Розробка уроку літературне читання


Конспект відкритого уроку.
Урок : літературне читання .
Клас:1-Б
Вчитель : Майстренко Л.І.
Тип уроку: формування нових знань.
ТЕМА: Наша Батьківщина. Євген Желєзняков. «Рідний дім».
Мета. Пробуджувати у дітей інтерес до читання, до пошуку відповідей на запитання у книжках; удосконалювати вміння швидко орієнтуватися в книзі; розвивати логічне мислення, творчі здібності, збагачувати словниковий запас; формувати читацькі інтереси.
Розвивати навички свідомого, виразного читання; вміння зв’язно висловлювати свої думки; розширювати і поглиблювати поняття громадянськості, розвивати у дітей прагнення бути свідомим громадянином України і її патріотом, виховувати любов до рідного краю, його традиції і обрядів, формувати громадянські якості: патріотизм, людяність, доброту, милосердя, працьовитість. .
Обладнання: мультимедійна підтримка , скоромовка, дешифратор, плакат складів, оберіг (рушник),карта України, квіточки, колискова пісня ,дівчинка Калинка, проектор, ноутбук, колонки; фотоапарат ,та таке інше.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку. Психологічна адаптація.
Вчитель.
Продзвенів дзвінок.
Ми розпочинаємо наш урок.
Допитливі в класі діти
Про все хочуть знати на світі.
Сподіваюся,що ви прийшли на урок з чудовим настроєм.Тож почнемо урок із побажання.
Учитель.Я всміхаюсь сонечку.
Діти.Здрастуй,золоте!
Учитель. .Я всміхаюсь квіточці.
Діти.Хай вона росте!
Учитель.Я всміхаюсь дощику.
Діти.Лийся мов з відра!
Учитель.Гостям усміхаємось.
Діти.Зичимо добра!
-Тож поверніться до наших гостей і подаруйте саму чарівну посмішку.
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати –
Щоб не було нам мороки.
Всі готові до уроку?
Тож, гаразд.Часу не гаймоІ урок наш починаймо.
-Сьогоднішній урок пройде під девізом: Не просто слухати, а ... (чути). Не просто дивитися, а ...(бачити). Не просто відповідати, а ...(міркувати). Дружно і плідно ...(працювати).

Тепер прорекламуємо наш урок (таблиця на проекторі)
Ми будемо: Урок буде:
Активними;
Працьовитими;
Творчими;
Зібраними;
Дисциплінованими;
Уважними. Продуктивний;
Цікавий;
Творчий;
Навчальний.
II. Актуалізація опорних знань.
Тема нашого уроку буде про: Нашу Батьківщину. Ми познайомимось з віршем «Рідний дім», який написав Євген Железняков.
Сьогодні на уроці ми будемо удосконалювати вміння швидко орієнтуватися в книзі; розвивати логічне мислення, творчі здібності, збагачувати словниковий запас; формувати читацькі інтереси. Розвивати навички свідомого, виразного читання, вміння зв’язно висловлювати свої думки. Розширювати і поглиблювати поняття громадянськості, де навчимося буди свідомими громадянами України і її патріотами.
Громадянин України - це ти і я, це люди, які постійно живуть в Україні, люблять її, є патріотами своєї Вітчизни, готові захищати її територію, ідеали, вчитись, удосконалювати свою майстерність, шанувати традиції, бути законослухняними, знати права і обов’язки, добре знати історію Батьківщини, традиції, її мову, бути добрим, чесним, милосердним, працелюбним.
Учень нашого класу приготував нам вірш про Нашу Батьківщину .
Учень. (Родіон)
Тепло своїх долонь, і розуму, і серця
Я Україні милій віддаю.
Люблю твої ліси, степи, річки й озерця,
Й ліричну пісню лагідну твою.
І українську мову, чарівну й багату.
Та рушники у квітах на стіні.
Люблю наш щедрий рід,
В садочку білу хату
Й рожевий кущ калини при вікні.
Люблю тебе. Вітчизно, мила Україно,
Бо щастя жити ти мені дала.
Для мене ти одна і рідна, і єдина,
Я все зроблю, щоб ти завжди цвіла.
Вчитель.
Сьогодні до нас на урок завітала дівчинка Калинка ,яка пропонує подорожувати у світ краси і добра, мрій і сподівань безмежними просторами милої України. Та за кожну вашу правильну відповідь на запитання буде нагороджувати вас своєю квіточкою. А наприкінці уроку ми їх порахуємо і дізнаємось хто ж найактивніший учень у нашому класі.
І так :
що таке Батьківщина?
якими ще словами близькими за значенням ми можемо охарактеризувати нашу Батьківщину ?
якою ви її уявляєте?
Від якого слова бере свій початок слово "Батьківщина"? (Батьки.)
Велика Батьківщина починається з маленької домівки, де ви народилися, зі школи, де проходять ваші найкращі роки, з друзів, які зігрівають вас своїм теплом, з тихої казки бабусі, ніжної пісні матусі, доброї поради дідуся.
Учень: (Кутузова К.)
Що ж таке Батьківщина?
Під віконцем калина,
Тиха казка бабусі,
Ніжна пісня матусі,
Дужі руки у тата,
Під тополями хата,
Під вербою водиця.
В чистім полі криниця
Серед лугу далеко
У діброві лелека.
І веселка над лісом,
І стрімкий обеліск.
Вчитель.
Любов до Батьківщини... З чого вона починається?
Все починається з родини. Коли в матері народжується дитинка, вона співає їй колискові пісні, в яких мріє, щоб вона виросла доброю, щирою людиною, здоровою і щасливою. Уявіть себе маленькими і послухайте відому вам колискову пісню.
(Лунає колискова пісня).
- Яка це пісня?
- Про що мріє мама?
- Про що ви думали, слухаючи її?
З цього ласкавого слова матусі починається шлях до любові.
Учень, (Дерев*янко Іван)
Як мені вас не любити,
рідний батько, нене.
Та ви мене годували
І дбали про мене.
Батько розуму навчає.
Мати приголубить.
Ніхто мене так на світі
Як вони не любить.
Дай й же ж Боже, щоб я виріс
В школі гарно вчився.
Щоб я батькові і ненці
Добром відплатився!.

