Урок по украинскому языку Развитие речи. Описание лисички(2 класс)
Тема : СЛУХАЄМО, ГОВОРИМО, ОПИСУЄМО (ОПИС ЛИСИЧКИ)
Мета: вчити дітей складанню описів; грамотно, логічно і послідовно формулювати думки та поєднувати їх у зв'язному викладі;
розвивати образність мислення, вміння добирати слова, найбільш
вдалі для опису;
виховувати любов до тварин,бережливе ставлення до природи.
Обладнання: інтерактивна дошка, презентація, картки-пам’ятки,мішечки, горіхи, шкільне приладдя.
Тип уроку : засвоєння знань
Форма уроку: урок-подорож .
Хід уроку
I. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал нам дав . (1 слайд)
Працювати час настав.
Тож і ми часу негаймо,
Урок скоріше починаймо!
- Щоб урок наш був цікавим і повчальним, треба згадати деякі правила.
Тож девіз нашого уроку:
Сидимо - рівно! (2 слайд)
Пишемо - гарно!
Слухаємо -уважно!
Говоримо - виразно!
Відповідаємо - правильно!
Працюємо - старанно!
-Я очікую від вас плідної праці. Сподіваюсь ви будете активні, кмітливі, організовані і виховані.
-Відкрийте зошити і запишіть сьогоднішнє число. (3 слайд)
II. Мотивація навчальної діяльності .
Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми всі запрошені в гості до лісової мешканки. Підемо? Щоб туди потрапити ми маємо рухатись ось по такому маршруту:
Карта подорожі: (4 слайд)
Зупинка «ЗАГАДКОВА»
Зупинка «ДЕШИФРУВАЛЬНИКИ»
Зупинка «ПОЕТИЧНА»
Зупинка «ПОДАРУНКОВА»
Зупинка «ТАНЦЮВАЛЬНА»
Зупинка «ВИХОВАНОСТІ»
Зупинка «ЛІСОВОЇ ХИТРУНКИ»
ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку
Ви знаєте, що в гості без подарунку не ходять. То наш подарунок буде – навчитися описувати вроду іменинниці, складати твір – опис.
Ну,що? В дорогу?
IV. Робота з мовним матеріалом
1. Зупинка «ЗАГАДКОВА »
-Щоб дізнатися, хто ж нас запросив на своє свято ми мусимо відгадати загадку:
Я руда, низького зросту, ( 5 слайд)
Хитра я і довгохвоста,
На курей я вельми ласа.
-В них таке смачненьке м'ясо.
Вовку - брату я сестричка,
А зовуть мене - ...(лисичка)
Які слова вам допомогли правильно відгадати?
Молодці, і справді, ми йдемо в гості до Лисички.Запишіть це слово в зошит. (6 слайд)
Там будуть і інші гості. А хто саме ми дізнаємось відвідавши зупинку «ДЕШИФРУВАЛЬНИКИ» .
2. Зупинка «ДИШИФРУВАЛЬНИКИ» (7 слайд)
-У вас на партах є картки. Попрацюйте в парах, розшифруйте слова, скориставшись стрічкою ключем , яка написана вгорі, і ви дізнаєтеся хто сьогодні разом з нами запрошений у гості.
(криптограма) КЛЮЧ:
А Б Д Ж Е И І Ї К Л М О Ш Ь
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
11 6 12 1 (МИША)
7 10 9 1 (БІЛКА)
8 4 1 9 (ЇЖАК)
2 3 4 12 10 1 (БДЖОЛА)
Ось ці лісові звірята запрошені до Лисички на день народження.
-Запишіть каліграфічно відгадки у зошит. (8 слайд )
3. Зупинка «ПОЕТИЧНА» (9 слайд )
Зупинившись тут, ми складемо невеличкий віршик:
Ідем в гості до лисички
Подарунки (невеличкі)
Треба нам підготувати
Щоб було чим ....(ласувати).
Звірята вже підготували їй подарунки.
Що саме можна дізнатись відвідавши цю зупинку.
4. Зупинка «ПОДАРУНКОВА» (10 слайд )
Гра "Відгадай, чий подарунок"
Гості принесли з собою теж подарунки. Але , перш , ніж відгадати кому належать ці подарунки, давйте спробуємо їх описати, дібравши до кожного малюнки слова-ознаки.
