Урок української мови УрокТема Уживання великої букви в назвах міст, сіл, річок,гір


Конспект інтерактивно-асоціативного уроку із застосуванням методу шести капелюхів Едварда де Боно
Методична мета відкритого уроку: застосування методу шести капелюхів мислення з метою активізації пізнавальної діяльності учнів та формування в них естетичних смаків.
Тема Уживання великої букви в назвах міст, сіл, річок,гір
Мета: навчальна: повторити найважливіші відомості про вивчені орфограми «Велика буква у назвах»;
розвиваюча: формувати в учнів уміння писати з великої літери назви міст, сіл, річок; розвивати комунікативні, мовні та соціокультурні компетентності; сприяти збагаченню й активізації словникового запасу учнів; розвивати вміння спостерігати; розвивати емоційне сприймання навчального матеріалу, пробудити фантазію, спонукати до творчості;
виховна: формувати ціннісне ставлення до природи.
Обладнання: мультимедійна презентація «Велика буква у назвах держав, міст, сіл, річок», надрукована тема уроку, роздаткові картки «Карта України», роздаткові картки з вправами «Велика буква у назвах держав, міст, сіл, річок», диференційовані картки з домашнім завданням.
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: інтерактивно-асоціативний урок із застосуванням методу шести капелюхів Едварда де Боно.
Форми роботи: робота учнів з підручником, виконання ними вправ усно та письмово, в групі, в парах.
Методи роботи традиційні: бесіда, усне опитування, фронтальна та індивідуальна роботи з учнями; інтерактивні: «Асоціативний кущ», «Шість капелюхів мислення», «Сенкан».
Обладнання: шість капелюхів, мультимедійний супровід уроку, підручники, картки-завдання, скринька.
Хід уроку
׀.Організаційний момент
1.Створення навчальної ситуації успіху:
Всі почули ви дзвінок,
починається урок.
Станьте, діти, всі рівненько,
порівняємось гарненько,
ви до мене посміхніться,
і на друга подивіться.
Привітаємо гостей!
2.Девізом нашого уроку будуть слова:Слайд№3
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно,плідно працювати.
3.Вправа «Очікування» Слайд№4
-Що Ви очікуєте від уроку?
II.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Слово вчителя.Слайд №5, №6, №7
Є цікавого багато,тож потрібно поспішати .
Вчора було свято Святого Миколая. Ви отримували подарунки,хоч я вже доросла і я отримала загадкову скриньку з листівкою для нас із незвичайними чарівними капелюхами різного кольору.
Вони прикрасять наш клас яскравими кольорами, допоможуть вам працювати на уроці. Ось перше
звертання до Вас: «- Одягніть білий капелюх».
Що ж давайте уявно одягнемо перший капелюх білого кольору, який закодований під назвою –
«інформація». Одягнувши білі капелюхи, ми маємо з вами згадати орфограми написання
слів з великої букви.
2.Гра „Спіймай слово”.Слайд№8
Інструктаж.
– Якщо ви почуєте слово, яке є власною назвою -плесніть в долоні,
а якщо загальною назвою – зробіть ліхтарик.
Вчитель говорить слова:
– Ворота, дівчинка, Орися, Марина, хлопчик, Михайлик, Тарасик,
дідусь, Олесь, Степан, мама, Оксана, тато, Олексій.
(Діти плескають в долоні коли чують Орися, Марина, Михайлик,
Тарасик, Олесь, Степан, Оксана, Олексій .(відповіді дітей
3.Робота в парах Слайд№9
«Утвори словосполучення і поясни вживання орфограм»
Слова для карток:ріка, Дніпро, село, Яблунівка, корова, Зірка, котик,
Мурчик, дівчинка Марійка, учителька, Марія Василівна.
— Як пишуться імена людей?

— Як пишуться клички тварин?
— Які ще слова в українській мові пишуться з великої букви?
Висновок:молодці, білі капелюшки відмінно надихають вас на роботу!
Тема ця хоч не проста та для нас цікава,
будуть в ній нові слова буде і забава.
І в скарбничку мовну цю, поки вивчимо тему –
мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.
׀׀׀Мотивація навчальної діяльності учнів
1.Гра «Доповни речення» Слайд№11
Наше село називається ... . Слайд№12
Центральна вулиця в селі.... Слайд№13
Наша школа розташована на вулиці ... . Слайд№14
Поблизу села протікає річка ... . Слайд№15
Найближче до нас місто — .... Слайд№16
2. Доводкове бюро. Слайд№17
ЦЕ ЦІКАВО ЗНАТИ
На території України протікає близько 73000 річок, 2 моря та 3000 озер.
