інформаційні компетенції; виховувати наполегливість, активність.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Хід уроку
І. Етап орієнтації
Мотивація навчальної діяльності
Задачі на відсотки для багатьох учнів завжди вважалися найважчими. У тренувальних вправах ЗНО та екзаменаційних роботах у 9 класі такі задачі зустрічаються досить часто. Також задачі такого типу часто зустрічаються у повсякденному житті.
Актуалізація навчальної діяльності
- Де ми зустрічаємося у житті із задачами на відсотки?
- Коли ви вперше зустрілися із відсотками?
ІІ. Етап визначення мети
Презентація до теми на комп’ютері (слайди № 1 – 3): оголошення теми, мети. Побудова очікуваних результатів: продовжити речення «Після уроку я зможу…».
ІІІ. Етап організації виконання плану діяльності
Активізація знань і умінь
Що таке відсоток? (слайд 4).
Які типи задач на відсотки ви знаєте?(слайд 5).
Знаходження відсотка від числа (слайд 6), розв’язати дану задачу другим способом.
Знаходження числа за його відсотком(слайд 7), розв’язати задачу другим способом.
Знаходження відсоткового відношення двох чисел(слайд 8), розв’язати задачу другим способом.
Складні відсотки (слайд 9). Де використовують складні відсотки?
До якого типу відносяться задачі? Правильна відповідь оцінюється в один бал (слайд 10).
Самостійна робота (6 балів - кожна задача по 2бали, слайд 11).
Самоперевірка за готовим розв’язком. Аналіз розв’язків, вибіркова перевірка робіт.
Робота в групах – знайди помилку(слайд 12).
Самоперевірка (слайд 13).
Робота в парах (слайд 14):
заповни таблицю,
склади рівняння,
розв’яжи рівняння.
Застосування старовинного способу для швидкого розв’язування
Нехай потрібно змішати розчини а-відсоткової і в- відсоткової кислоти, щоб одержати с-відсотковий розчин. Нехай вага першого розчину – х(одиниць маси), а іншого – у. У першому розчині , у другому - кислоти. Тоді в результуючому розчині: .
Звідси випливає співвідношення: , тобто .
Такий самий висновок одержимо в результаті схеми:
а | в - с|
с
в |с – а|
Таким чином, використання такої схеми обґрунтовано. Хочу продемонструвати застосування способу до розв’язання декількох задач(слайд 15).
Закріплення набутих навиків
- Самостійно розв’язати задачу, застосувавши старовинний спосіб(слайд 16).
- Гра «Доміно»(слайд 17).
- Перевір себе (слейд18).
IV. Контрольно – оцінювальний етап.
Підсумок уроку
Задача – жарт (слайд 19).
Метод «Продовжте речення». Продовжте речення: «На уроці я…»
Виставлення оцінок.
Домашнє завдання:
вибрати з екзаменаційних завдань дві задачі на відсотки з третьої частини і розв’язати будь-яким методом (слайд 20).
Слайд 1
Слайд2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8
Слайд 9
Слайд 10
Слайд 11
Слайд 12
Слайд 13
Слайд 14
Слайд 15
Слайд 16
Слайд 17
Слайд 18
Слайд 19
Слайд 20