Разработка урока на тему Медеу м?з айдыны


Пән Қазақ тілі
Сынып 3 А
Тақырып «Медеу» мұз айдыны. Жіктік жалғау
Сабақтың түрі Жаңа сабақ
Негізгі идея, мәселе Тыңдалым тәсілдерін қолдану арқылы «Медео» мұз айдыны туралы әңгімелеу. Жіктік жалғаулардан алған білімдерін тереңдету
Мақсат «Медео» мұз айдыны туралы әңгімелеу, жіктік жалғауларды ажырату
Күтілетін нәтиже Білім: Сөз тіркестерін құрастыруға үйрену
Білік: түрлі тапсырмаларды орындату арқылы жіктік жалғаулардан алған білімдерін тереңдету

Жұмыс түрлері түсіндіру, ойландыру, іздендіру, сұрақ- жауап, жазу
Сілтемелер мен дереккөздері Презентация, тыңдалым
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері Мазмұны
(мұғаліммен оқушылардың іс әрекеті) Уақыт Қорытынды нәтиже
І. Ұйымдастыру кезеңі
Сабаққа еңгізу
Психологиялық жағдай

«Кел, әңгімелесейік» кезеңі
«Дыбыстық жаттығу»
Сабақтың тақырыбын, мақсатын ашу
ІІ. Ой қозғау
Сабақтың мәнін түсінуі
(осмысление)
ІІІ. Жаңа сабақ
«Жаңа сөздер сандығы»
IV.
Топтық жұмыс
Тыңдалым
V. Сергіту сәті
VІ.
Грамматикалық тақырып
VII. Дәптермен жұмыс
Сынып оқушыларымен амандасу. Оқушылар амандасады. (1 слайдт)
«Қуаныш шеңбері»
Оқушыларды «Қуаныш шеңберге» тұрғызу.
Балалар бір-біріне жылы сөздерді айтады (жақсы көңіл күй, сәттілік, бақыт, қуаныш, махаббат, бүгін сабақта жақсы баға алу, денсаулық, ашық аспан)
«Кел, әңгімелесейік кезеңде» оқушылар күн, ауа-райы, жыл мезгілі туралы бір-біріне сұрақтар қояды.
Бүгін нешесі?
Аптаның қай күні?
Қазір қандай жыл мезгілі?
Қыс айлары?
Бүгін ауа райы қандай?
Қазақстан Республикасының астанасы қай қала?
Сынып сабаққа дайын ба?
Ол үшін ортаға бір оқушы шығып, сұрақ қояды, қалғандары сұраққа жауап береді.
Қазақ алфавитінде неше әріп бар?
Дауысты дыбыс неше?
Дауыссыз дыбыс неше?
Тәң дыбыс неше?
Балалар бүгінгі сабақты білу үшін біз сендермен «Шашылған әріптер» ойынды ойнаймыз. Сендердің көз алдындарында әріптер шашылып жатыр, сендер сабақтың атауын құрастыруыңыз қажет, кәне қай қатар бірінші болып сөзін табады?
Қандай сөз болып шықты? МЕДЕУ мұз айдыны
Балалар, біз бүгін  «Медеу» мұз айдынымен, жіктік жалғауы туралы білімдерімізді тереңдету мақсатында  сабағымызды бастаймыз.
           Сабағымыздың мақсаты мәтіннің мазмұнын игеріп, сұраққа жауап беру арқылы мазмұндау және мәтіндегі сөздерді жіктеу.
«Медеу» мұз айдыны туралы не білесіңдер?

