Урок казахского языка .Тема ?аза?станны? ежелгі ?алалары


Сабақтың тақырыбы:   Қазақстанның ежелгі қалалары.
Сабақтың мақсаты: ежелгі қалалар жайында білімді меңгерту, өз ойын айтуға үйрету.
Сабақтан күтілетін нәтиже:
1.Салалас құрмалас сөйлем туралы түсінік алады;
Түрлерімен танысады, жасалу жолдарын біледі
2.Оқушылар қазақтың ежелгі қалалары бүкіл түркі халықтарының рухани қазынасы екенін біледі.
3.Өзара диалог жүргізу арқылы пікір . алмасады, мәтін мазмұн түсінеді. 
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Акт,  оқытудығы жаңа әдіс-тәсілдер, «ыстық орындық» ,»бір айналым сөйлесу», БББ кестесі, топтастыру, фишбон әдісі,  тест.
Сабақтың көрнекілігі: тест парақтары, өзін-өзі бағалау кестесі, тірек кесте жазылған плакат, суреттер, интерактивті тақтамен жұмыс. т.б.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың типі: жаңа сабақ (алған білімдерін бекіту).
Пәнаралық байланыс: әдебиет пәнімен байланыстыру.
Салалас құрмалас сөйлемдерден алған білімдерін тексеру мақсатында тест жұмысыСабақтың өтілу барысы:
Сабақтың кезеңдері/
тапсырма түрлеріуақыт Мұғалімнің іс-әрекетіОқушылардың іс-әрекетіБағалау түріҰйымдастыру кезеңі
1) Амандасу.
2) Ынтымақтастық орта қалыптастыру
«Ыстық орындық» — сұрақ қою3 мин. Оқушыларды өзара ынтымақтастықта жұмыс істеуге даярлайдыОқушылар ыстық орындыққа отырған оқушыға бірнеше сұрақ қойып, өзара бағалауға үйретенедіқолшапалақтау3) Үй жұмысын тексеру 116-
117 бет, 1, тапсырма
«Таза тақта» ойыны. (үйге берілген тапсырманы тексеру)
ережені жатқа білуін тексеру 5 мин Күрделі сөздер дегеніміз не?
сұраққа оқушыларға  жауап беруді ұсынады. Оқушылар жұпта отырып, мысалдар келтіріп, тексереді.
 
Тақтадан күрделі сөздерді сәйкестендіреді.  
 
Өзара  бағалау4) Жаңа сабақ.
Слайдқа назар аударту. Тапсырмалар.
1) Мәтінді дауыстап оқу.
2) Мәтін не жайында анықтау.
ҚАЗАҚСТАННЫҢ ЕЖЕЛГІ ҚАЛАЛАРЫ – Ежелгі қалалардың бірі – Отырар. Ол VІ-VІІІ ғасырларда Сырдария өзенінің орта тұсындағы ірі мемлекеттің астанасы болған. ХVІ-ХVІІ ғасырларда Отырар саяси, шаруашылық және мәдени орталық болған. Отырар алғашқы кезде Фараб деп аталды. Отырарда медресе, мешіт, базар, монша, басқа да ғимараттар болған. ІV – Х ғасырларда бұл қаланың орнында Шабғар деген үлкен қала болған. ІХ –Х ғасырларда ол жақсы қалалар қатарына қосылып, гүлденеді және осы кезден бастап Йаса (Йасы) деп аталады. ХІІ ғасырда өмір сүрген ақын, философ – Ахмет Йассауй. Ал ХV ғасырдан бастап Түркістан деп аталады. «Түркістан» деген сөз «түріктер мекені, елі» дегенді білдіреді. 10 мин Мұғалім оқушыларға сабақта белсенді жұмыс  істеуге, өз ойын еркін айтуға, бірлескен жұмыс түрде істеуге бағыттау.
 
Мұғалім слайдта жазылған ақпаратты дауыстап оқытады. Мәтінмен танысады, Ежелгі қалалар жайында өз пікірлерін білдіреді.
— Қазақстанда көптеген тарихи-мәдени орындар, ескеркіштер бар екенін дәлелдейдіҚолддау.
Жаттығу жұмысыОй қозғау 1тапсырма.
Қожа Ахмет Иасауи кесенесі туралы ассоциация құрау.
2-тапсырма 119бет
Салалас құрмалас сөйлем.
 
 
5 мин
5 мин
Тақтада берілген суретке қарай отырып,  5 салалас құрмалас сөйлем құраңыз. Салалас құрмалас  сөйлем түрлеріне ажыратыңыз 
Оқушыларға салалас құрмалас сөйлем еске түсіру. Оқушылар тарихатан.әдебиеттен білімдерін еске түсіріп, сөйлем жазады.
 
Салалас құрмалас сөйлем жасалу жолын талдайды, бірнеше сөйлем құрастырып жазады Өзара бағалау
 
 
 
 
«Бағдаршам»бағалау әдісін пайдалану
"Топтастыру" стратегиясы бойынша.
6 мин Құрмалас сөйлемдерден білетін ұғымдарын жазғызамынОқушылар жұпта отырып құрмалас сөйлем туралы білімдерінеске түсіреді. Жұптық бағалауҚорытынды: Фишбон әдісі арқылы сабақты қорытындылау Оқушылар үй макетін жасап, тақырыпқа сай сұрақтар жазады. 5мин Мұғалім сабақты сұрақ-жауап жүргізу арқылы білімдерін бекітеді Оқушылар өзара қойылған сұрақтарға жауап береді 8.Тест. Салалас құрмалас сөйлем түрлері. 5мин Оқушылар жеке отырып, білімдерін бекітеді Өзінді тексеру(балдық жүйе9.Үй жұмысы: Диалог құрастыру.120бет мин 10.Бағалау. 2 мин Мұғалім оқушыларды сабақ бойы іс-әрекеттерден бақылап, ортақ баға шығарады.                      жеке бағалау
11.БББ б/ша сабақты аяқтау
3 мин