Наші предки любили мандрувати, займалися торгівлею. Це вони робили
на човнах по річках, бо поїздів тоді ще не було. Тому більшість міст розташовані
на берегах річок. 
Діти, а чи кожен з вас знає назву своєї вулиці?
А хто скаже, на якій вулиці знаходиться наша школа?
3. Вправа «Асоціативний кущ» Батьківщина Слайд№18
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Вам відома орфограма «Велика буква в словах»,яка вказує на власні назви.
До власних назв відносимо географічні назви,тобто назви міст,сіл,річок,країн.
1.Метод «Інтерв’ю». Слайд№19
Запитання учням:
-Для чого ми будемо вивчати вживання великої букви?
Продовжить моє речення:
- « Я вважаю, що цю тему слід вивчати для того, щоб…….
( … знати назви держав;назви річок, міст, сіл України
(….. знати правопис даних слів.)
(……бути грамотними.)
2.     Каліграфічна хвилинка Слайд№20
Урок продовжимо без зупинки
з каліграфічної хвилинки.
Бб ба об бу уб б бе Батьківщина
-Допиши речення з вивченим словом.
Я люблю свою … .
З’єднай слово зі схемою.
Країна Україна Батьківщина[-о= ׀=о- ׀ --о ׀-о]
Звуковий аналіз слова Батьківщина(11б,11зв.)
Чому букв і звуків однакова кількість?
3.Руханка Слайд№21
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота за таблицею Слайд№22
Загальна назва Власна назва
держави Україна, Білорусь,Франція,Польща
міста Київ,Харків,Запоріжжя,Дніпропетровськ
села Кушугум,Балабине,М-Катеринівка,Веселянкаморя Чорне, Азовське,Середземне
річки Дніпро, Кушугум, Конка, Молочна, Десна
— Розгляньте таблицю. Прочитайте її.
Який висновок ви можете зробити?
—  Чому слова лівого стовпчика написані з малої букви, а правого — з великої?
(Тому що в лівому стовпчику — загальні назви, а в правому — власні, тобто їх імена.)
—  Який висновок можна зробити?
(Назви міст, сіл, морів, річок, держав пишуться з великої букви.)
2. Жовтий капелюх.( «Логічний позитив» ) Слайд№22
І це дозволяє нам уявно одягти другий капелюшок жовтого кольору,
(який закодований під назвою «логічний позитив». )
Одягнувши жовтий капелюшок, ми маємо зрозуміти,
скільки користі нам дають знання про написання географічних назв.
Для чого нам потрібні ці знання?
Хочу поцікавитися у вас, а яка ж нам користь від того,
що ми вміємо правильно писати ці слова?
2.Карта України
Робота в групах Слайд№24
Сьогодні я запрошую вас у подорож по рідній землі.
Для цього використаємо карту України.
Дослідимо, які міста і річки знаходяться на території нашої держави.
(диференційовано по групах)

Робота за підручником (с. 83-84) Слайд№25
– Вас підручник зачекався
Довго, довго він тримався – не відкритим,
а тепер – він вам голос подає,
„Поспішай, відкрий мене”
3.Вправа 1
— Сьогодні ми побуваємо в різних куточках нашої Батьківщини.
— Погляньте на мапу. Знайдіть на ній своє рідне місто.
— Прочитайте вірш.
—  Зверніть увагу на слова, підкреслені однією рискою.
Це назви міст України. З якої букви пишуться ці слова?
Спишіть їх за зразком. Підкресліть велику букву.
4.Чорний капелюх
( застереження)
Люди часто не помічають того, наскільки щедра наша земля і яка могутня сила закладена
у малесенькому шматочку ґрунту.
Шановні учні, з яким кольором у вас асоціюється земля (ґрунт)?
Правильно, з чорним кольором. Тож уявно одягнемо чорні капелюхи і спізнаємо,
що закодував у собі цей капелюх під назвою «застереження».
Одягнувши чорні капелюхи, ми маємо визначити для себе, що є негативного у тому,
якщо ми не володітимемо знаннями української мови?
Які ж негативні сторони незнання нашої мови?
(Слід вивчати нашу українську калинову мову, яку слід берегти, пишатися, завжди пам'ятаючи
про її значення, про її рятівну і цілющу силу. Адже наша мова така ж барвиста і квітуча як весна.)
5.Вправа 2Слайд№27
—  Які гори України ми подолали?
Ці слова підкреслені двома рисками.
З якої букви написані ці слова?
Спишіть за зразком.
5.Заучування правила Слайд№28
Назви міст, сіл, річок, морів і гір пишуться з великої букви.
