Конспект уроку з української мови на тему Велика буква у кличках тварин
-230505755014
Підготувала
вчитель початкових класів
Пізня Тетяна Анатоліївна.
Тема: «Велика буква у кличках тварин».
Мета: формувати в дітей уміння розрізняти назви тварин та їх клички, правильно писати їх; розвивати мовлення, спостережливість, словниковий запас; виховувати любов до природи, зокрема тварин, охайність під час письма в зошиті.
Обладнання: мультимедійна дошка, комп’ютер, маски тварин.
Хід уроку
І. Вступна частина.
1. Організаційна і нервово-психологічна підготовка учнів до уроку.
1) Слово вчителя ( слайд 2).
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі –
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром!
2) Привітання учнів ( слайд 3).
Добрий день, шановні гості!
Раді вас вітати!
Всім бажаємо здоров’я
й щастя повну хату!
3) Вправа «Очікування» ( слайд 4).
- Який, на вашу думку, буде наш урок?
сучасний
корисний веселий
важливий Урок особливий
актуальний класний
4) Девіз уроку ( слайд 5).
- Діти, без чого важко уявити наше життя?
Очікувані відповіді (без книги, без знань, без умінь).
- Девізом нашого уроку буде такий вислів :
В Країну Знань велику путь
Долай уперто, друже!
2. Перевірка домашнього завдання з одночасним повторенням раніше
вивченого.
1) Стан зошитів.
2) Повторення правила ( слайд 6).
3) Каліграфічна хвилинка ( слайд 7).
Ту Кн Ря Бровко Марко Фінка
3) Гра «Ланцюжок». Метод «Мікрофон».
- Назвіть кожен своє прізвище, ім’я та по батькові «ланцюжком», швиденько піднімаючись з місця.
- Кожне ім’я можна вимовити з любов’ю чи ненавистю, повагою чи зневагою. Кожне ім’я багатогранне і має свої барвисті відтінки. Тож бережіть своє ім’я і хай воно ніколи не буде заплямоване вашими поганими вчинками.
4) Логопедична хвилинка. Робота над загадкою-жартом ( слайд 8).
Рвав Борис у корзину барбарис,
Рвав Тарас і Роман,
Гриць, Панас і Степан,
Гліб, Овсій, Стась, Павло.
Скільки всіх їх було?
Завдання до загадки.
- Випишіть імена дітей.
- Що їх об’єднує?
- А де росте барбарис? ( слайд 9).
(Перевірка написаного) ( слайд 10).
3. Підготовка учнів до основної частини.
1) Відгадування загадки ( слайд 11).
- Діти, до нас в гості завітав гість. А хто саме, дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Йду з садочка.На воротяхХтось мене чека в чоботях.Невідкладні кида речіІ мені стриба на плечі.Коли їсти він захоче,Коло ніг тоді муркоче.Здогадались, хто це друзі?
2) Гра «Буква загубилась» ( слайд 12).
- Наш гість пропонує відгадати, як звуть його друзів
- А як звати їх, відгадати допоможе вам гра. Поміркуйте і назвіть букву, що загубилася.
…атроскін, …азіліо, …еопольд.
- Переконайтесь, що ви не помилилися ( слайд 13).
- Що спільного ви помітили у цих словах?
- Так, всі вони написані з великої букви.
- А чому?
3) Фізкультхвилинка « Котик і мишка» ( слайд 14).
Тихесенько котик крадеться, Мишку, може, він діждеться. Мишка з нірки вибігає, Котик її доганяє. Бігав, бігав — не догнав, Спотикнувся та й упав.
4. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної
діяльності.
1) Вправа «Мозковий штурм» ( слайд 15).
- Отже сьогодні на уроці ми дослідимо, що таке клички тварин, як правильно вони пишуться.
- Навчимося правильно писати ці слова, бо грамоти вчиться – завжди знадобиться.
ІІ. Основна частина.