Горіх (який?) міцний, великий, смачний, коричневий, овальний. Це подарунок від білочки.
Яблуко (яке ?) червонобоке, кругле, соковите, велике, солодке. Це подарунок від їжачка.
Мед (який?) бджолиний, жовтий, корисний, лікарський, смачний, солодкий. Це подарунок від бджілки.
Колосок (який ?) - пшеничний, запашний, пахучий, золотистий, хлібний, жовтий. Це подарунок від мишки.
5. Зупинка «ТАНЦЮВАЛЬНА»(11 - 25 слайд)
- Як ви думаєте , що це за зупинка?
Шлях неблизький , вже можна й перепочити.
Фізкультхвилинка
6. Зупинка «ВИХОВАНОСТІ» (26 слайд)
Так як ми поспішаємо в гості, то обов'язково маємо повторити правила поведінки в гостях:
Привітатися з усіма присутніми;
не бродити по квартирі, а знаходитись там, куди господар запросив;
спокійно, тихо їсти;
не смикати за скатертину;
не розхитуватись на стільці;
коли хочеш скуштувати блюдо, до якого далеко - попроси сусіда подати;
по закінченню гостин подякувати господарям.
О, я думаю в гостях ми будемо чемними. А ось і хатинка нашої лісової
хитрунки. (27 слайд)
V. Робота над складанням опису лисички.
7. Фізхвилинка для очей
- Ми вже довго подорожуємо і наші очі вже втомилися. Давайте знімемо напруження, виконавши гімнастику для очей. ( 28 слайд)
8.Мозковий штурм (29 слайд)
З яких частин складається текст?
Які бувають тексти?
Що таке текст-розповідь ?
Що таке текст – міркування ?
Що таке текст – опис ?
Що можна дібрати до тексту ?
9.Перегляд відео презентації
А зараз ми повинні зробити подарунок Лисичці. Допоможуть нам у цьому відео, запитання і словничок.
- Для того, щоб правильно описати вроду лисички, давайте на неї подивимось. (ВІДЕОПРЕЗЕНТАЦІЯ)
10. Складання твору-опису
а).Нагадування про пам’ятку
- При складанні тексту
Не забудь про складові частини тексту.
Кожну частину починай з абзацу.
Уникай повторів.
Слово « лисичка» можна замінити словами: вона, тваринка, хитрунка, лісова мешканка.
б).Усне складання тексту (30 слайд)
- Яка тварина лисичка?
дика, свійська,хижа
- Де живе тваринка?
у лісі , в хащі, вдома.
Яку має шубку?
м’яка, пухнаста, руда, біла.
Яка в лисички мордочка?
витягнута, хитра, смілива, добра.
Які вуха, очі?
гострі, білі, мов цеглинки, чорні, хитрі
Який у неї хвіст?
пухнастий,гарний,швидкий
Які вона має звички?
хитра, швидка, гарний плавець,спокійна
Який заголовок можна дібрати ?
Лісова хитрунка. Лисичка
в). Пальчикова гімнастика
- Перед тим , як писати , давайте підготуємо наші ручки. Візьміть у руки по 1 горішку.
«Яєчко у гніздечку»
Ми долоньки розітрем,
І гніздечко з рук зів’єм,
Пташка у гніздечко
Покладе яєчко,
Яєчко, яєчко,
Котись по гніздечку.
Котись, не губися,
гляди не розбийся.
г).Письмова робота
Лісова хитрунка
Лисичка - тварина. Вона живе .
Хитрунка має шубку. У лисички мордочка. Вуха в неї , очі . У рудої красуні хвіст.
Лисичка дуже та .
д). Перевірка виконаного завдання. Зачитування творів
VІ. Підсумок уроку
-Що ми сьогодні з вами вчились складати ?
-Що таке твір-опис?
- Назвіть ознаки до слова Лисичка (яка?) хитра, руда, прудка, обережна, спритна, хижа, дика, пухнаста, золотисто-сіра, велика, маленька, м'яка, красива тощо..
VI.Домашнє завдання (31 слайд)
1.Підібрати і записати одну загадку з описом тварини (достатній рівень).
2.Скласти загадку з описом тварини(високий рівень).
15