ІІІ. Підготовка до засвоєння знаньВчитель:
Ви вже зрозуміли, діти, що сьогодні на уроці мова піде про рідний дім, а допоможє нам в цьому наш підручник .
Артикуляційна розминкаПідготовка до читання.
-Щоб гарно читати потрібно розчитатися.
1.Робота із складовою таблицею.
2.Прислів*я. Без верби і калини нема України.
Відкрили книжку на сторінці 40
Опрацювання тексту «Наша Батьківщина»
3.Виразне читання тексту вчителем.
-Яка його особливість? Про що він?
4. Читання тексту вголос по строфах(1 строфу - хлопці, 2 - дівчата).
5.Підготуйтеся прочитати текст, виділяючи голосом слово "Батьківщина".
Хвилинка відпочинка
Що ж,мабуть,прийшла пора
Трохи відпочити.
Хочу на фізкультхвилинкуВсіх вас запроситиІV. Опрацювання вірша Євгена Желєзнякова "Рідний дім".
А зараз я хочу ознайомити вас з автором вірша "Рідний дім" Євгеном Желєзняковим .
Біографія Є. М. Желєзнякова.
Желєзняков Євген Михайлович' - поет і прозаїк. Народився в селі Протопопівка Олександрійського району в родині вчителів. Закінчив Кіровоградський педагогічний інститут.
Автор поетичних та прозових творів для дітей .1.Читання вірша вчителем.
Рідний дім
Є. ЖелезняковХай живе наш рідний дім!
Тепло й затишно у нім.
Тут і тато, тут і ненька,
І бабусенька рідненька,
І веселий наш дідусь
Крутить пишний русий вус.
2.Запитання на розуміння.
- Чому автор розпочав свій вірш саме з таких слів ?
-В яких рядках вірша виражена головна думка?
- Що ви зрозуміли з цього вірша?
3. А зараз давайте прочитаємо вірш разом .
- Читання ланцюжком.
- Гра «День-ніч».
- Читання «Буксир»
- «Дочитай рядок».
Молодці!
Вчитель. Пам'ятайте, діти! Ми завжди повинні нести іншим світло любові й доброти.
Нехай існує істина стара -
Людина починається з добра.
-Які ви знаєте державні символи України?
- Яка столиця нашої держави?
- В якому місті ми живемо?
Вчитель. Наша держава несе всім світло мира, любові, добра і злагоди. Ми, українці, ідемо в світ радими від того, що маємо свою державу, волю, рідну мову. І кожен із нас пов'язує свою долю з Україною. Буде багата держава, будемо краще жити і всі ми.
Учень.(Зелена Юля)
Людське щастя від роду і до роду
Увись росте з коріння родоводу.
І тільки той, у кого серце чуле.
Хто знає, береже минуле
І вміє шанувать сучасне.
Лиш той майбутнє
Вивершить прекрасне.
ІІІ. Підсумок уроку.
РефлексіяІ так давайте підведемо підсумок нашого уроку
Згадайте початок уроку та скажіть з яким настроєм ви закінчили урок?
Про що йшла мова на уроці?( Батьківщину)
З якими творами ми познайомилися ?
У діток, які активно працювали на уроці, на партах немов квітнички розцвіли. Давайте підрахуємо ваші квіточки. А тепер прикрасимо цими квіточками карту України.
Якою прекрасною та квітучою стала наша Батьківщина!
Отже,дівчинка Калинка дякує вам за допомогу та хоче пригостити солодощами.
Вчитель. Наш урок завершується. Перед вами велике, неосяжне зоряне небо України. Вивчайте його, бо багато на небі зірок, а значить, багато шляхів, щоб стати справжнім патріотом, гідним громадянином України, та знайти своє щастя.
Мені сьогодні було дуже приємно з вами працювати, ви всі дуже старалися.
Спасибі всім вам за увагу і за урок!
Хай вам, любі діти та гості сонечко сміється,
А погане - хай минеться.
Хай щастить вам, діти, всюди! Хай ростуть з вас добрі люди!
А гостям, на згадку про урок подаруйте оберіг рушничок.