1. Первинне ознайомлення учнів з темою, процесом.
1) Робота в парах. Гра «Інтерв’ю».
- Пропоную погратися в гру «Інтерв’ю». Що ж таке інтерв’ю? ( слайд 16).
Інтерв’ю – це розмова двох людей, коли одна людина ставить запитання, а інша відповідає.
- Отже, запитайте у сусіда, як звати його собачку чи котика і запишіть.
- Прочитайте, що ви записали?
- А як написали кожне слово? (З великої букви).
- Чому?
- Що означає слово «кличка»? ( слайд 17).
Кличка – це ім’я, яке дають тваринам.
2. Всебічний аналіз теми.
1) Вправа «Дослідження» ( слайд 18).
- Давайте перевіримо, чи правильно ми зробили висновок. Розгорніть підручники на ст. 113. Уважно прочитайте правило.
2) Словникова робота.
інтерв’ю
кличка
3. Виконання тренувальних вправ і завдань з метою уточнення і
корекції знань учнів.
1) Інсценізація діалогу ( слайд 19).
- Діти, а зараз ми з вами завітаємо до Лісової школи. Вчителює в ній Мудра Сова, а от учні …
Сова
- Любі мої, сьогодні до нашої Лісової школи прийшли ості. Тож давайте знайомитись.
Зайчик
– Я зайчик, а мама кличе мене Вухань, бо у мене довгі вуха.
Білочка
– Я білочка, а зовуть мене Веселинка, бо я дуже весела.
Ведмежа
– А я ведмедик Тупотун, так мене кличе татко.
Сова
– Малята, ви вже навчилися писати. Тож запишіть свої клички у зошити, а школярики перевірять чи не допустив хтось із вас помилку. (Перевірка написаного).
Завдання.
Звірята складають речення і записують на дошці, а діти записують у зошити. Діти визначають, яке речення їм найбільше сподобалось і усно складають ще свої речення.
2) Колективна робота за вправою 213 ( слайд 20).
- Скажіть, чому одні виділені слова написані з малої букви, а інші – з великої. (Відповіді дітей).
- Спишіть речення, які вам сподобались.
3) Пальчикова гімнастика. Вправа «Пальчику» ( слайд 21).
Пальчику, пальчику,Де ти бував?Пальчику, пальчику,Що ти чував?- З меньшеньким братомЯ кашу варив,Із безіменнимЯ кашу поїв,Із середульшим У лісі гуляв,А із найбільшимПісню співав.
4. Осмислення та узагальнення вивченого.
1) Розподільчий диктант «Розумова гімнастика» ( слайд 22).
Мурчик, Василько, Рябуха, Катруся, Цокотуха, Іван.
- Діти, на дошці записані слова. Хлопчики виписують – імена людей, а дівчатка – клички тварин.
2) Перевірка ( слайд 23).
ІІІ. Заключна частина.
1. Пояснення домашнього завдання ( слайд 24).
1) Повторити правило на ст. 108.
2) Вивчити правило на ст. 113.
3) Вправа 214 ( по групах):
- діти, у яких на парті малюнок котика, списують перші три речення;
- діти, у яких на парті малюнок цуценяти, списують три речення і підкреслюють клички тварин.
2. Підсумок роботи учнів. Аргументоване оцінювання знань
та умінь учнів.
1) Узагальнення вчителя ( слайд 25).
- Діти, чи справдилися ваші очікування?
- Ви щасливі?
- Добре, діти. Адже:
Найсвітліша пора – дитинство,
безтурботна пора – дитинство,
найчесніша пора – дитинство,
найсвятіша пора – дитинство.
Це – щастя і радість.
Це – ніжність і мрії.
Це – тато і мама.
Це – пісня.
3. Приведення організму дітей в спокійний стан.
1) Виконання пісні «Ми щасливі діти» ( слайд 26).
2) Перегляд цікавих фото про тварин ( слайд 27).
4. Організоване закінчення уроку.