Ашы? саба? Саба?ты? т?рлері ж?не ішкі ??рылысы



Ашық сабақ
6-сынып биология
Сабақтың тақырыбы: Өсімдік сабағының түрлері және ішкі құрылысы.
Сабақтың мақсаты:
1. білімділік: Оқушыларға өсімдік сабағының түрлерін (жатаған өрмелегіш
шырмалағыш жатаған ,тік) және сабақтың ішкі құрылысы
(қабық , камбий, сүрек ,өзек)жөнінде толық түсінік беру.
2.Тәрбиелік :Ғылыми көз қарасын қалыптастыра отырып , табиғатты
қорғауға сүюге , аялауға тәрбиелеу және экологиялық
тәрбие беру.
3.Дамытушылық
Оқушылардың білім алуға деген саналы көз қарасын,
анымдық ізденпаздық қабілетін қалыптастыру ұжымдық жұмыс
жасауға өз бетімен жұмыс істеуге үйрету.
Сабақтың түрі Аралас
Сабақта қолдатын әдіс модульдеп оқыту әдісі,ой шақыру стратегиясы, сын тұрғысынан ойлау
Сабақтың көрнекілігі : Компьютр,слайттар кестелер,гүлдер, бейне сөзжұмбақтар биологиялық диктант т.б
Пән аралық байланыстар: қазақ әдебиеті ,география, сурет, өзін –өзі тану
Сабақ барысы :
I.Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу.
Психологиялық дайындық.
Шаттық шеңберін құру.
Жер аспан ауа бардығы тіршілік үшін қажет
Сабақтың мақсатын түсіндіру..
Деңгей сәкісі.
IY Асу Шығармашылық саты

III ойлан тап Эвристикалық саты
II мен үшін
Жаналық Алгаритімдік саты
I зымыран Оқушы
сұрақтары деңгейі
I.Саты оқушы деңгейі
Сұраймын жауап бер.
1.Тыныштық күйге ауысқан бүршік қалай аталады?
2Өркеннің ең үшында орналасқан бүршік?
3.Кез келген мүшенің әр жерінде дамыған бүршік
4.Жапырақ қолтығында орналасқан бүршік
5.Өсімдіктің төменгі бөлігінде орналасқан майда бүршік
Біліміңді байқап көр
Зымыран сұрақтары
1.тірі ағзаның ең кішкентай құрылымдық бөлігі?
2. Жасушалар біргіп не құрайды?
3.Ұлпа дегеніміз не
4Өсімдік ұлпаларын ата?
5.Мүше дегеніміз не?
6.Өсімдік мүшелері қандай топтарға бөлінеді?
7.Вегатативтік мүшелерді ата?
8.Генаративтік мүшелер
9.Тамырдың қызметі?
10.Түрі өзгерген тамырды ата?
11.Өркеннің түрлері?
II саты Алгоритмдік саты
Мен үшін жаңалық
Жаңа сабақ
1,слайд Сабақтың қызметі.
1.Сабаққа бүршік жеміс ,жапырақ,гүл бекінеді.
2.Қоректік заттар сабақ арқылы қозғалады.
3.Органикалық заттар қорға жиналады.
4.Көбеюге қатысады
2-слайд Сабақтың түрлері.
Тік сабақ



Қысқарған сабақ
Жатаған сабақ
Өрмелегіш сабақ
Шырмалағыш сабақ
Сабақтың түрлері

Тін
Тоз
Өң
Қабық
Камбий
Өзек
Сүрек
Сабақтың ішкі құрылысы
3-слайд Сабақтың ішкі құрылысы.
4-слайд Ағаштың жылдық сақинасын анықтау көрінісі.

5-слайд Сабақтың микроскоптағы көрініс

6-слайд Сабақтың ішкі көрінісімен жер асты өркенімен салыстыру суреті

Биологиялық диктант
Сабақдың ішкі құрылысы ........қабаттан тұрады. Сабақтың ең сыртқы қабаты .....деп аталады. Қабық -....,өң.... қабатынан тұрады. Өң түссіз жас сабақтардың .... қаптайды.
Биологиялық диктант
Тоздың ішкі жағында беріктік қасиет беретін ........... орналасқан . Үлкен ағаштардағы......түлеп түсіп, орынына тоз қабаты алмасады.Қалың болса да ішкі жасушалардың тыныс алуына оттегіні өткізеді.Тозда орналасқан пішін төмпешікке ұқсаған жасушаларды ......... дейлді.Жасымықша өркеннің сыртыннан бұртиып айқын көрінеді.
Сергіту сәті. Оқушылар орындарынан тұрып
Көқке қарай өсейік
Күн шуаққа бөленіп
Жапырақты жаяйық
Самал желмен тербеліп
Түп тамырдан нәр алып
Бойымызға жинайық
Әріқарай өсейік
Бейне сөзжұмбақ.


Зертханалық жұмыс
Тақырыбы:Сабақтың ішкі құрылысы
Әр түрілі ағаштардың қарағаш, емен, қайың терек діңнің кесінділерінен жылдық шеберлерін санап жасын анықтаңдар.
2.кез келген ағаштың көлденең кесіндісінен ағаштың ішкі құрылысын анақтаңдар.Суретін салыңдар
Өзек жасушаларының ерекшеліктерін бақылап көру.
Бейне сөзжұмбақтарды тауып өсімдіктің қандай сабаққа жататынын анықтаңдар
III Эвристикалық саты
Өсімдіктер туралы мақал -мәтелдер айту.
IY саты Шығармашылық саты
Бес жол өлең құрастыру
Зат есім
Етістік
Сын есім
Сөйлем
Синоним
Эссе жазу
Тірек жазбаға сүйене отырып
Бағалау
Үй тапсырмасы тақырыпты оқу