6.Червоний капелюх Слайд№29( Почуття )
Червоний капелюх, який ми зараз уявно одягаємо,
говорить, що любов – найглибша річ, яку людина може здобути у своєму житті.
Т.Г.Шевченко дуже любив своюУкраїну та українську мову.
Але до палкої любові потрібно ще й додати знання.
Адже знати правопис власних назв було завжди важливо колись,в часи Т.Г.Шевченка і зараз.
7.Робота в парах Слайд№31
—  Попрацюйте в парах.
Прочитайте діалог в особах.
Придумайте початок і кінцівку тексту.
— Чого ти плачеш, хлопчику?
— Я загубився.
— А чий ти?
— Татків.
— А на якій вулиці ти живеш?
— На нашій.
— Чи знаєте ви назву свого міста (села), своєї вулиці, номер будинку і квартири? Назвіть свою адресу.
—  Давайте запишемо адресу нашої школи (запис адреси в зошитах, один учень працює біля дошки)
7.    Фізкультхвилинка Слайд№32
IV.   УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Робота за підручником.(с.83-84) Слайд№33
Вправа З (усно)
—  Прочитайте речення із вправи 1, у якому йдеться про могилу Тараса Григоровича Шевченка.
-У якому місті вона знаходиться?
- прочитайте це речення.
Зелений капелюх Слайд№34(Творчість)
Тож наступний капелюх – зелений – кольору весни, одягнувши уявно,
ми разом із вами полинемо у світ творчості.
4.     Робота в групах Слайд№35
Дніпро — довга, могутня річка. Вона протікає через Росію, Білорусь, Україну.
В Дніпро впадають з двох боків малі й великі річки: Десна, Прип'ять, Ірпінь,
Тетерів, Рось, Сула, Псьол.
На берегах Дніпра розташовані такі міста: Київ, Дніпропетровськ, Запоріжжя,
Херсон, Черкаси, Дніпродзержинськ, Кременчук, Канів.
Завдання1-ша група. Виписати назви річок.
2-га група. Виписати назви містВибірковий диктант
Вправа 4.
— Випишіть власні назви. З якої букви вони пишуться?
V.    ПІДСУМОК УРОКУ
Синій капелюх Слайд№35«Узагальнення досягнутого»
Одягаємо останній капелюшок – синього кольору, який закодований під назвою
Інтерактивна гра «Мікрофон» Слайд№36
Сьогодні в нас був незвичайний урок, який подарував нам багато нової інформації, нових знань. Хотілося б вислухати ваші думки, і в цьому допоможе нам мікрофон.
Закінчи речення…
Я дізнався, що
Я запам`ятав, що …
Мені було цікаво …
2.Завершити «Сенкан», розпочатий на попередньому уроці. Слайд№37
Слова
Клички тварин
імена прізвища по батькові
назви вулиць велика буква назви міст
назви держав назви річок назви сі
– Діти, що за слова потрапили до нашої скарбнички?
– З якої букви пишуться власні назви річок, сіл, міст, вулиць?
Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
3.Подяка за урок Слайд№38
Усім присутнім зичу гарного сонячного дня.
Дякую за увагу! До побачення!
VI.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Слайд№39
1 групаС. 84. Запишіть свою адресу, адресу вашого друга (подруги).
2 групаЗаписати подані словосполучення без помилок, пригадавши правила написання власних та загальних назв.
ЧОРНЕ МОРЕ, ПИСЬМЕННИК ОСТАП ВИШНЯ, ВУЛИЦЯ СУМСЬКА,
ГОРИ КАРПАТИ, РІКА ДОНЕЦЬ, МІСТО ТЕРНОПІЛЬ, ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ,
СУЗІР`Я ТЕРЕЗИ, КОРОВА ЗІРКА, Україна, УКРАЇНЕЦЬ МАКСИМ ПЕРЕПЕЛИЦЯ,
СЕЛО НЕДОГАРКИ, ІТАЛІЯ, ОЗЕРО СВІТЯЗЬ.
Наприклад, як ми запишемо ЧОРНЕ МОРЕ? (Чорне – з великої, море – з маленької.
Література:
1.Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою.
1-4 класи.-К.:Видавничий дім «Освіта», 2011.
2.Сухарєва Л. С.»Сучасний урок в початковій школі». Харків.: Видавнича група «Основа»,2005.
3. «Інтерактивні уроки в початковій школі» .К.: «Шкільний світ»,2007.Упорядн. О. Кондратюк.
4.Одинцова Т., Кодлюк Я. Цікавинки на уроках рідної мови: Пос. для вчителя. – Тернопіль.:
Підручники і посібники. : - 2003.