«Медеу» мұз айдыны қай қалада орналасқан?
әлем – мирмұз айдыны – ледовый каток
көрермен – зритель
өзгеше – особенный
әсем – красивый
десять тысяч – он мың
ұнады - понравился
 Топты үшке бөлу. Оқушылар жасыл, көк, сары түсті стикерлер бойынша үшке бөлінеді
І қатар – жасыл түсті
ІІ қатар – көк түсті
ІІІ қатар – сары түсті
Балалар топта жұмыс істеу ережесін қайталап шығайық:
1. Ойлан, тыңда, өз ойын айт.
2. Басқалардың пікірін құрметте.
3. Өз пікірін жаз.
4. Мұғалімнен сұрама, топ оқушыларынан сұра.
5. Барлық бастамасын өзіне алма.
6. Ақыл айтуды күтпе.
Тыңдалыммен жұмыс:
Балалар қазір сендер өте мұқият болыңдар. Сендер қазір тыңдалымды тыңдап, мынадай тапсырмаларды орындайсындар:
Менің атым Даяна. Биыл қыста мен ата-анамен Алматы қаласына бардым. Алматы әсем қала. Қаланың ауасы да өзгеше. Біз «Медеу» мұз айдынға бардық. «Медеу» әлемдегі ең ірі мұз айдыны. Ол 10 000 мың көрерменді сиғызады. Онда көп адамдар, балалар коньки тепті. Мен де коньки тептім. Алматы маған өте ұнады.
Тыңдалымды 2 рет тыңдайды
1 тапсырма барлық қатарларға бірдей.
Мәтін бойынша сурет салыңдар. Осы тапсырмаға сендерге 3 минут беріледі.
Енді салған суреттерге баға қою үшін, І қатар өз суретін ІІ қатарға береді, ІІ қатар ІІІ қатарға береді.
2 тапсырма:
І қатар – мәтінді аударады, не түсінгенін айтады, жақшадағы сөздерді аударады (Менің (зовут) Даяна, биыл (зимой), (я) ата-анамен)
ІІ қатар – Нүктенің орнына керекті сөзді жазады
(Менің атым ... . Биыл қыста мен ... Алматы қаласына ... .), жақшадағы сөздерді аударады Алматы (красивый) қала, маған Алматы (понравился)
ІІІ қатар – Сұраққа жауап береді. («Медеу» мұз айдыны неше көрерменді сиғызады?), жақшадағы сөздерді аударады (Мы) бардық, ең ірі мұз (каток), (10 000) көрермен
Жауаптарын тыңдау.
Сергіту сәті:
Орнымыздан тұрайықАлақанды ұрайық!
Бір отырып, бір тұрып
Біз демалып алайық!
3 тапсырма
І, ІІ, ІІІ қатарға бірдей тапсырма.
Тыңдалым мәтіні бойынша «Дұрыс, Бұрыс ойыны»
Балалар, қазір біз «Дұрыс, Бұрыс ойынды» ойнаймыз. Мен сендерге тыңдалым мәтіні бойынша сөйлемдерді оқимын, ал сендер егер бұл сөйлем дұрыс болса қолдарымен шапалақтайсыңдар, егер сөйлем бұрыс болса қолдарынды көтересіңдер.
Ал, енді бастаймыз!
1)Даяна Алматыға жалғыз барды –
2)Биыл мен жазда Алматы қаласына бардым –
3)Біз «Медеу» мұз айдынға бардық +
4)Мұз айдында адам болған жоқ –
5)Мен коньки тептім+
6) «Медеу» мұз айдыны әлемдегі ең ірі спорт кешені+
Балалар зат есімнің неше жалғау түрлері бар?
Зат есімнің төрт түрі жалғауы бар: тәуелдік жалғау, септік жалғау, көптік жалғау, жіктік жалғау
Өткен сабақта біз жіктік жалғауымен таныстық. Қандай жіктік жалғауларды білесіңдер?
Жіктік жалғау
Лицо (жақ) Последний звук слова Личные окончания (жіктік жалғау)
Жекеше (ед.ч.) Көпше (мн.ч.)
І После гласных и сонорных
После звонких з,ж
После глухих и звонких б,в,г,д.  -мын, -мін
 
-бын, -бін
-пын,  -пін -мыз, -міз
 
-быз, -біз
-пыз, -піз
ІІ Во всех случаях -сың, -сің -сыңдар,  -сіңдер
ІІ (в.ф.) Во всех случаях -сыз, -сіз - сыздар, - сіздер
ІІІ Окончаний нет (жалғау жоқ) Балалар бір-біріне сұрақ-жауап арқылы жіктік жалғаулар ережесін қайталайды.
Мәтінде жіктік есімдер бар ма? Қандай?
Енді балалар грамматикалық тапсырмаларды орындаймыз. Дәптерлерді ашамыз, ақпанның оны, сынып жұмысын жазамыз.
Қазір сендер мәтіндегі сөздерді жіктейсіңдер:
І қатар – ата-ана сөзді жіктейді
ІІ қатар – адам сөзді жіктейді
ІІІ қатар – бала сөзді жіктейді
(Ол үшін әрбір қатардан 3 оқушы тақтаға шығады, тапсырманы орындайды)
1
3
3
2
3
1
2
1
2
6
1
3
1
4
Күнделікті сабақтың басында қойылатын сұрақтарға жауап бере алады
Әріптерден сабақтың тақырыбын құрастыра алады
Медеу мұз айдыны туралы не білгендігін айта алады
Жаңа сөздерді бірнеше рете қайталайды, сөз тіркестерді құрастыра алады
Мәтінмен жұмыс жасай алады, тапсырмаларды орындай алады
Ойынға барлық оқушылар белсенді қатысады
Сөздерді жіктейді
жіктік жалғауларды ажырата алады
Сабақты бекіту
Рефлексия
Үй тапсырмасы
Бағалау
«Кім көп біледі?» ойыны
                     Тест сұрақтарына жауап алу
1) Жіктік жалғау нені білдіреді? 
а) заттың көп екенінә) заттың біреуге тән екенінб) жіктелуін2) Мына сөздер (баласың, адамсың көрерменсің) нешінші жақта тұр?
а)  ІІ жақә)  І жақб)  ІІІ жақ3) Жіктік жалғауларды белгіле:
а)  -мын, -мін, -бын, -бін, -пын, -пін, -сын, -сің, -сыз, -сіз
ә)  -м, -ым, -ім, -ың, -ің, -ыңыз, -іңіз, -ы, -і
б)  - лар, -лер, - дар, -дер, -тар, -тер

Бәрі түсінікті Сұрақтарым бар Мүлдем түсінбедім
Жіктік жалғауларды қайталу
Сабаққа белсенді қатысқан балаларды бағалау. 1
1
1
1
1
1
Сабақта алған білімдерін бекіте алады